Optakt: FC Midtjylland – SønderjyskE

Såvel FC Midtjylland som SønderjyskE skal rejse sig fra et smertefuldt nederlag, når de tidligt søndag eftermiddag mødes i Herning.



Status:
Seks-point-kampe er efterhånden et lidt forslidt udtryk. Det er måske også på kanten at bruge det her, men vi tager chancen. Det er nemlig to hold, der begge står ved en skillevej, som krydser klinger i søndagens tidlige kamp.

Såvel hjemmeholdet FC Midtjylland som gæsterne fra SønderjyskE kan i dag karakteriseres som midterhold. Begge mandskaber har skrabet 12 point sammen, og de befinder sig dermed i midten af et enormt Superliga-midterfelt, der i realiteten strækker sig fra AaB på andenpladsen til Brøndby, der er nummer ni. FC København er løbet væk i toppen, og i bunden har Silkeborg, Lyngby og HB Køge indtil videre isoleret sig.

Det er derfor af største vigtighed at få tre point i søndagens kamp. Vinderen kravler op i toppen af ligaen, mens taberen i bedste fald indtil videre hensygner i det grå midterfelt.

Stillingen i ligaen er imidlertid ikke den eneste grund til, at både FC Midtjylland og SønderjyskE har brug for tre point. Begge mandskaber leverede præstationer under par i sidste runde, hvor SønderjyskE led et hjemmenederlag på 1-3 til AC Horsens, mens FCM fik stryg af AGF i Aarhus. Begge hold har derfor brug for revanche.

Det kan dog blive svært at skrue en god kamp sammen, for begge hold har fravær. Især gæsterne kan vise sig at stille med et lidt anderledes hold. Quincy Antipas er med sikkerhed ude, og også Tommy Bechmann og Kenneth Fabricius må i skrivende stund betragtes som tvivlsomme. Da islandske Eyjólfur Hédinsson samtidig sidder ude med karantæne, kan det blive en lang kamp for gæsterne.

FCM har dog også deres problemer. Midtbanespilleren Izunna Uzochukwu har lige som Hedinsson karantæne, og en anden vigtig midtbanemand, Mads Albæk er tvivlsom med en irriteret slimsæk. Reserverne Jesper Bøge og Marc Møller sidder med sikkerhed over med skader.

Jonas Lössl er i øvrigt tilbage i FCM-målet. Kasper Jensen stod ikke en overbevisende kamp i Aarhus, og derfor er talentfulde Lössl igen mellem stængerne.

Profil:
Den tidligere Esbjerg-topscorer Tim Janssen har skudt sig i målform, og han har nu fire ligascoringer under bæltet. Hollænderen kan meget vel komme til at gøre ondt på sønderjydernes forsvar. 

Dom:
FC Midtjylland er fortsat et godt hjemmehold, og med tanke på SønderjyskEs fravær, hiver “Ulvene” en sikker sejr hjem. 3-1 til FC Midtjylland.

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Afriye, Bak Nielsen, Albrechtsen, Juelsgård – Hassan, Poulsen, Salami, Borring – Igboun, Janssen.
Skader:
Møller, Bøge, Albæk (tvivlsom)
Karantæne: Izunna Uzochukwu


SønderjyskE (4-4-2): Coe – M. Christensen, Østli, Troest, Storbæk – D. Christensen, Jonasson, T. Hansen, O’Brien  –  H. Hansen – Bechmann.

Skader: Antipas, Fabricius (tvivlsom, Bechmann (tvivlsom)
Karantæner: Hedinsson






EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Raser: Det er latterligt!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen



LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De overvejer Christian Eriksen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Pokalhelt knækker FC København

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger