Status:
Seks-point-kampe er efterhånden et lidt forslidt udtryk. Det er måske også på kanten at bruge det her, men vi tager chancen. Det er nemlig to hold, der begge står ved en skillevej, som krydser klinger i søndagens tidlige kamp.
Såvel hjemmeholdet FC Midtjylland som gæsterne fra SønderjyskE kan i dag karakteriseres som midterhold. Begge mandskaber har skrabet 12 point sammen, og de befinder sig dermed i midten af et enormt Superliga-midterfelt, der i realiteten strækker sig fra AaB på andenpladsen til Brøndby, der er nummer ni. FC København er løbet væk i toppen, og i bunden har Silkeborg, Lyngby og HB Køge indtil videre isoleret sig.
Det er derfor af største vigtighed at få tre point i søndagens kamp. Vinderen kravler op i toppen af ligaen, mens taberen i bedste fald indtil videre hensygner i det grå midterfelt.
Stillingen i ligaen er imidlertid ikke den eneste grund til, at både FC Midtjylland og SønderjyskE har brug for tre point. Begge mandskaber leverede præstationer under par i sidste runde, hvor SønderjyskE led et hjemmenederlag på 1-3 til AC Horsens, mens FCM fik stryg af AGF i Aarhus. Begge hold har derfor brug for revanche.
Det kan dog blive svært at skrue en god kamp sammen, for begge hold har fravær. Især gæsterne kan vise sig at stille med et lidt anderledes hold. Quincy Antipas er med sikkerhed ude, og også Tommy Bechmann og Kenneth Fabricius må i skrivende stund betragtes som tvivlsomme. Da islandske Eyjólfur Hédinsson samtidig sidder ude med karantæne, kan det blive en lang kamp for gæsterne.
FCM har dog også deres problemer. Midtbanespilleren Izunna Uzochukwu har lige som Hedinsson karantæne, og en anden vigtig midtbanemand, Mads Albæk er tvivlsom med en irriteret slimsæk. Reserverne Jesper Bøge og Marc Møller sidder med sikkerhed over med skader.
Jonas Lössl er i øvrigt tilbage i FCM-målet. Kasper Jensen stod ikke en overbevisende kamp i Aarhus, og derfor er talentfulde Lössl igen mellem stængerne.
Profil:
Den tidligere Esbjerg-topscorer Tim Janssen har skudt sig i målform, og han har nu fire ligascoringer under bæltet. Hollænderen kan meget vel komme til at gøre ondt på sønderjydernes forsvar.
Dom:
FC Midtjylland er fortsat et godt hjemmehold, og med tanke på SønderjyskEs fravær, hiver “Ulvene” en sikker sejr hjem. 3-1 til FC Midtjylland.
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Afriye, Bak Nielsen, Albrechtsen, Juelsgård – Hassan, Poulsen, Salami, Borring – Igboun, Janssen.
Skader: Møller, Bøge, Albæk (tvivlsom)
Karantæne: Izunna Uzochukwu
SønderjyskE (4-4-2): Coe – M. Christensen, Østli, Troest, Storbæk – D. Christensen, Jonasson, T. Hansen, O’Brien – H. Hansen – Bechmann.
Skader: Antipas, Fabricius (tvivlsom, Bechmann (tvivlsom)
Karantæner: Hedinsson
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Medie peger på FC København
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER