Optakt: Lyngby BK – FC Midtjylland

FC Midtjylland har haft problemer mod Lyngby i den seneste tid, og Freyr Alexandersson og kompagni kan muligvis drille et FC Midtjylland-hold, der kan komme til at undvære deres største offensive profil.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkfcm #sldk

Holdnyt:
Lyngby BK
Spillemæssigt har Lyngby fået en absolut godkendt start på Superliga-sæsonen, men ‘De Kongeblå’ leder stadig efter deres første sejr efter et nederlag mod FC København og uafgjort i Viborg. 

Lyngbys islandske angriber Alfred Finnbogason har startet som lyn og torden, hvor han har scoret to mål i de første to kampe. Han fik desuden en flot scoring underkendt i kampen mod FC København. Samspillet med angrebsmakkeren Frederik Gytkjær har set lovende ud indtil videre, og skal Lyngby havde noget med fra kampen på søndag, skal de to frontmænd finde målstøvlerne frem. 

Freyr Alexandersson kommer med stor sandsynlighed til at love genvalg til de ti mand, der startede i både sæsonåbneren mod FC København og i Viborg. Det store spørgsmål bliver, hvem der skal starte på højre side i fembackskæden, hvor både Tobias Storm og Willy Kumado bejler til pladsen. 

Det bliver med al sandsynlighed Lucas Heys sidste kamp i den blå trøje. Som Tipsbladet har afsløret, er den unge midterstopper tæt på at lande en aftale med FC Nordsjælland.

Hvis Hey ikke får en plads fra start, kan Magnus Jensen, der er blevet hentet fra Horsens, meget vel få debut. 

FC Midtjylland
Efter den store skuffelse på Heden i sidste sæson har Thomas Thomasberg formået at sætte skik på FC Midtjylland-holdet. ‘Ulvene’ har vist lovende takter i Superligaen og ligner en seriøs bejler til det danske mesterskab. Særlig de nyindkøbte Sverrir Ingi Ingason og Cho Gue-sung har vist sig godt frem, og de kommer sandsynligvis også til at spille en nøglerolle i kampen, hvor FC Midtjylland må anses som store favoritter. 

Midtjyderne løber dog på plænen uden deres allerstørste profil.

I skrivende stund meldes klubben enig med Lazio om et salg af guldfuglen Gustav Isaksen, der efter alt at dømme snart flyver fra reden. Den unge dansker var da heller ikke på banen i torsdagens Conference League-kamp mod Progrés Niederkorn, hvor FC Midtjylland akkurat klarede frisag efter en alt andet end overbevisende indsats. Han er heller ikke at finde i kamptruppen til søndagens opgør, hvilket er en stor svækkelse for Thomasberg og kompagni, selvom Isaksen har haft spillemæssige problemer i de seneste kampe. 

Spørgsmålet bliver så, hvem der skal afløse Isaksen i startopstillingen, og her er der flere muligheder. Sory Kaba og Edward Chilufya, der var ophavsmanden til FC Midtjyllands sene scoring mod Niederkorn, er to bud.

Marrony kunne også være en potentiel Isaksen-afløser, men brasilianeren er ikke med i truppen. 

Karantæner:
Lyngby BK: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (5-3-2): Kikkenborg – Kumado, Gregor, Bjelland, Hey, Finnsson – Magnusson, Rømer, Chukwuani – Gytkjær, Finnbogason

FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Olsson – Kaba, Cho, Simsir

Dom:
På trods af en ustabil indsats i midtugen i Conference League, og at midtjyderne må undvære Gustav Isaksen, må de stadig anses som favoritter til opgøret mod Lyngby.

De har dog haft det svært mod de blåklædte i nyere tid. I de sidste fem kampe, hvor de to hold har tørnet sammen, har Lyngby vundet tre, mens ‘Ulvene’ blot har sejret en enkelt gang. 

Midjylland kommer dog ind til kampen med stor selvtillid fra deres første Superliga-kampe, hvor de har virket overbevisende, og de kan blive for stor en mundfuld for et ellers velspillende Lyngby-hold. 

FC Midtjylland vinder 2-1. 







INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Kasper Dolberg i choktransfer?

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Jakob Poulsen med dyster melding

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Simeone fatter det ikke

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Viborg FF – AGF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Roser Superliga-træners søn

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Langer ud efter Superliga-stjerne

Blandt dette årtusindes bedste

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

OB – FC Fredericia



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

– Han fik et lortetilbud fra OB

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Vejle Boldklub – Randers FC

I tvivl om Bo Svenssons FCK

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det