Optakt: FC Vestsjælland – OB

OB kan distancere FC Vestsjælland i bunden af Superligaen, men fynboerne har ikke vundet i Slagelse siden 1979.



Kampfakta:
Spillested: Harboe Arena Slagelse
Dommer: Dennis Mogensen
Kampstart: Mandag klokken 19.00
På tv: TV3 Sport 1
Twitter: #fcvob

Holdnyt:
FC Vestsjælland:
Michael Hansens tropper har brug for en sejr. I Superliga-sammenhæng er det kun blevet til én sejr i de seneste 11 kampe, og i de seneste syv har holdet kun fået ét point. Foråret er åbnet med to nederlag og dårligt spil, og selvom det blev til en sejr over Brønshøj i onsdagens pokalkamp, var det ikke opløftende takter for Slagelse-mandskabet.

Med to midtbanemænd i karantæne til kampen mod OB, skal Michael Hansen tænke i alternative baner, der også kan involvere forsvarstårnet Jean-Claude Bozga på den centrale midtbane. Denne position dækkede han i pokalkampen mod Brønshøj, men også andre muligheder kan komme i spil.

Thomas Villadsen, Anders Randrup og Michael Lumb er imidlertid ude med skader og kommer derfor ikke i kamp.

OB:
Sejren over FC København i sidste weekend var livgivende for OB, der dog endnu ikke har vist spillemæssigt overskud dette forår. Nu venter imidlertid en kamp mod FC Vestsjælland, hvor OB ikke kun kan pakke sig og leve på en solid defensiv.

Kun i to ud af Ove Pedersens ti kampe som træner har fynboerne scoret mere end ét mål, og det er spændende at se, om Kenneth Zohore eller klarmeldte Thomas Dalgaard får hul på målbylden i Slagelse.

Der er flere overvejelser at gøre sig om OB’s holdopstilling, for spørgsmålet er, om Ove Pedersen vil satse på samme 11, der figthtede en sejr hjem mod FC København, når det måske er andre dyder, der skal til mod FC Vestsjælland? Det umiddelbare gæt herfra er, at han fortsætter med det vindende hold. Pedersen i øvrigt glæde sig over at råde over en trup uden alvorlige skader. 

Karantæne:
FC Vestsjælland: Jan Kristiansen, Henrik Madsen
OB: Ingen

Superliga-form:
FC Vestsjælland: T-T-U-T-T
OB: V-V-U-T-V

Bud på startopstillinger:
FC Vestsjælland (4-5-1): Mikkelsen – Lund, Bozga, Kure, Raitala – Festersen, Nymann, Jónsson, Due, Dal Hende – Vellios

OB (3-4-3): Toppel – Skogseid, Nielsen, Høegh – Desler, Spelmann, Jonasson, Skulason – Falk, Zohore, Larsen 

Vidste du, at…:
Man skal tilbage til 1979 for at finde OB’s seneste sejr over FC Vestsjællands moderklub Slagelse. Dengang var Richard Møller Nielsen træner, og fynboerne vandt 1-0. Siden skulle der gå 35 år uden kampe mellem de to hold. Mens FC Vestsjælland har haft sit nuværende navn har holdet mødt OB fire gange; det er blevet til tre FCV-sejre og en uafgjort.

Dom:
FC Vestsjælland har ikke vist imponerende takter i forårssæsonen, mens stemningen i OB er løftet oven på sejren over FC København og virker solide. Det ender med en smal sejr til fynboerne. 1-2.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Håber på FC København-exit

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Presset træner vil rotere mod FCM

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Barcelona vandt 7-2

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Nu forklarer Noah Nartey

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Enorme Superliga-talenter udtaget

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

De må have mareridt om ham i nat!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain