Optakt: FC Midtjylland – FC København

Et kæmpe Superliga-brag står for døren, når FC Midtjylland får besøg af FC København.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena, Herning 
Dommer: Morten Krogh
På TV: 3+
Hashtag: #fcmfck #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
De lugter blod på Heden.

De ni point op til FC København er skrumpet til blot tre, og det vil sige, at FC Midtjylland med en sejr søndag kan bringe sig á point med rivalerne, og så har vi en guldkamp, der er pivåben.

En del af forklaringen er selvsagt, at FC København har dummet sig, men FC Midtjylland har også gjort deres arbejde og vundet tre Superliga-kampe i træk. Torsdag blev det også til en sejr over Vejle Boldklub i pokalsemifinalen.

Evander og Juninho måtte begge udgå med en skade mod Brøndby, og ingen af de to er blevet klar til guldbraget. Tilgengæld er Pione Sisto og Max Meyer tilbage i Superliga-truppen.

Junior Brumado er ude med karantæne.

FC København:
Alt imens Parken er en sandkasse, er der for alvor kommet grus i FCK’s maskineri.

Det seneste nederlag til Randers FC i Parken var uventet for de fleste, og det betyder, at hovedstadsklubben nu for alvor skal se sig over skulderne, hvor det midtjyske tog kommer buldrende.

Midt i al elendigheden skal man dog huske, at udgangspunktet stadig er glimrende set med FCK-briller. “Løverne” topper fortsat Superligaen, og bliver det til tre point søndag, er det et afgørende skridt mod mesterskabet.

Flere FCK-profiler har leveret under niveau på det seneste, og én af dem er Roony Bardghji, der blev pillet ud efter 55 minutter mod Randers FC. Det kunne meget vel tænkes, at stortalentet starter på bænken mod FC Midtjylland.

Samtidig ligner Nicolai Boilesen en starter. David Khocholava har haft problemer i ugen op til kampen, og det betyder formentlig, at Boilesen bliver makker til Denis Vavro selvom georgieren er blevet kampklar.

Akinkunmi Amoo, Valdemar Lund, Victor Kristiansen, Jens Stage og Zeca er ude med skader.

Karantæner:
FC Midtjylland: Junior Brumado
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Ousted – Dalsgaard, Sviatchenko, Høegh – Andersson, Onyedika, Charles, Paulinho – Dreyer, Isaksen, Chilufya

FC København (4-2-3-1): Grabara – Ankersen, Vavro, Boilesen, Diks – Falk, Lerager – Mukairu, Biel, Claesson – Babacar

Profilen:
Hvor står Erik Sviatchenko? FC Midtjylland-stjernen har ikke spillet ret meget på det seneste, men det er naturligvis en spiller som ham, “ulvene” har brug for i et opgør mod FCK, hvor alt er sat på spidsen. Mon ikke, at Sviatchenko starter inde søndag? Så er spørgsmålet, om han er, hvor han skal være.

Vidste du, at..:
Dame N’Doye er målmaskinen over dem alle, når det gælder de indbyrdes kampe mellem FC Midtjylland og FC København. Dame N’Doye er noteret for 14 mål mod FC Midtjylland, og det er dobbelt så mange som nummer to på listen, Andreas Cornelius. Jakob Poulsen er den mest scorende FCM-spiller.

Dom:
Her kan man tale om et opgør, der i lige så høj grad er på det mentale plan. Hvem kan holde nerverne i ro og hovedet koldt, når det spidser til? FC Midtjylland har momentum og er på hjemmebane, og de bliver en ubehagelig modstander for FC København, men vi tror, at gæsterne får et point med sig fra Herning. Opgøret ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

FC Midtjylland – Viborg FF

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

OB – FC Fredericia

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

– En stor beslutning

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Vild udtalelse blusser op i Italien

Hylder dansk debutant

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chikaneret i 90 minutter

– Det bliver skamredet

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’