Medier: Tidligere Rosenborg-spiller er på vej til AGF

Offensivspilleren Milan Jevtovic er på vej fra Røde Stjerne til AGF, skriver flere medier i Serbien.



AGF kan være tæt på sommerens første store forstærkning. Den 27-årige offensivspiller Milan Jevtovic er på vej fra Røde Stjerne til den danske Superliga-klub. Det skriver de to store serbiske medier Novosti og Mozzart Sport.

Medierne melder, at serberen, der har et år tilbage af sin kontrakt med Røde Stjerne, skifter til AGF, uden at århusianerne behøver slippe en transfersum. AGF skal til gengæld betale Røde Stjerne 25 pocent ved et eventuelt fremtidigt salg af Jevtovic. 

Læs også:Optakt: AaB – AGF

Milan Jevtovic har en fortid i Bodø/Glimt og Rosenborg, så han er ikke ukendt af skandinavisk fodbold. Denne sæson har ikke budt på særlig meget spilletid for offensivspilleren i Serbiens største klub, og nu meldes han altså på vej til AGF.

Milan Jevotvic fik en halv time på banen i Telia Parken, da Røde Stjerne tidligere på sæsonen ekspederede FC København ud af Champions League-kvalifikationen, og serberen misbrugte sit forsøg i straffesparkskonkurrencen, som serberne som bekendt endte med at vinde. Milan Jevtovic var ikke på banen i 1-1-kampen mod FCK i Beograd ugen forinden, og han kom heller ikke i aktion for Røde Stjerne i gruppespillet i verdens fornemste klubturnering. 

Læs også:Kenneth Andersen kan blive dansk mester: Jeg føler, jeg har en aktie

Offensivspilleren startede sæsonen som fast mand i Røde Stjerne, men han mistede hurtigt sin plads, og det er generelt ikke meget spilletid, han har fået i klubben siden sin ankomst i sommeren 2018 – i sidste sæson var han udlejet til APOEL Nicosia af samme årsag. Jevtovic står noteret for 26 kampe og seks scoringer.

Nu kan turen gå til AGF, hvor han muligvis skal afløse enten Jakob Ankersen eller Mustapha Bundu. Milan Jevtovic kan spille på begge kanter.

Tipsbladet.dk har forgæves forsøgt at få en kommentar fra AGF’s sportschef Peter Christiansen. 

Læs også:FCM-boss: Brentford-oprykning sender ikke 100 millioner til Herning
Læs også:Mortensen vil have revanche i Aalborg: Det skal fandeme være løgn
Læs også:Jesper Lindstrøm: Derfor er vi altid gode mod FC Nordsjælland




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point