Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk
Holdnyt:
FC Midtylland:
Bo Henriksens mandskab har halet ind på FC København på det seneste, efter at københavnernes forspring for kort tid siden var markant større. FC København hentede dog en vigtig 2-1-sejr over Silkeborg onsdag, og derfor har FC Midtjylland brug for en sejr mod Brøndby, hvis spændingen i mesterskabskampen skal holdes ved lige.
Med en sejr over Brøndby kan FC Midtjylland således reducere afstanden til FC København til ét point inden de to sidste spillerunder.
Men truppen er presset til det yderste efter en hård kamp i Aalborg, hvor det godt nok endte med en sejr, men hvor flere spillere måtte udgå med skader.
Skadet er keeper Elias Olafsson og forsvarsspiller Paulinho, og mod AaB måtte både Nikolas Dyhr og Mads Døhr Thychosen udgå med skader. Det presser FCM på især wing back-positionerne, hvis ingen af de tre forsvarsspillere er klar til at spille torsdag. Også Pione Sisto kan være ude med en skade.
Erik Sviatchenko vender tilbage fra skade, og så er det ventet, at Evander får en plads i startopstillingen, efter han startede ude senest efter en skadespause.
Brøndby IF:
De var uden både Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, men Brøndby IF fik alligevel et point, da klubben søndag eftermiddag mødte ærkerivalerne fra FC København. Det var indskiftede Mathias Greve, der sparkede kuglen i nettet, og dermed fik han lidt succes efter en svær sæson.
Både Maxsø og Slimane er nu tilbage for BIF, der skal forsøge at få noget med fra Herning. Godt nok ser det tæt på umuligt ud for Brøndby at nå tredjepladsen og Silkeborg IF, men fjerdepladsen kan også give en plads i Europa.
Der er altså rigeligt at spille for, og Niels Frederiksen skal gøre sig nogle tanker i forsvaret, hvor Kevin Tshiembe spillede en rigtig god kamp, og på midtbanen kom Greve ind og viste sig godt frem.
Kevin Mensah er ude med en skade.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Høegh, Sviatchenko, Juninho – Dalsgaard, Onyedika, Evander, Andersson – Isaksen, Dreyer, Chilufya
Brøndby IF (4-3-1-2): Hermansen – Bruus, Rosted, Maxsø, Riveros – Slimane, Bell, Radosevic – Hedlund – Divkovic, Kvistgaarden
Profilen:
Mads Hermansen får formentlig en del at se til, og den unge keeper skal vise, at han har kvaliteterne. Han har spillet en fremragende sæson og ligner en spiller, som BIF kan sælge inden for et år eller to. Mod FCM skal han spille en god kamp, hvis der skal point med hjem fra opgøret.
Vidste du, at…
FC Midtjylland-keeper David Ousted er 37 år, mens Brøndby-keeper Mads Hermansen er 21 år. Det er altså to keepere i hver sin ende af karrieren. For Ousted er denne sæson en ny chance, da han egentlig allerede havde indstillet sin karriere.
Dom:
En virkelig spændende kamp, hvor hjemmeholdet er pisket til at vinde for at holde presset på FC København, der allerede onsdag møder Silkeborg IF i Parken. Brøndby kommer til opgøret med uafgjort og stoppede dermed blødningen efter syv nederlag i streg.
Vi tror dog, at FCM har mest at spille for og er det stærkere mandskab, selv om Ulvene har nogle skadesproblemer. 2-0 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
Han peger på Simon Kjær
– Du har udstråling som tagpap
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Ny nedtur for Ansu Fati
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
