Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk
Holdnyt:
FC Midtylland:
Bo Henriksens mandskab har halet ind på FC København på det seneste, efter at københavnernes forspring for kort tid siden var markant større. FC København hentede dog en vigtig 2-1-sejr over Silkeborg onsdag, og derfor har FC Midtjylland brug for en sejr mod Brøndby, hvis spændingen i mesterskabskampen skal holdes ved lige.
Med en sejr over Brøndby kan FC Midtjylland således reducere afstanden til FC København til ét point inden de to sidste spillerunder.
Men truppen er presset til det yderste efter en hård kamp i Aalborg, hvor det godt nok endte med en sejr, men hvor flere spillere måtte udgå med skader.
Skadet er keeper Elias Olafsson og forsvarsspiller Paulinho, og mod AaB måtte både Nikolas Dyhr og Mads Døhr Thychosen udgå med skader. Det presser FCM på især wing back-positionerne, hvis ingen af de tre forsvarsspillere er klar til at spille torsdag. Også Pione Sisto kan være ude med en skade.
Erik Sviatchenko vender tilbage fra skade, og så er det ventet, at Evander får en plads i startopstillingen, efter han startede ude senest efter en skadespause.
Brøndby IF:
De var uden både Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, men Brøndby IF fik alligevel et point, da klubben søndag eftermiddag mødte ærkerivalerne fra FC København. Det var indskiftede Mathias Greve, der sparkede kuglen i nettet, og dermed fik han lidt succes efter en svær sæson.
Både Maxsø og Slimane er nu tilbage for BIF, der skal forsøge at få noget med fra Herning. Godt nok ser det tæt på umuligt ud for Brøndby at nå tredjepladsen og Silkeborg IF, men fjerdepladsen kan også give en plads i Europa.
Der er altså rigeligt at spille for, og Niels Frederiksen skal gøre sig nogle tanker i forsvaret, hvor Kevin Tshiembe spillede en rigtig god kamp, og på midtbanen kom Greve ind og viste sig godt frem.
Kevin Mensah er ude med en skade.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Høegh, Sviatchenko, Juninho – Dalsgaard, Onyedika, Evander, Andersson – Isaksen, Dreyer, Chilufya
Brøndby IF (4-3-1-2): Hermansen – Bruus, Rosted, Maxsø, Riveros – Slimane, Bell, Radosevic – Hedlund – Divkovic, Kvistgaarden
Profilen:
Mads Hermansen får formentlig en del at se til, og den unge keeper skal vise, at han har kvaliteterne. Han har spillet en fremragende sæson og ligner en spiller, som BIF kan sælge inden for et år eller to. Mod FCM skal han spille en god kamp, hvis der skal point med hjem fra opgøret.
Vidste du, at…
FC Midtjylland-keeper David Ousted er 37 år, mens Brøndby-keeper Mads Hermansen er 21 år. Det er altså to keepere i hver sin ende af karrieren. For Ousted er denne sæson en ny chance, da han egentlig allerede havde indstillet sin karriere.
Dom:
En virkelig spændende kamp, hvor hjemmeholdet er pisket til at vinde for at holde presset på FC København, der allerede onsdag møder Silkeborg IF i Parken. Brøndby kommer til opgøret med uafgjort og stoppede dermed blødningen efter syv nederlag i streg.
Vi tror dog, at FCM har mest at spille for og er det stærkere mandskab, selv om Ulvene har nogle skadesproblemer. 2-0 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
TOPNYHED
