Status:
Seks-point-kampe er efterhånden et lidt forslidt udtryk. Det er måske også på kanten at bruge det her, men vi tager chancen. Det er nemlig to hold, der begge står ved en skillevej, som krydser klinger i søndagens tidlige kamp.
Såvel hjemmeholdet FC Midtjylland som gæsterne fra SønderjyskE kan i dag karakteriseres som midterhold. Begge mandskaber har skrabet 12 point sammen, og de befinder sig dermed i midten af et enormt Superliga-midterfelt, der i realiteten strækker sig fra AaB på andenpladsen til Brøndby, der er nummer ni. FC København er løbet væk i toppen, og i bunden har Silkeborg, Lyngby og HB Køge indtil videre isoleret sig.
Det er derfor af største vigtighed at få tre point i søndagens kamp. Vinderen kravler op i toppen af ligaen, mens taberen i bedste fald indtil videre hensygner i det grå midterfelt.
Stillingen i ligaen er imidlertid ikke den eneste grund til, at både FC Midtjylland og SønderjyskE har brug for tre point. Begge mandskaber leverede præstationer under par i sidste runde, hvor SønderjyskE led et hjemmenederlag på 1-3 til AC Horsens, mens FCM fik stryg af AGF i Aarhus. Begge hold har derfor brug for revanche.
Det kan dog blive svært at skrue en god kamp sammen, for begge hold har fravær. Især gæsterne kan vise sig at stille med et lidt anderledes hold. Quincy Antipas er med sikkerhed ude, og også Tommy Bechmann og Kenneth Fabricius må i skrivende stund betragtes som tvivlsomme. Da islandske Eyjólfur Hédinsson samtidig sidder ude med karantæne, kan det blive en lang kamp for gæsterne.
FCM har dog også deres problemer. Midtbanespilleren Izunna Uzochukwu har lige som Hedinsson karantæne, og en anden vigtig midtbanemand, Mads Albæk er tvivlsom med en irriteret slimsæk. Reserverne Jesper Bøge og Marc Møller sidder med sikkerhed over med skader.
Jonas Lössl er i øvrigt tilbage i FCM-målet. Kasper Jensen stod ikke en overbevisende kamp i Aarhus, og derfor er talentfulde Lössl igen mellem stængerne.
Profil:
Den tidligere Esbjerg-topscorer Tim Janssen har skudt sig i målform, og han har nu fire ligascoringer under bæltet. Hollænderen kan meget vel komme til at gøre ondt på sønderjydernes forsvar.
Dom:
FC Midtjylland er fortsat et godt hjemmehold, og med tanke på SønderjyskEs fravær, hiver “Ulvene” en sikker sejr hjem. 3-1 til FC Midtjylland.
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Afriye, Bak Nielsen, Albrechtsen, Juelsgård – Hassan, Poulsen, Salami, Borring – Igboun, Janssen.
Skader: Møller, Bøge, Albæk (tvivlsom)
Karantæne: Izunna Uzochukwu
SønderjyskE (4-4-2): Coe – M. Christensen, Østli, Troest, Storbæk – D. Christensen, Jonasson, T. Hansen, O’Brien – H. Hansen – Bechmann.
Skader: Antipas, Fabricius (tvivlsom, Bechmann (tvivlsom)
Karantæner: Hedinsson
LIVE
LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
AGF snubler i guldkampen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Liverpool – Fulham
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
Barcelona klager til UEFA
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER