Optakt: Hobro IK – Lyngby Boldklub

Den første af to gyserkampe om overlevelse i Superligaen spilles i Hobro, hvor Lyngby kommer på besøg mandag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: DS Arena, Hobro
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
Slutspil: Nedrykningsplayoff
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #hoblbk #sldk

Holdnyt: 
Hobro IK:
Opgøret mod AC Horsens i sidste runde af slutspillet skulle overståes uden dumme skader og karantæner, og det blev den for Hobros vedkommende. Peter Sørensen gav spilletid til normale reserver som Adrian Kappenberger, Hamse Hussein, Frederik Elkær og Christian Hørby, og de leverede en mandfolkeindsats i 2-3-nederlaget.

Nu bliver det alvor igen. Så meget alvor, som det overhovedet kan blive.

Hobro IK har ligget og rodet rundt i den tunge ende af tabellen i hele sæsonen, så det er på ingen måde overraskende, at holdet nu står i to playoff-kampe om overlevelse. I første omgang var det vigtigste ikke at rykke direkte ned.

Mod Lyngby vender A-kæden tilbage for Hobro, og det vil sige, at spillere som Jesper Rask, Edgar Babayan, Emmanuel Sabbi og Christian Cappis igen vil være at finde i startopstillingen.

Lyngby:
I efteråret lignede Lyngby mere et hold, der skulle jagte en top seks-placering end frygte nedryknig, men de glade dage er så sandelig drevet over i oprykkerklubben.

Foråret har været én stor pinsel, som på mange måder kulminerede, da de kongeblå senest mødte Hobro. Her udlignede Simon Jakobsen i de døende sekunder og sendte Lyngby i pulje 1 i slutspillet. Havde Christian Nielsens mandskab forsvaret føringen i den kamp, var Lyngby havnet i pulje 2, og det havde med al sandsynlighed medført en sikker overlevelse.

Læs også:Lebogang Phiri overvejer fremtiden: Disse klubber har budt på mig

Både marginalerne og kvaliteterne har været fraværende hos Lyngby, der blot har vundet én kamp i 2020.

Ligesom Hobro sparede Lyngby mange spillere i den sidste kamp i slutspillet mod SønderjyskE, men også Christian Nielsen er tilbage i stærkeste opstilling mandag aften.

Lyngby undgik skader og karantæner i 1-1-kampen mod SønderjyskE, og til kampen mod Hobro har Christian Nielsen igen Lasse Fosgaard til rådighed.

Karantæner:
Hobro IK: Ingen
Lyngby Boldklub: Ingen

Bud på startopstillinger:
Hobro IK (4-4-2): Rask – Gotfredsen, Jakobsen, Minor, Tjørnelund – Sabbi, Mejlstrup, Cappis, Babayan – Louati, Kirkevold

Lyngby Boldklub (3-4-1-2): Mikkelsen – Gregor, Geertsen, Winther – Jørgensen, Hebo, Enghardt, Da Silva – Corlu – Gytkjær, Nielsen

Profilen:
Mathias Hebo Rasmussen vil gøre alt for at forhindre, at han rykker ned med to klubber den samme sæson. Han indledte den i Silkeborg IF og afslutter den altså i Lyngby. Hebo har været en af de kongeblås bedste i dette forår, og da Lyngby senest mødte Hobro, både scorede og assisterede han. Midtbanespilleren får en vigtig rolle i mandagens gyser.

Læs også:Stortalent skifter fra Malmö FF til FC København

Vidste du, at..:
Rasmus Minor Petersen har været på banen i 2.760 minutter for Hobro IK i denne sæson, og det gør ham til den markspiller i Superligaen, der har fået mest spilletid. AC Horsens’ Jonas Thorsen er lige i hælene på ham.

Dom:
Det er en kamp, hvor der står rigtig meget på spil, og spørgsmålet er, i hvor høj grad nerver får indflydelse på opgøret. Det hold, der kan kontrollere dem bedst, har en klar fordel.

Hobro er på hjemmebane mod et formsvagt Lyngby-mandskab, og det gør Peter Sørensens tropper til små favoritter. Himmerlændingene har også brug for et godt udgangspunkt inden returkampen i Lyngby, hvor de kongeblå er meget bedre end på fremmed græs. 

Vi gætter på en 1-0-sejr til Hobro.

Tidligere indbyrdes kampe:

Læs også:Skandinaviske topklubber er interesserede i Bubacarr Sanneh
Læs også:Kasper Junker er målkongen i Norge: Jeg er en anden og bedre udgave
Læs også:Medier: Tidligere Rosenborg-spiller er på vej til AGF






LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kæmpekøb retur til FC København?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Bombe på vej i Real Madrid?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job