Optakt: FC Midtjylland – SønderjyskE

Såvel FC Midtjylland som SønderjyskE skal rejse sig fra et smertefuldt nederlag, når de tidligt søndag eftermiddag mødes i Herning.



Status:
Seks-point-kampe er efterhånden et lidt forslidt udtryk. Det er måske også på kanten at bruge det her, men vi tager chancen. Det er nemlig to hold, der begge står ved en skillevej, som krydser klinger i søndagens tidlige kamp.

Såvel hjemmeholdet FC Midtjylland som gæsterne fra SønderjyskE kan i dag karakteriseres som midterhold. Begge mandskaber har skrabet 12 point sammen, og de befinder sig dermed i midten af et enormt Superliga-midterfelt, der i realiteten strækker sig fra AaB på andenpladsen til Brøndby, der er nummer ni. FC København er løbet væk i toppen, og i bunden har Silkeborg, Lyngby og HB Køge indtil videre isoleret sig.

Det er derfor af største vigtighed at få tre point i søndagens kamp. Vinderen kravler op i toppen af ligaen, mens taberen i bedste fald indtil videre hensygner i det grå midterfelt.

Stillingen i ligaen er imidlertid ikke den eneste grund til, at både FC Midtjylland og SønderjyskE har brug for tre point. Begge mandskaber leverede præstationer under par i sidste runde, hvor SønderjyskE led et hjemmenederlag på 1-3 til AC Horsens, mens FCM fik stryg af AGF i Aarhus. Begge hold har derfor brug for revanche.

Det kan dog blive svært at skrue en god kamp sammen, for begge hold har fravær. Især gæsterne kan vise sig at stille med et lidt anderledes hold. Quincy Antipas er med sikkerhed ude, og også Tommy Bechmann og Kenneth Fabricius må i skrivende stund betragtes som tvivlsomme. Da islandske Eyjólfur Hédinsson samtidig sidder ude med karantæne, kan det blive en lang kamp for gæsterne.

FCM har dog også deres problemer. Midtbanespilleren Izunna Uzochukwu har lige som Hedinsson karantæne, og en anden vigtig midtbanemand, Mads Albæk er tvivlsom med en irriteret slimsæk. Reserverne Jesper Bøge og Marc Møller sidder med sikkerhed over med skader.

Jonas Lössl er i øvrigt tilbage i FCM-målet. Kasper Jensen stod ikke en overbevisende kamp i Aarhus, og derfor er talentfulde Lössl igen mellem stængerne.

Profil:
Den tidligere Esbjerg-topscorer Tim Janssen har skudt sig i målform, og han har nu fire ligascoringer under bæltet. Hollænderen kan meget vel komme til at gøre ondt på sønderjydernes forsvar. 

Dom:
FC Midtjylland er fortsat et godt hjemmehold, og med tanke på SønderjyskEs fravær, hiver “Ulvene” en sikker sejr hjem. 3-1 til FC Midtjylland.

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Afriye, Bak Nielsen, Albrechtsen, Juelsgård – Hassan, Poulsen, Salami, Borring – Igboun, Janssen.
Skader:
Møller, Bøge, Albæk (tvivlsom)
Karantæne: Izunna Uzochukwu


SønderjyskE (4-4-2): Coe – M. Christensen, Østli, Troest, Storbæk – D. Christensen, Jonasson, T. Hansen, O’Brien  –  H. Hansen – Bechmann.

Skader: Antipas, Fabricius (tvivlsom, Bechmann (tvivlsom)
Karantæner: Hedinsson




På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Går langt ned i løn

Afviser utroligt tilbud

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”