Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18:00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV3+
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Thomas Thomasbergs tropper blev de helt store vindere i seneste runde af Superligaens mesterskabsspil, da FCK tabte i Farum, og Brøndby skuffede med 1-1 hjemme mod Silkeborg, mens midtjyderne omvendt gjorde deres med en 1-0 sejr ude over AGF.
I forrige runde var det FC Midtjylland, som kvajede sig med et hjemmebanenederlag til FC Nordsjælland, og hvis der er noget, som de to første runder af mesterskabsspillet har lært os, er det, at der er ingen nemme kampe.
Rent spillemæssigt bliver man ikke blæst bagover af ren begejstring, når man ser ‘’ulvene’’, og det var heller ikke videre skønt mod AGF, men man må efterhånden bare lette på hatten af de fantastiske resultater, som de har leveret siden slut september. Og sejren i Aarhus var i øvrigt ganske fortjent.
FC Midtjylland har allerede besejret FCK to gange i sæsonen. Begge gange med 2-0, og især i seneste opgør på Heden leverede Thomasbergs mandskab en helt forrygende indsats i første halvleg, som må give stor tro på tingene inden dette topbrag.
Hjemmesejr på MCH Arena søndag aften vil med stor sandsynlighed agere dødsstød til FCK’s gulddrømme, da der i så fald vil være ni point op til midtjyderne med syv runder igen.
Thomas Thomasberg må se bort fra en karantæneramt Sverrir Ingi Ingason samt langtidsskadet Marrony, mens også Paulinho, Lee Han-beom og Valdemar Byskov er ude med skader.
FC København:
Nå, så har vi balladen. Efter det sene og bitre nederlag hjemme mod Brøndby i mesterskabspillet første runde, ramlede FCK ind i endnu et nederlag i søndagens opgør på Right to Dream Park i Farum.
Der var ellers chancer for at bringe sig tidligt foran mod FC Nordsjælland, men københavnerne kendte ikke deres besøgelsestid, ligesom tilfældet i øvrigt var det mod Brøndby, hvor Achouri med større skarphed kunne have lukket opgøret i anden halvleg med en scoring til 2-0.
FCK får ikke sendt bolden i netmaskerne i tilstrækkelig grad, og når defensiven samtidig er begyndt at dele gaver ud, så er det svært at vinde fodboldkampe i det yderst konkurrencedygtige mesterskabsspil.
Fra drømmen om tre mesterskaber i streg til faren for tre nederlag i streg. Neestrups tropper må for alt i verden ikke tabe søndag på Heden, for så sejler gulddrømmen nok ud af syne. Og måske endnu værre kan det betyde, at FC Nordsjælland overtager tredjepladsen med en sejr mod Silkeborg. Det vil være noget af en deroute for de forsvarende danske mestre.
David Khocholava, Magnus Mattsson, Theo Sander, Nicolai Boilesen, Birger Meling, Khouma Babacar, Victor Froholdt og Rasmus Falk er alle ude med skader. Til gengæld er Elias Achouri tilbage fra karantæne, og Andreas Cornelius er tilbage i truppen.
Karantæner:
FC Midtjylland: Sverrir Ingi Ingason
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Juninho, Bech Sørensen, Bak – Osorio, Sørensen, Rømer, Charles – Brynhildsen, Cho
FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, McKenna, Diks – Claesson, Clem, Lerager – Elyounoussi, Oskarsson, Achouri
Dom:
Sikke en gyser, der venter på MCH Arena. FC Midtjylland har allerede vundet over FCK to gange i sæsonen, og kan med en tredje i rap slukke københavnernes gulddrøm.
FCK har det ikke nemt med FC Midtjylland, og da slet ikke på udebane, hvor sejrene har været få i de seneste sæsoner. Spiller for spiller er københavnerne bedst, men som hold er midtjyderne aktuelt et niveau over.
Det dufter af en intens og nervøs omgang på Heden mellem to stærke guldbejlere. FCK har ikke vundet mange kampe mod de andre tophold, og de vinder heller ikke denne gang.
Uafgjort 2-2. Et resultat som begge mandskaber lige akkurat kan leve med.
Spilforslag:
Uafgjort til odds 3.40 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
FCM ansætter ny topboss
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
‘Tottenham er i overhængende fare’
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Bayern tromler sig videre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Deler nyt om fremtiden
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Optakt: Newcastle – Manchester City
Celta Vigo – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER