Optakt: Lyngby BK – FC Midtjylland

FC Midtjylland har haft problemer mod Lyngby i den seneste tid, og Freyr Alexandersson og kompagni kan muligvis drille et FC Midtjylland-hold, der kan komme til at undvære deres største offensive profil.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkfcm #sldk

Holdnyt:
Lyngby BK
Spillemæssigt har Lyngby fået en absolut godkendt start på Superliga-sæsonen, men ‘De Kongeblå’ leder stadig efter deres første sejr efter et nederlag mod FC København og uafgjort i Viborg. 

Lyngbys islandske angriber Alfred Finnbogason har startet som lyn og torden, hvor han har scoret to mål i de første to kampe. Han fik desuden en flot scoring underkendt i kampen mod FC København. Samspillet med angrebsmakkeren Frederik Gytkjær har set lovende ud indtil videre, og skal Lyngby havde noget med fra kampen på søndag, skal de to frontmænd finde målstøvlerne frem. 

Freyr Alexandersson kommer med stor sandsynlighed til at love genvalg til de ti mand, der startede i både sæsonåbneren mod FC København og i Viborg. Det store spørgsmål bliver, hvem der skal starte på højre side i fembackskæden, hvor både Tobias Storm og Willy Kumado bejler til pladsen. 

Det bliver med al sandsynlighed Lucas Heys sidste kamp i den blå trøje. Som Tipsbladet har afsløret, er den unge midterstopper tæt på at lande en aftale med FC Nordsjælland.

Hvis Hey ikke får en plads fra start, kan Magnus Jensen, der er blevet hentet fra Horsens, meget vel få debut. 

FC Midtjylland
Efter den store skuffelse på Heden i sidste sæson har Thomas Thomasberg formået at sætte skik på FC Midtjylland-holdet. ‘Ulvene’ har vist lovende takter i Superligaen og ligner en seriøs bejler til det danske mesterskab. Særlig de nyindkøbte Sverrir Ingi Ingason og Cho Gue-sung har vist sig godt frem, og de kommer sandsynligvis også til at spille en nøglerolle i kampen, hvor FC Midtjylland må anses som store favoritter. 

Midtjyderne løber dog på plænen uden deres allerstørste profil.

I skrivende stund meldes klubben enig med Lazio om et salg af guldfuglen Gustav Isaksen, der efter alt at dømme snart flyver fra reden. Den unge dansker var da heller ikke på banen i torsdagens Conference League-kamp mod Progrés Niederkorn, hvor FC Midtjylland akkurat klarede frisag efter en alt andet end overbevisende indsats. Han er heller ikke at finde i kamptruppen til søndagens opgør, hvilket er en stor svækkelse for Thomasberg og kompagni, selvom Isaksen har haft spillemæssige problemer i de seneste kampe. 

Spørgsmålet bliver så, hvem der skal afløse Isaksen i startopstillingen, og her er der flere muligheder. Sory Kaba og Edward Chilufya, der var ophavsmanden til FC Midtjyllands sene scoring mod Niederkorn, er to bud.

Marrony kunne også være en potentiel Isaksen-afløser, men brasilianeren er ikke med i truppen. 

Karantæner:
Lyngby BK: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (5-3-2): Kikkenborg – Kumado, Gregor, Bjelland, Hey, Finnsson – Magnusson, Rømer, Chukwuani – Gytkjær, Finnbogason

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Olsson – Kaba, Cho, Simsir

Dom:
På trods af en ustabil indsats i midtugen i Conference League, og at midtjyderne må undvære Gustav Isaksen, må de stadig anses som favoritter til opgøret mod Lyngby.

De har dog haft det svært mod de blåklædte i nyere tid. I de sidste fem kampe, hvor de to hold har tørnet sammen, har Lyngby vundet tre, mens ‘Ulvene’ blot har sejret en enkelt gang. 

Midjylland kommer dog ind til kampen med stor selvtillid fra deres første Superliga-kampe, hvor de har virket overbevisende, og de kan blive for stor en mundfuld for et ellers velspillende Lyngby-hold. 

FC Midtjylland vinder 2-1. 





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Han kan blive den næste store profil!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

AGF og OB var enige om at spille søndag

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Medier fælder hård dom

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Brøndby IF – Randers FC

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Tror på overraskelse i startopstilling

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

FC Midtjylland – FC København

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Priserne er eksploderet

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-profil skadet

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene