Optakt: FC Midtjylland – SønderjyskE

Såvel FC Midtjylland som SønderjyskE skal rejse sig fra et smertefuldt nederlag, når de tidligt søndag eftermiddag mødes i Herning.



Status:
Seks-point-kampe er efterhånden et lidt forslidt udtryk. Det er måske også på kanten at bruge det her, men vi tager chancen. Det er nemlig to hold, der begge står ved en skillevej, som krydser klinger i søndagens tidlige kamp.

Såvel hjemmeholdet FC Midtjylland som gæsterne fra SønderjyskE kan i dag karakteriseres som midterhold. Begge mandskaber har skrabet 12 point sammen, og de befinder sig dermed i midten af et enormt Superliga-midterfelt, der i realiteten strækker sig fra AaB på andenpladsen til Brøndby, der er nummer ni. FC København er løbet væk i toppen, og i bunden har Silkeborg, Lyngby og HB Køge indtil videre isoleret sig.

Det er derfor af største vigtighed at få tre point i søndagens kamp. Vinderen kravler op i toppen af ligaen, mens taberen i bedste fald indtil videre hensygner i det grå midterfelt.

Stillingen i ligaen er imidlertid ikke den eneste grund til, at både FC Midtjylland og SønderjyskE har brug for tre point. Begge mandskaber leverede præstationer under par i sidste runde, hvor SønderjyskE led et hjemmenederlag på 1-3 til AC Horsens, mens FCM fik stryg af AGF i Aarhus. Begge hold har derfor brug for revanche.

Det kan dog blive svært at skrue en god kamp sammen, for begge hold har fravær. Især gæsterne kan vise sig at stille med et lidt anderledes hold. Quincy Antipas er med sikkerhed ude, og også Tommy Bechmann og Kenneth Fabricius må i skrivende stund betragtes som tvivlsomme. Da islandske Eyjólfur Hédinsson samtidig sidder ude med karantæne, kan det blive en lang kamp for gæsterne.

FCM har dog også deres problemer. Midtbanespilleren Izunna Uzochukwu har lige som Hedinsson karantæne, og en anden vigtig midtbanemand, Mads Albæk er tvivlsom med en irriteret slimsæk. Reserverne Jesper Bøge og Marc Møller sidder med sikkerhed over med skader.

Jonas Lössl er i øvrigt tilbage i FCM-målet. Kasper Jensen stod ikke en overbevisende kamp i Aarhus, og derfor er talentfulde Lössl igen mellem stængerne.

Profil:
Den tidligere Esbjerg-topscorer Tim Janssen har skudt sig i målform, og han har nu fire ligascoringer under bæltet. Hollænderen kan meget vel komme til at gøre ondt på sønderjydernes forsvar. 

Dom:
FC Midtjylland er fortsat et godt hjemmehold, og med tanke på SønderjyskEs fravær, hiver “Ulvene” en sikker sejr hjem. 3-1 til FC Midtjylland.

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-4-2): Lössl – Afriye, Bak Nielsen, Albrechtsen, Juelsgård – Hassan, Poulsen, Salami, Borring – Igboun, Janssen.
Skader:
Møller, Bøge, Albæk (tvivlsom)
Karantæne: Izunna Uzochukwu


SønderjyskE (4-4-2): Coe – M. Christensen, Østli, Troest, Storbæk – D. Christensen, Jonasson, T. Hansen, O’Brien  –  H. Hansen – Bechmann.

Skader: Antipas, Fabricius (tvivlsom, Bechmann (tvivlsom)
Karantæner: Hedinsson






EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Positive forhandlinger med Nartey

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Offentliggøres i dag