Optakt: FC Midtjylland – OB

Superligaens to mest formstærke mandskaber mødes i et brag af en mandagskamp.



Kampfakta
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmob #sldk

Holdnyt
FC Midtjylland

Hvis man kigger på Superligaens seneste seks runder, er FC Midtjylland – sammen med mandagens modstander, OB – det mest formstærke hold og har i perioden hentet 12 point.

Så selvom Ulvene i den seneste ligakamp, mod FC København forrige lørdag, ikke var prangende, er det et FC Midtjylland-hold i resultatmæssig god form. Det har også bragt dem op i top seks, hvor man aktuelt er nummer fem.

I øjeblikket kommer kampene imidlertid som perler på en snor for FC Midtjylland, og i torsdags spillede midtjyderne en udekamp mod Lazio. Og på torsdag venter en skæbnekamp i Europa League mod Sturm Graz.

Med så mange kampe på kort tid må Albert Capellas og kompagni holde styr på spillernes arbejdsmængde for at undgå skader og trætte ben på banen, så det bliver spændende at se, om nogle reserver kommer i spil mod OB.

Erik Sviatchenko er ude med karantæne, mens Junior Brumado er skadet. 

OB

OB’s nuværende situation står i skærende kontrast til, da man mødte FC Midtjylland tilbage i juli. Dengang lignede OB en nedrykningskandidat, nu er holdet det mest formstærke i Superligaen sammen med FCM.

Og hvis efteråret afsluttes med en håndfuld point i svære kampe mod FCM, Brøndby IF og AC Horsens, kan fynboerne for alvor håbe på at slutte grundspillet i top seks.

En spiller, der har været medvirkende til OB’s opblomstring, er Yankuba Minteh. Den 18-årige kantspiller har vist sig flot frem med et mål og to assister i fire kampe, og efter en flot kamp mod Lyngby senest er han i ugens løb blevet hevet op i førsteholdstruppen permanent.

OB må imidlertid klare sig uden Bashkim Kadrii, Max Fenger og Ayo Okosun, mens Jeppe Tverskov er tilbage. 

Armin Gigovic er desuden også ude mandag. OB fik nemlig ikke appelleret hans udvisning tids nok.

Karantæne
FC Midtjylland:
Erik Sviatchenko
OB: Armin Gigovic

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Thychosen, Dalsgaard, Juninho, Paulinho – Olsson, Martinez, Evander – Dreyer, Kaba, Isaksen

OB (4-2-3-1): Hansen – Grubbe, Paulsen, Ivancevic, Adelgaard – Manneh, Tverskov – Minteh, Frøkjær-Jensen, Tongya – Jebali

Dom:
Det er Superligaens to mest formstærke hold, der mødes, og OB kommer endda til kampen ovenpå to sejre i træk. Derfor er det ingen nem opgave, der venter Capellas og co. Alligevel bør midtjyderne på eget græs tage tre point mod fynboerne, og herfra er buddet, at det ender med en 2-1-sejr til værterne.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

De er tilbage i Superligaen

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Iran kommer med krav før VM



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Wolfsburg – Bayern