Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 20.00
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jakob Alexander Sundberg
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk
Holdnyt:
FC Midtylland:
Bo Henriksens mandskab har halet ind på FC København på det seneste, efter at københavnernes forspring for kort tid siden var markant større. FC København hentede dog en vigtig 2-1-sejr over Silkeborg onsdag, og derfor har FC Midtjylland brug for en sejr mod Brøndby, hvis spændingen i mesterskabskampen skal holdes ved lige.
Med en sejr over Brøndby kan FC Midtjylland således reducere afstanden til FC København til ét point inden de to sidste spillerunder.
Men truppen er presset til det yderste efter en hård kamp i Aalborg, hvor det godt nok endte med en sejr, men hvor flere spillere måtte udgå med skader.
Skadet er keeper Elias Olafsson og forsvarsspiller Paulinho, og mod AaB måtte både Nikolas Dyhr og Mads Døhr Thychosen udgå med skader. Det presser FCM på især wing back-positionerne, hvis ingen af de tre forsvarsspillere er klar til at spille torsdag. Også Pione Sisto kan være ude med en skade.
Erik Sviatchenko vender tilbage fra skade, og så er det ventet, at Evander får en plads i startopstillingen, efter han startede ude senest efter en skadespause.
Brøndby IF:
De var uden både Andreas Maxsø og Anis Ben Slimane, men Brøndby IF fik alligevel et point, da klubben søndag eftermiddag mødte ærkerivalerne fra FC København. Det var indskiftede Mathias Greve, der sparkede kuglen i nettet, og dermed fik han lidt succes efter en svær sæson.
Både Maxsø og Slimane er nu tilbage for BIF, der skal forsøge at få noget med fra Herning. Godt nok ser det tæt på umuligt ud for Brøndby at nå tredjepladsen og Silkeborg IF, men fjerdepladsen kan også give en plads i Europa.
Der er altså rigeligt at spille for, og Niels Frederiksen skal gøre sig nogle tanker i forsvaret, hvor Kevin Tshiembe spillede en rigtig god kamp, og på midtbanen kom Greve ind og viste sig godt frem.
Kevin Mensah er ude med en skade.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Høegh, Sviatchenko, Juninho – Dalsgaard, Onyedika, Evander, Andersson – Isaksen, Dreyer, Chilufya
Brøndby IF (4-3-1-2): Hermansen – Bruus, Rosted, Maxsø, Riveros – Slimane, Bell, Radosevic – Hedlund – Divkovic, Kvistgaarden
Profilen:
Mads Hermansen får formentlig en del at se til, og den unge keeper skal vise, at han har kvaliteterne. Han har spillet en fremragende sæson og ligner en spiller, som BIF kan sælge inden for et år eller to. Mod FCM skal han spille en god kamp, hvis der skal point med hjem fra opgøret.
Vidste du, at…
FC Midtjylland-keeper David Ousted er 37 år, mens Brøndby-keeper Mads Hermansen er 21 år. Det er altså to keepere i hver sin ende af karrieren. For Ousted er denne sæson en ny chance, da han egentlig allerede havde indstillet sin karriere.
Dom:
En virkelig spændende kamp, hvor hjemmeholdet er pisket til at vinde for at holde presset på FC København, der allerede onsdag møder Silkeborg IF i Parken. Brøndby kommer til opgøret med uafgjort og stoppede dermed blødningen efter syv nederlag i streg.
Vi tror dog, at FCM har mest at spille for og er det stærkere mandskab, selv om Ulvene har nogle skadesproblemer. 2-0 til FCM.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
