Optakt: FC Nordsjælland – FC København

Bliver mandagens opgør mellem FC Nordsjælland og FC København blot halvt så hæsblæsende som torsdagens pokalsemifinale, så kan man godt begynde at glæde sig.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: TV3+
Hashtag: #fcnfck #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland
12 point i 10 kampe plus et pokalexit matcher ikke ligefrem efterårets bedrifter. FC Nordsjælland er trods alt fortsat i live i guldkampen, og her kan man tage et stort skridt på mandag, hvis man sejrer over FC København.

Skal det lykkes, så skal men have styr på defensiven, som kostede dyrt i pokalnederlaget torsdag aften i Parken. Derfor kan det tænkes, at Johannes Hoff Thorup foretrækker rutinerede Erik Marxen frem for Adamo Nagalo, som ikke var prangende mod FCK.

Wahid Faghir kan også få chancen fra start i FC Nordsjællands angreb, hvilket vil sende Ibrahim Osman på bænken. Martin Frese er udtaget til truppen – han var tvivlsom til kampen.

Emiliano Marcondes døjer med en fodskade, så det bliver vurderet på dagen, hvor mange minutter han er i stand til at spille. Det bliver formentlig som indskifter, hvis man skal jagte til sidst.

FC København
En sejr over FC Nordsjælland vil sende FC København et stort skridt tættere på det danske mesterskab. Lige nu er forspringet på to point ned til mandagens modstander, hvilket kan øges til fem, hvis man sejrer.

Det kræver, at FCK får gang i offensiven på samme måde, som senest de to hold tørnede sammen i pokalen. Omvendt skal der bedre styr på defensiven, og derfor ryger Denis Vavro tilbage i startopstillingen ved siden af Kevin Diks

Valdemar Lund er i karantæne, og er derfor ikke i spil til en plads i forsvaret. Lukas Lerager kan også meget vel starte inde mod FC Nordsjælland til fordel for William Clem.

Diogo Goncalves og Jordan Larsson kæmper fortsat om pladsen på højre kant, men svenskeren spillede sig ikke ligefrem af holdet i klubbernes seneste møde.

Nicolai Boilesen, Carlos Zeca, David Khocholava og Akinkunmi Amoo er ude for resten af sæsonen med skader. Andreas Cornelius er også ude.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen

FC København: Valdemar Lund

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Andreas Hansen – Oliver Rose-Villadsen, Kian Hansen, Erik Marxen, Daniel Svensson – Mads Bidstrup, Jacob Steen Christensen, Mario Dorgeles – Ernest Nuamah, Wahid Faghir, Mohamed Diomande

FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Kevin Diks, Christian Sørensen – Lukas Lerager, Rasmus Falk, Viktor Claesson – Jordan Larsson, Hakon Haraldsson, Mohamed Daramy

Dom:
Der var fart over feltet, da FC Nordsjælland og FC København bragede sammen senest. Det bliver der formentlig igen, men denne gang ender det i en pointdeling. 2-2 er buddet herfra.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medier i svime: Den bedste!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

‘En fodboldmæssig katastrofe’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Manchester United rasende

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

– Overdrevet og unuanceret

Hård kritik af FC København-stjerne

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Aldrig set før

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Albert Grønbæk skifter agent

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel