Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkfcm #sldk
Holdnyt:
Lyngby BK
Spillemæssigt har Lyngby fået en absolut godkendt start på Superliga-sæsonen, men ‘De Kongeblå’ leder stadig efter deres første sejr efter et nederlag mod FC København og uafgjort i Viborg.
Lyngbys islandske angriber Alfred Finnbogason har startet som lyn og torden, hvor han har scoret to mål i de første to kampe. Han fik desuden en flot scoring underkendt i kampen mod FC København. Samspillet med angrebsmakkeren Frederik Gytkjær har set lovende ud indtil videre, og skal Lyngby havde noget med fra kampen på søndag, skal de to frontmænd finde målstøvlerne frem.
Freyr Alexandersson kommer med stor sandsynlighed til at love genvalg til de ti mand, der startede i både sæsonåbneren mod FC København og i Viborg. Det store spørgsmål bliver, hvem der skal starte på højre side i fembackskæden, hvor både Tobias Storm og Willy Kumado bejler til pladsen.
Det bliver med al sandsynlighed Lucas Heys sidste kamp i den blå trøje. Som Tipsbladet har afsløret, er den unge midterstopper tæt på at lande en aftale med FC Nordsjælland.
Hvis Hey ikke får en plads fra start, kan Magnus Jensen, der er blevet hentet fra Horsens, meget vel få debut.
FC Midtjylland
Efter den store skuffelse på Heden i sidste sæson har Thomas Thomasberg formået at sætte skik på FC Midtjylland-holdet. ‘Ulvene’ har vist lovende takter i Superligaen og ligner en seriøs bejler til det danske mesterskab. Særlig de nyindkøbte Sverrir Ingi Ingason og Cho Gue-sung har vist sig godt frem, og de kommer sandsynligvis også til at spille en nøglerolle i kampen, hvor FC Midtjylland må anses som store favoritter.
Midtjyderne løber dog på plænen uden deres allerstørste profil.
I skrivende stund meldes klubben enig med Lazio om et salg af guldfuglen Gustav Isaksen, der efter alt at dømme snart flyver fra reden. Den unge dansker var da heller ikke på banen i torsdagens Conference League-kamp mod Progrés Niederkorn, hvor FC Midtjylland akkurat klarede frisag efter en alt andet end overbevisende indsats. Han er heller ikke at finde i kamptruppen til søndagens opgør, hvilket er en stor svækkelse for Thomasberg og kompagni, selvom Isaksen har haft spillemæssige problemer i de seneste kampe.
Spørgsmålet bliver så, hvem der skal afløse Isaksen i startopstillingen, og her er der flere muligheder. Sory Kaba og Edward Chilufya, der var ophavsmanden til FC Midtjyllands sene scoring mod Niederkorn, er to bud.
Marrony kunne også være en potentiel Isaksen-afløser, men brasilianeren er ikke med i truppen.
Karantæner:
Lyngby BK: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (5-3-2): Kikkenborg – Kumado, Gregor, Bjelland, Hey, Finnsson – Magnusson, Rømer, Chukwuani – Gytkjær, Finnbogason
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Olsson – Kaba, Cho, Simsir
Dom:
På trods af en ustabil indsats i midtugen i Conference League, og at midtjyderne må undvære Gustav Isaksen, må de stadig anses som favoritter til opgøret mod Lyngby.
De har dog haft det svært mod de blåklædte i nyere tid. I de sidste fem kampe, hvor de to hold har tørnet sammen, har Lyngby vundet tre, mens ‘Ulvene’ blot har sejret en enkelt gang.
Midjylland kommer dog ind til kampen med stor selvtillid fra deres første Superliga-kampe, hvor de har virket overbevisende, og de kan blive for stor en mundfuld for et ellers velspillende Lyngby-hold.
FC Midtjylland vinder 2-1.
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
Her kan du se Villarreal mod FC København
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
Rigtig dårlig melding
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER