Kampfakta:
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #fcmhob
Holdnyt:
FC Midtjylland:
Cheftræner Glen Riddersholm har efterhånden kun gode ting at gå og tænke på. Okay, godt nok må FCM-træneren undvære Pione Sisto og Morten “Duncan” Rasmussen, når Hobro gæster Herning lørdag, men FC Midtjylland har vundet 11 hjemmesejre i træk – altså alle hjemmekampe i denne sæson. Forspringet til FC København på andenpladsen i Superligaen er tilmed øget med et point til ni, og så råder Glen Riddersholm igen over svenske Petter Andersson, der sad ude med karantæne mod Randers og var savnet på banen.
FC Midtjylland har i foråret fået 10 af 12 mulige point, og der skal gå historisk gummiben i den, hvis mesterskabet skal glide FC Midtjylland af hænde. Men netop en kamp mod Hobro kan være tricky, og det bliver op til FC Midtjylland at vise, at man kan sætte sig op til alle kampe og ikke tager noget for givet.
Klubben scorer mere end halvdelen af sine mål efter dødbolde, men netop mod Hobro er det ikke sikkert, FCM får så stor succes. Hobro har selv en udmærket evne til at lave et mål i ny og næ efter dødbolde, og klubben har flere store “brød” på holdet. Så spillet må ikke halte, hvis FCM skal gå på landskampspause med en sejr.
Klubben må ud over Pione Sisto og Morten “Duncan” Rasmussen også undvære Kristoffer Olsson og Eyjolfur Hedinsson.
Hobro IK:
Det er ganske enkelt utroligt, hvad oprykkerne fra Hobro IK har præsteret denne sæson. Klubben kan med en sejr gå forbi FC Nordsjælland, Brøndby og AaB, hvis ingen af de tre klubber vinder, og det vil altså sende Hobro op på fjerdepladsen i Superligaen.
Jonas Dal fortjener en enorm kredit for det arbejde, han har lavet i Hobro. De seneste tre kampe er blevet vundet – alle med 1-0 – og det siger sig selv, at succesen giver selvtillid, og de kan vist roligt gå i gang med at bygge det stadion i Hobro, for igen næste sæson er der Superliga på menuen i Hobro. Ud fra den stærke defensiv og gode, offensive kræfter, som Superliga-topscorer Mads Hvilsom, har klubben fortjent endnu en sæson i Superligaen og spiller pludseligt med om flere præmiepenge.
Mikkel Beckmann var ikke med sidst på grund af en dårlig ankel, og det er usikkert, om han når at blive klar.
Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
Hobro IK: Ingen
Superliga-form:
FC Midtjylland: T-V-U-V-V
Hobro IK: U-T-V-V-V
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-1-4-1): Dahlin – Bak, Larsen, Sviatchenko, Lauridsen – Sparv – Hassan, Andersson, Poulsen, Igboun – Pusic
Hobro IK (4-2-3-1): Rask – Bøge, Egholm, Justesen, Tjørnelund – Damborg, Thomsen – Beckmann, Thygesen, Hvilsom – Antipas
Vidste du, at…:
Det er mesteren mod lærlingen. Glen Riddersholm mod Jonas Dal. Mens Glen Riddersholm var træner i FC Midtjylland, havde han Jonas Dal i sin trænerstab. I 2013 blev Jonas Dal udlejet til Hobro IK for at træne klubben, og her er det siden gået så godt, at han er fortsat i Hobro. Lørdag aften står han så igen over for sin tidligere klub og sin tidligere kollega. I efteråret mødtes de to klubber også i Hobro, og her slap Glen Riddersholm i den grad bedst fra mødet, da FC Midtjylland vandt med 5-1 ude over Hobro.
Dom:
Det er fristende at tro på, at Hobro IK kan få noget med fra kampen, for klubben kan med hård fight og god opdækning ved dødbolde true og frustrere FC Midtjylland. Samtidig kommer Hobro IK altså med tre sejre i træk, og klubben har ikke lukket et mål ind i de seneste tre kampe. Men det er omvendt Superligaens suveræne førerhold, de møder, og FCM har været urørelige på hjemmebanen denne sæson. Det virker, som om det hele er smurt perfekt, og vi tror også på en FCM-sejr lørdag. 3-0 til FCM er et godt bud.
Følg kampen LIVE på tipsbladet.dk – klik her
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
AGF smider sejren i de døende sekunder
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
