Optakt: FC Midtjylland – OB

Tipsbladet kigger frem mod et Superliga-opgør mellem to mandskaber, der i øjeblikket har det svært.



Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jakob Sundberg
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcmob #sldk

Holdnyt
FC Midtjylland
FC Midtjylland skal til at have nogle sejre i Superligaen, hvis midtjyderne ønsker at følge med topholdene. FC København, FC Nordsjælland og Brøndby IF ligner tre mandskaber, som går benhårdt efter guldmedaljen.

I skrivende stund er der “kun” otte point op til FC København, men hullet kan blive større, hvis Thomas Thomasbergs tropper fortsætter med at gå fra banen uden alle tre point.

I de fire seneste Superliga-kampe er det ikke blevet til en sejr, og vi skal tilbage til 13. august for at finde FC Midtjyllands seneste sejr i Superligaen.

I den seneste 2-2-kamp mod Viborg så det egentlig fint nok ud. De nye offensive spillere er begyndt at finde hinanden, og holdet skaber chancer.

Men defensivt er det ting, der skal afstemmes, og mod et OB-hold, der er i krise, skal FC Midtjylland være i stand til at lukke af nede bagved.

Sverrir Ingi Ingason er tilbage i truppen, men det er uvist, hvorvidt han er klar til at deltage fra start.

Joel Andersson, Kristoffer Olsson og Emiliano Martinez var ikke med mod Viborg, og de sidder ligeledes ude mod OB.

OB:
Er OB i krise? Det vil nogle måske mene. Odense-klubben har kun vundet to Superliga-kampe i indeværende sæson, og den svenske cheftræner Andreas Alm er ikke lykkedes med at få det til at spille inde på banen.

Senest fik OB ørerne i maskinen mod Silkeborg, og det er ikke meget, der fungerer for de stribede – hverken offensivt eller defensivt.

Også uden for banen er der uro i Odense, efter at en storsponsor var ude på de sociale medier med usædvanlig kritik – noget man sjældent ser i OB.

Cheftræner Alm er presset, og de kritiske øjne er også rettet mod fodbolddirektør Björn Wesström, som har handlet i øst og vest.

Man kan ikke kan komme udenom, at sædet brænder under Alm. Han bliver nok ikke fyret, hvis holdet taber til FCM, med mindre man løber ind i et kæmpe nederlag.

Men kampen mod Lyngby i den efterfølgende runde kan blive afgørende for Alms fremtid. Han må i hvert fald ikke tabe.

Tobias Slotsager er tilbage i truppen, efter han var ude mod Silkeborg.

Sven Köhler er på skadeslisten.

Karantæne:
FC Midtjylland: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:

FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Dalsgaard, Juninho, M. B. Sørensen, Paulinho – O. Sørensen, Gigovic, Rømer, Simsir – Brynhildsen, Cho

OB (4-2-3-1): Hansen – Owusu, Paulsen, Slotsager, Adelgaard – Manneh, Mustafic – Deedson, Al Hajj, Horneman – Kadrii

Dom:
Det bliver svært for OB at holde FC Midtjylland fra at komme på tavlen. Og der skal ikke meget til, før et OB-hold uden selvtillid falder fra hinanden. 

Hjemmeholdet vinder 3-0.





Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Bach Bak i svime over Uhre

Brentford har gjort det igen

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Raser over Rasmus Højlund-episode

– Lange forhandlinger med FC København

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

– Så kan det ikke være et svært valg

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Dansker med kongemål mod Napoli

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Real Madrid satte Atlético på plads

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne