Optakt: FC Midtjylland – OB

Tipsbladet kigger frem mod et Superliga-opgør mellem to mandskaber, der i øjeblikket har det svært.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmob #sldk

Holdnyt
FC Midtjylland
FC Midtjylland skal til at have nogle sejre i Superligaen, hvis midtjyderne ønsker at følge med topholdene. FC København, FC Nordsjælland og Brøndby IF ligner tre mandskaber, som går benhårdt efter guldmedaljen.

I skrivende stund er der “kun” otte point op til FC København, men hullet kan blive større, hvis Thomas Thomasbergs tropper fortsætter med at gå fra banen uden alle tre point.

I de fire seneste Superliga-kampe er det ikke blevet til en sejr, og vi skal tilbage til 13. august for at finde FC Midtjyllands seneste sejr i Superligaen.

I den seneste 2-2-kamp mod Viborg så det egentlig fint nok ud. De nye offensive spillere er begyndt at finde hinanden, og holdet skaber chancer.

Men defensivt er det ting, der skal afstemmes, og mod et OB-hold, der er i krise, skal FC Midtjylland være i stand til at lukke af nede bagved.

Sverrir Ingi Ingason er tilbage i truppen, men det er uvist, hvorvidt han er klar til at deltage fra start.

Joel Andersson, Kristoffer Olsson og Emiliano Martinez var ikke med mod Viborg, og de sidder ligeledes ude mod OB.

OB:
Er OB i krise? Det vil nogle måske mene. Odense-klubben har kun vundet to Superliga-kampe i indeværende sæson, og den svenske cheftræner Andreas Alm er ikke lykkedes med at få det til at spille inde på banen.

Senest fik OB ørerne i maskinen mod Silkeborg, og det er ikke meget, der fungerer for de stribede – hverken offensivt eller defensivt.

Også uden for banen er der uro i Odense, efter at en storsponsor var ude på de sociale medier med usædvanlig kritik – noget man sjældent ser i OB.

Cheftræner Alm er presset, og de kritiske øjne er også rettet mod fodbolddirektør Björn Wesström, som har handlet i øst og vest.

Man kan ikke kan komme udenom, at sædet brænder under Alm. Han bliver nok ikke fyret, hvis holdet taber til FCM, med mindre man løber ind i et kæmpe nederlag.

Men kampen mod Lyngby i den efterfølgende runde kan blive afgørende for Alms fremtid. Han må i hvert fald ikke tabe.

Tobias Slotsager er tilbage i truppen, efter han var ude mod Silkeborg.

Sven Köhler er på skadeslisten.

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Juninho, M. B. Sørensen, Paulinho – O. Sørensen, Gigovic, Rømer, Simsir – Brynhildsen, Cho

OB (4-2-3-1): Hansen – Owusu, Paulsen, Slotsager, Adelgaard – Manneh, Mustafic – Deedson, Al Hajj, Horneman – Kadrii

Dom:
Det bliver svært for OB at holde FC Midtjylland fra at komme på tavlen. Og der skal ikke meget til, før et OB-hold uden selvtillid falder fra hinanden. 

Hjemmeholdet vinder 3-0.





– Han er fuldstændig vanvittig

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Her er AGF’s transferplaner

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Højlund i hovedrolle

Brøndby takker nej til to spillere

– Lidt af en bombe

Stort Yussuf Poulsen-chok

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Kæmpe brag venter fredag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Åge Hareide er død

Kæmpe gennembrud af Mattsson

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansker færdig i Ajax?

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale