Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Dommer: Sandi Putros
TV: TV3 Sport
Hashtag: #fcnfcm #sldk
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Meget skal gå galt, hvis ikke Johannes Hoff Thorup og FC Nordsjælland skal sikre sig billet til Conference League-gruppespillet. Det danske mandskab vandt en imponerende sejr på 5-0 hjemme over Partizan i torsdags, så nu handler returkampen på torsdag om at undgå udvisninger og så ellers forsvare et samlet resultat hjem.
Først skal klubben dog have fokus på Superliga-opgøret mod FC Midtjylland, der er i samme position som FCN i forhold til Europa. Og opgøret søndag er meget interessant, fordi det er to klubber, der også forsøger at holde sig til i toppen af rækken og holde trit med topholdet FCK.
Det går bedst for FC Nordsjælland, der dog tabte med 0-2 til Silkeborg senest. Klubben har 12 point efter fem runder og ligger på en andenplads i Superligaen. FCM er tre point efter på fjerdepladsen og kan altså blive sat i toppen, hvis FCN vinder søndag.
FC Nordsjælland må fortsat undvære Ernest Nuamah, som er på vej til Lyon. Ellers er klubben ikke ramt af skader.
FC Midtjylland:
De var foran tre gange mod Legia, men alle tre gange fik det polske mandskab udlignet. Så FCM skal vinde torsdag i Polen for at komme videre til Conference League-gruppespillet.
Det blev en hårdt spillet kamp, hvor brasilianske Paulinho blandt andet måtte lade sig udskifte i første halvleg efter en svinestreg, der burde have kostet et rødt kort. Heldigvis for FC Midtjylland er Paulinho allerede klar igen.
Det samme kan ikke siges om Sverrir Ingi Ingason, Cho Gue-sung og Armin Gigovic, som alle er ude med skader.
Spændende bliver det, om André Rømer og Adam Gabriel får spilletid.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Villadsen, Hansen, Nagalo, Frese – Diomande, Tverskov, Svensson – Nygren, Ingvartsen, Osman
FC MIdtjylland (4-4-2): Lössl – Gabriel, Gartenmann, Juninho, Dyhr – Sørensen, Martinez, Olsson, Charles – Simsir, Franculino
Dom:
FC Nordsjælland kommer fra en sejr på 5-0 over Partizan, mens FCM var i en målbonanza med Legia og spillede 3-3. I det hele taget har FCM’s defensiv set suspekt ud den seneste tid – ikke mindst på grund af en del skader – og nu venter så et hurtigt underlag og et utroligt velspillende FCN-hold.
Det ender 3-1 til FC Nordsjælland, der rider videre på torsdagens succes.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
Sønderjyske er tilbage i medaljekampen
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER