Optakt: FC Midtjylland – SønderjyskE

Såvel FC Midtjylland som SønderjyskE skal rejse sig fra et smertefuldt nederlag, når de tidligt søndag eftermiddag mødes i Herning.



Status:
Seks-point-kampe er efterhånden et lidt forslidt udtryk. Det er måske også på kanten at bruge det her, men vi tager chancen. Det er nemlig to hold, der begge står ved en skillevej, som krydser klinger i søndagens tidlige kamp.

Såvel hjemmeholdet FC Midtjylland som gæsterne fra SønderjyskE kan i dag karakteriseres som midterhold. Begge mandskaber har skrabet 12 point sammen, og de befinder sig dermed i midten af et enormt Superliga-midterfelt, der i realiteten strækker sig fra AaB på andenpladsen til Brøndby, der er nummer ni. FC København er løbet væk i toppen, og i bunden har Silkeborg, Lyngby og HB Køge indtil videre isoleret sig.

Det er derfor af største vigtighed at få tre point i søndagens kamp. Vinderen kravler op i toppen af ligaen, mens taberen i bedste fald indtil videre hensygner i det grå midterfelt.

Stillingen i ligaen er imidlertid ikke den eneste grund til, at både FC Midtjylland og SønderjyskE har brug for tre point. Begge mandskaber leverede præstationer under par i sidste runde, hvor SønderjyskE led et hjemmenederlag på 1-3 til AC Horsens, mens FCM fik stryg af AGF i Aarhus. Begge hold har derfor brug for revanche.

Det kan dog blive svært at skrue en god kamp sammen, for begge hold har fravær. Især gæsterne kan vise sig at stille med et lidt anderledes hold. Quincy Antipas er med sikkerhed ude, og også Tommy Bechmann og Kenneth Fabricius må i skrivende stund betragtes som tvivlsomme. Da islandske Eyjólfur Hédinsson samtidig sidder ude med karantæne, kan det blive en lang kamp for gæsterne.

FCM har dog også deres problemer. Midtbanespilleren Izunna Uzochukwu har lige som Hedinsson karantæne, og en anden vigtig midtbanemand, Mads Albæk er tvivlsom med en irriteret slimsæk. Reserverne Jesper Bøge og Marc Møller sidder med sikkerhed over med skader.

Jonas Lössl er i øvrigt tilbage i FCM-målet. Kasper Jensen stod ikke en overbevisende kamp i Aarhus, og derfor er talentfulde Lössl igen mellem stængerne.

Profil:
Den tidligere Esbjerg-topscorer Tim Janssen har skudt sig i målform, og han har nu fire ligascoringer under bæltet. Hollænderen kan meget vel komme til at gøre ondt på sønderjydernes forsvar. 

Dom:
FC Midtjylland er fortsat et godt hjemmehold, og med tanke på SønderjyskEs fravær, hiver “Ulvene” en sikker sejr hjem. 3-1 til FC Midtjylland.

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Afriye, Bak Nielsen, Albrechtsen, Juelsgård – Hassan, Poulsen, Salami, Borring – Igboun, Janssen.
Skader:
Møller, Bøge, Albæk (tvivlsom)
Karantæne: Izunna Uzochukwu


SønderjyskE (4-4-2): Coe – M. Christensen, Østli, Troest, Storbæk – D. Christensen, Jonasson, T. Hansen, O’Brien  –  H. Hansen – Bechmann.

Skader: Antipas, Fabricius (tvivlsom, Bechmann (tvivlsom)
Karantæner: Hedinsson




– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Han peger på Simon Kjær

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Magisk aften for FC København-stjerne

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Presset Frank: Her er vores store problem

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Overvejer Mathias Jensen-køb

Fælder dom over Højlund

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

– Et frygteligt scenarie

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026