Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk
Holdnyt:
FC Midtylland:
Bo Henriksens mandskab har halet ind på FC København på det seneste, efter at københavnernes forspring for kort tid siden var markant større. FC København hentede dog en vigtig 2-1-sejr over Silkeborg onsdag, og derfor har FC Midtjylland brug for en sejr mod Brøndby, hvis spændingen i mesterskabskampen skal holdes ved lige.
Med en sejr over Brøndby kan FC Midtjylland således reducere afstanden til FC København til ét point inden de to sidste spillerunder.
Men truppen er presset til det yderste efter en hård kamp i Aalborg, hvor det godt nok endte med en sejr, men hvor flere spillere måtte udgå med skader.
Skadet er keeper Elias Olafsson og forsvarsspiller Paulinho, og mod AaB måtte både Nikolas Dyhr og Mads Døhr Thychosen udgå med skader. Det presser FCM på især wing back-positionerne, hvis ingen af de tre forsvarsspillere er klar til at spille torsdag. Også Pione Sisto kan være ude med en skade.
Erik Sviatchenko vender tilbage fra skade, og så er det ventet, at Evander får en plads i startopstillingen, efter han startede ude senest efter en skadespause.
Brøndby IF:
De var uden både Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, men Brøndby IF fik alligevel et point, da klubben søndag eftermiddag mødte ærkerivalerne fra FC København. Det var indskiftede Mathias Greve, der sparkede kuglen i nettet, og dermed fik han lidt succes efter en svær sæson.
Både Maxsø og Slimane er nu tilbage for BIF, der skal forsøge at få noget med fra Herning. Godt nok ser det tæt på umuligt ud for Brøndby at nå tredjepladsen og Silkeborg IF, men fjerdepladsen kan også give en plads i Europa.
Der er altså rigeligt at spille for, og Niels Frederiksen skal gøre sig nogle tanker i forsvaret, hvor Kevin Tshiembe spillede en rigtig god kamp, og på midtbanen kom Greve ind og viste sig godt frem.
Kevin Mensah er ude med en skade.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Høegh, Sviatchenko, Juninho – Dalsgaard, Onyedika, Evander, Andersson – Isaksen, Dreyer, Chilufya
Brøndby IF (4-3-1-2): Hermansen – Bruus, Rosted, Maxsø, Riveros – Slimane, Bell, Radosevic – Hedlund – Divkovic, Kvistgaarden
Profilen:
Mads Hermansen får formentlig en del at se til, og den unge keeper skal vise, at han har kvaliteterne. Han har spillet en fremragende sæson og ligner en spiller, som BIF kan sælge inden for et år eller to. Mod FCM skal han spille en god kamp, hvis der skal point med hjem fra opgøret.
Vidste du, at…
FC Midtjylland-keeper David Ousted er 37 år, mens Brøndby-keeper Mads Hermansen er 21 år. Det er altså to keepere i hver sin ende af karrieren. For Ousted er denne sæson en ny chance, da han egentlig allerede havde indstillet sin karriere.
Dom:
En virkelig spændende kamp, hvor hjemmeholdet er pisket til at vinde for at holde presset på FC København, der allerede onsdag møder Silkeborg IF i Parken. Brøndby kommer til opgøret med uafgjort og stoppede dermed blødningen efter syv nederlag i streg.
Vi tror dog, at FCM har mest at spille for og er det stærkere mandskab, selv om Ulvene har nogle skadesproblemer. 2-0 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
I chok over Manchester United
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
Køber engelsk klub
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
MEDIE
631 millioner kroner
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Medier revser Real Madrid-træner
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
HELT VILDT
