Optakt: FC Nordsjælland – FC København

Bliver mandagens opgør mellem FC Nordsjælland og FC København blot halvt så hæsblæsende som torsdagens pokalsemifinale, så kan man godt begynde at glæde sig.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3+
Hashtag: #fcnfck #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
12 point i 10 kampe plus et pokalexit matcher ikke ligefrem efterårets bedrifter. FC Nordsjælland er trods alt fortsat i live i guldkampen, og her kan man tage et stort skridt på mandag, hvis man sejrer over FC København.

Skal det lykkes, så skal men have styr på defensiven, som kostede dyrt i pokalnederlaget torsdag aften i Parken. Derfor kan det tænkes, at Johannes Hoff Thorup foretrækker rutinerede Erik Marxen frem for Adamo Nagalo, som ikke var prangende mod FCK.

Wahid Faghir kan også få chancen fra start i FC Nordsjællands angreb, hvilket vil sende Ibrahim Osman på bænken. Martin Frese er udtaget til truppen – han var tvivlsom til kampen.

Emiliano Marcondes døjer med en fodskade, så det bliver vurderet på dagen, hvor mange minutter han er i stand til at spille. Det bliver formentlig som indskifter, hvis man skal jagte til sidst.

FC København
En sejr over FC Nordsjælland vil sende FC København et stort skridt tættere på det danske mesterskab. Lige nu er forspringet på to point ned til mandagens modstander, hvilket kan øges til fem, hvis man sejrer.

Det kræver, at FCK får gang i offensiven på samme måde, som senest de to hold tørnede sammen i pokalen. Omvendt skal der bedre styr på defensiven, og derfor ryger Denis Vavro tilbage i startopstillingen ved siden af Kevin Diks

Valdemar Lund er i karantæne, og er derfor ikke i spil til en plads i forsvaret. Lukas Lerager kan også meget vel starte inde mod FC Nordsjælland til fordel for William Clem.

Diogo Goncalves og Jordan Larsson kæmper fortsat om pladsen på højre kant, men svenskeren spillede sig ikke ligefrem af holdet i klubbernes seneste møde.

Nicolai Boilesen, Carlos Zeca, David Khocholava og Akinkunmi Amoo er ude for resten af sæsonen med skader. Andreas Cornelius er også ude.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen

FC København: Valdemar Lund

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Rose-Villadsen, Kian Hansen, Erik Marxen, Daniel Svensson – Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Mario Dorgeles – Ernest Nuamah, Wahid Faghir, Mohamed Diomande

FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Christian Sørensen – Lukas Lerager, Rasmus Falk, Viktor Claesson – Jordan Larsson, Hakon Haraldsson, Mohamed Daramy

Dom:
Der var fart over feltet, da FC Nordsjælland og FC København bragede sammen senest. Det bliver der formentlig igen, men denne gang ender det i en pointdeling. 2-2 er buddet herfra.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Medier fælder hård dom

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

AGF og OB var enige om at spille søndag

Han kan blive den næste store profil!

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Brøndby IF – Randers FC



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

De vil have Martin Braithwaite

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Hylder Manchester United-stjerne

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

– Priserne er eksploderet

Stor mystik om Patrick Pentz

Brian Riemer på plads til topkamp

FC Nordsjælland – Sønderjyske

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet