Optakt: Frankrig – Danmark

Det danske landshold møder Frankrig i kamp to ved VM-slutrunden. Her skal Danmark gerne have point for at bevare gode muligheder for at gå videre fra gruppespillet.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 17.00
Spillested: Stadium 974, Doha
Dommer: Szymon Marciniak, Polen
På TV: TV 2
Hashtag: #vmdk #fordanmark

Holdnyt:
Frankrig:
De blå fra Frankrig kom forrygende fra land ved VM-slutrunden i Qatar. Her formåede man at besejre Australien med 4-1 – et resultat, der kunne være blevet større. Eneste problem for de forsvarende verdensmestre var, at Lucas Hernandez udgik af opgøret og er færdig i slutrunden på grund af en alvorlig skade.

I stedet kom hans bror, Theo Hernandez, ind, og det er ventet, at han spiller venstre back mod Danmark. 

Danmark slog jo Frankrig to gange i Nations League, så franskmændene er klar over, at Danmark er en svær modstander. Dengang spillede Frankrig i begge kampe med tre centrale forsvarsspillere. Det er noget, Didier Deschamps siden har droppet, og nu stiller man med fire forsvarsspillere i alt.

Med en sejr på 4-1 over Australien står Frankrig et sted, hvor man lever fint med uafgjort, da man i så fald er sikker på avancement med en sejr over Tunesien i sidste kamp.

Spørgsmålet er, hvor meget man skifter, for der er mange dygtige spillere. Varané er ved at være klar igen efter en skade, og så er der Koundé fra Barcelona, der måske kan få chancen fra start.

Danmark:
Det blev til en skuffende åbningskamp ved VM-slutrunden i Qatar, hvor Danmark måtte nøjes med 0-0 mod et tændt tunesisk mandskab. Men nu er man i gang, og der venter en svær opgave mod de forsvarende verdensmestre.

Opgøret og resten af slutrunden bliver uden den dygtige og sympatiske Thomas Delaney, der udgik af kampen mod Tunesien med en knæskade. Den skade betyder, at han har forladt den danske lejr.

De to sejre over Frankrig i Nations League vil give Danmark en fornemmelse af, at man godt kan slå de bedste. Men det er altså et fransk hold, der nu stiller med to centrale forsvarsspillere i stedet for tre, som man stillede med i begge Nations League-kampe.

Og her er det værd at huske på en af Kasper Hjulmands grundtanker, når han møder hold, der på papiret er lidt stærkere: Han vil ikke matche opstillinger. Så en fransk 4-3-3 betyder, at Danmark formentlig ikke stiller i 4-3-3. I stedet er det ventet, at man stiller i 3-4-3 med Joachim Andersen, Simon Kjær og Andreas Christensen i det centrale forsvar. På backerne er det muligt, at Wass får chancen fra start, da han har den nødvendige rutine over for de dygtige og hurtige franskmænd.

Så er spørgsmålet, hvem der ender med at erstatte Thomas Delaney på den centrale midtbane. Mathias Jensen og Christian Nørgaard er de to mest oplagte bud, men der er også den mulighed, at man bruger Christian Eriksen, der havde det svært på venstrekanten mod Tunesien. Så kan Mikkel Damsgaard, Martin Braithwaite eller Jesper Lindstrøm komme ind på kanten.

I det hele taget er der store spørgsmål i offensiven, hvor Andreas Skov Olsen spillede sin måske dårligste landskamp nogensinde mod Tunesien. Kasper Dolberg kunne heller ikke finde ind i spillet, og Christian Eriksen virkede fejlplaceret.

Det er muligt, at Andreas Cornelius får chancen fra start og skal bokse lidt med de franske centerbacks, og at man på kanterne vil bringe fart i form af Jesper Lindstrøm og Martin Braithwaite. I hvert fald skal man ikke underkende Kasper Hjulmands forståelse for vigtigheden af at have fart på banen – specielt mod et stærkt mandskab som Frankrig. Også fordi de to franske backs efterlader et stort rum bag sig.

Opgøret skal kaste point af sig til Danmark, hvis man skal bevare en god mulighed for at gå videre fra gruppespillet.

Karantæner:
Frankrig: Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Frankrig (4-2-3-1): Lloris – Koundé, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Tchouameni, Rabiot – Dembélé, Griezmann, Mbappé – Giroud

Danmark (3-4-3): Schmeichel – Andersen, Kjær, Christensen – Wass, Højbjerg, Nørgaard, Mæhle – Braithwaite, Cornelius, Eriksen 

Dom:
Sindssygt vigtig kamp for det danske landshold, der efter en skuffelse mod Tunesien gerne skal have point, så man bevarer gode muligheder for at gå videre. Danmark har haft krammet på Frankrig den seneste tid, og selv om det var en pointmæssig skuffende start på VM, er det bestemt ikke umuligt, at Hjulmands tropper får noget med fra mødet mod verdensmestrene, der heller ikke er pisket til at satse til sidst, hvis opgøret er lige.

1-1 ender det.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Opløftende melding for ‘AC’


Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Fælder hård Schmeichel-dom

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Italienske medier hylder ham

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”