Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: DS Arena, Hobro
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
Slutspil: Nedrykningsplayoff
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #hoblbk #sldk
Holdnyt:
Hobro IK:
Opgøret mod AC Horsens i sidste runde af slutspillet skulle overståes uden dumme skader og karantæner, og det blev den for Hobros vedkommende. Peter Sørensen gav spilletid til normale reserver som Adrian Kappenberger, Hamse Hussein, Frederik Elkær og Christian Hørby, og de leverede en mandfolkeindsats i 2-3-nederlaget.
Nu bliver det alvor igen. Så meget alvor, som det overhovedet kan blive.
Hobro IK har ligget og rodet rundt i den tunge ende af tabellen i hele sæsonen, så det er på ingen måde overraskende, at holdet nu står i to playoff-kampe om overlevelse. I første omgang var det vigtigste ikke at rykke direkte ned.
Mod Lyngby vender A-kæden tilbage for Hobro, og det vil sige, at spillere som Jesper Rask, Edgar Babayan, Emmanuel Sabbi og Christian Cappis igen vil være at finde i startopstillingen.
Lyngby:
I efteråret lignede Lyngby mere et hold, der skulle jagte en top seks-placering end frygte nedryknig, men de glade dage er så sandelig drevet over i oprykkerklubben.
Foråret har været én stor pinsel, som på mange måder kulminerede, da de kongeblå senest mødte Hobro. Her udlignede Simon Jakobsen i de døende sekunder og sendte Lyngby i pulje 1 i slutspillet. Havde Christian Nielsens mandskab forsvaret føringen i den kamp, var Lyngby havnet i pulje 2, og det havde med al sandsynlighed medført en sikker overlevelse.
Læs også:Lebogang Phiri overvejer fremtiden: Disse klubber har budt på mig
Både marginalerne og kvaliteterne har været fraværende hos Lyngby, der blot har vundet én kamp i 2020.
Ligesom Hobro sparede Lyngby mange spillere i den sidste kamp i slutspillet mod SønderjyskE, men også Christian Nielsen er tilbage i stærkeste opstilling mandag aften.
Lyngby undgik skader og karantæner i 1-1-kampen mod SønderjyskE, og til kampen mod Hobro har Christian Nielsen igen Lasse Fosgaard til rådighed.
Karantæner:
Hobro IK: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
Hobro IK (4-4-2): Rask – Gotfredsen, Jakobsen, Minor, Tjørnelund – Sabbi, Mejlstrup, Cappis, Babayan – Louati, Kirkevold
Lyngby Boldklub (3-4-1-2): Mikkelsen – Gregor, Geertsen, Winther – Jørgensen, Hebo, Enghardt, Da Silva – Corlu – Gytkjær, Nielsen
Profilen:
Mathias Hebo Rasmussen vil gøre alt for at forhindre, at han rykker ned med to klubber den samme sæson. Han indledte den i Silkeborg IF og afslutter den altså i Lyngby. Hebo har været en af de kongeblås bedste i dette forår, og da Lyngby senest mødte Hobro, både scorede og assisterede han. Midtbanespilleren får en vigtig rolle i mandagens gyser.
Læs også:Stortalent skifter fra Malmö FF til FC København
Vidste du, at..:
Rasmus Minor Petersen har været på banen i 2.760 minutter for Hobro IK i denne sæson, og det gør ham til den markspiller i Superligaen, der har fået mest spilletid. AC Horsens’ Jonas Thorsen er lige i hælene på ham.
Dom:
Det er en kamp, hvor der står rigtig meget på spil, og spørgsmålet er, i hvor høj grad nerver får indflydelse på opgøret. Det hold, der kan kontrollere dem bedst, har en klar fordel.
Hobro er på hjemmebane mod et formsvagt Lyngby-mandskab, og det gør Peter Sørensens tropper til små favoritter. Himmerlændingene har også brug for et godt udgangspunkt inden returkampen i Lyngby, hvor de kongeblå er meget bedre end på fremmed græs.
Vi gætter på en 1-0-sejr til Hobro.
Tidligere indbyrdes kampe:
Læs også:Skandinaviske topklubber er interesserede i Bubacarr Sanneh
Læs også:Kasper Junker er målkongen i Norge: Jeg er en anden og bedre udgave
Læs også:Medier: Tidligere Rosenborg-spiller er på vej til AGF
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
Portugal – DR Congo
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Elias Jelert færdig
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Deadline overskredet: FC København melder ud
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
OPTAKT
