Optakt: FC Nordsjælland – FC København

Bliver mandagens opgør mellem FC Nordsjælland og FC København blot halvt så hæsblæsende som torsdagens pokalsemifinale, så kan man godt begynde at glæde sig.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3+
Hashtag: #fcnfck #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
12 point i 10 kampe plus et pokalexit matcher ikke ligefrem efterårets bedrifter. FC Nordsjælland er trods alt fortsat i live i guldkampen, og her kan man tage et stort skridt på mandag, hvis man sejrer over FC København.

Skal det lykkes, så skal men have styr på defensiven, som kostede dyrt i pokalnederlaget torsdag aften i Parken. Derfor kan det tænkes, at Johannes Hoff Thorup foretrækker rutinerede Erik Marxen frem for Adamo Nagalo, som ikke var prangende mod FCK.

Wahid Faghir kan også få chancen fra start i FC Nordsjællands angreb, hvilket vil sende Ibrahim Osman på bænken. Martin Frese er udtaget til truppen – han var tvivlsom til kampen.

Emiliano Marcondes døjer med en fodskade, så det bliver vurderet på dagen, hvor mange minutter han er i stand til at spille. Det bliver formentlig som indskifter, hvis man skal jagte til sidst.

FC København
En sejr over FC Nordsjælland vil sende FC København et stort skridt tættere på det danske mesterskab. Lige nu er forspringet på to point ned til mandagens modstander, hvilket kan øges til fem, hvis man sejrer.

Det kræver, at FCK får gang i offensiven på samme måde, som senest de to hold tørnede sammen i pokalen. Omvendt skal der bedre styr på defensiven, og derfor ryger Denis Vavro tilbage i startopstillingen ved siden af Kevin Diks

Valdemar Lund er i karantæne, og er derfor ikke i spil til en plads i forsvaret. Lukas Lerager kan også meget vel starte inde mod FC Nordsjælland til fordel for William Clem.

Diogo Goncalves og Jordan Larsson kæmper fortsat om pladsen på højre kant, men svenskeren spillede sig ikke ligefrem af holdet i klubbernes seneste møde.

Nicolai Boilesen, Carlos Zeca, David Khocholava og Akinkunmi Amoo er ude for resten af sæsonen med skader. Andreas Cornelius er også ude.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen

FC København: Valdemar Lund

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Rose-Villadsen, Kian Hansen, Erik Marxen, Daniel Svensson – Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Mario Dorgeles – Ernest Nuamah, Wahid Faghir, Mohamed Diomande

FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Christian Sørensen – Lukas Lerager, Rasmus Falk, Viktor Claesson – Jordan Larsson, Hakon Haraldsson, Mohamed Daramy

Dom:
Der var fart over feltet, da FC Nordsjælland og FC København bragede sammen senest. Det bliver der formentlig igen, men denne gang ender det i en pointdeling. 2-2 er buddet herfra.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Froholdt-video trækker overskrifter

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Første gang nogensinde for Eriksen

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Liverpool – West Ham United

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Ny hooliganpakke er vedtaget