Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkfcm #sldk
Holdnyt:
Lyngby BK
Spillemæssigt har Lyngby fået en absolut godkendt start på Superliga-sæsonen, men ‘De Kongeblå’ leder stadig efter deres første sejr efter et nederlag mod FC København og uafgjort i Viborg.
Lyngbys islandske angriber Alfred Finnbogason har startet som lyn og torden, hvor han har scoret to mål i de første to kampe. Han fik desuden en flot scoring underkendt i kampen mod FC København. Samspillet med angrebsmakkeren Frederik Gytkjær har set lovende ud indtil videre, og skal Lyngby havde noget med fra kampen på søndag, skal de to frontmænd finde målstøvlerne frem.
Freyr Alexandersson kommer med stor sandsynlighed til at love genvalg til de ti mand, der startede i både sæsonåbneren mod FC København og i Viborg. Det store spørgsmål bliver, hvem der skal starte på højre side i fembackskæden, hvor både Tobias Storm og Willy Kumado bejler til pladsen.
Det bliver med al sandsynlighed Lucas Heys sidste kamp i den blå trøje. Som Tipsbladet har afsløret, er den unge midterstopper tæt på at lande en aftale med FC Nordsjælland.
Hvis Hey ikke får en plads fra start, kan Magnus Jensen, der er blevet hentet fra Horsens, meget vel få debut.
FC Midtjylland
Efter den store skuffelse på Heden i sidste sæson har Thomas Thomasberg formået at sætte skik på FC Midtjylland-holdet. ‘Ulvene’ har vist lovende takter i Superligaen og ligner en seriøs bejler til det danske mesterskab. Særlig de nyindkøbte Sverrir Ingi Ingason og Cho Gue-sung har vist sig godt frem, og de kommer sandsynligvis også til at spille en nøglerolle i kampen, hvor FC Midtjylland må anses som store favoritter.
Midtjyderne løber dog på plænen uden deres allerstørste profil.
I skrivende stund meldes klubben enig med Lazio om et salg af guldfuglen Gustav Isaksen, der efter alt at dømme snart flyver fra reden. Den unge dansker var da heller ikke på banen i torsdagens Conference League-kamp mod Progrés Niederkorn, hvor FC Midtjylland akkurat klarede frisag efter en alt andet end overbevisende indsats. Han er heller ikke at finde i kamptruppen til søndagens opgør, hvilket er en stor svækkelse for Thomasberg og kompagni, selvom Isaksen har haft spillemæssige problemer i de seneste kampe.
Spørgsmålet bliver så, hvem der skal afløse Isaksen i startopstillingen, og her er der flere muligheder. Sory Kaba og Edward Chilufya, der var ophavsmanden til FC Midtjyllands sene scoring mod Niederkorn, er to bud.
Marrony kunne også være en potentiel Isaksen-afløser, men brasilianeren er ikke med i truppen.
Karantæner:
Lyngby BK: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (5-3-2): Kikkenborg – Kumado, Gregor, Bjelland, Hey, Finnsson – Magnusson, Rømer, Chukwuani – Gytkjær, Finnbogason
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Olsson – Kaba, Cho, Simsir
Dom:
På trods af en ustabil indsats i midtugen i Conference League, og at midtjyderne må undvære Gustav Isaksen, må de stadig anses som favoritter til opgøret mod Lyngby.
De har dog haft det svært mod de blåklædte i nyere tid. I de sidste fem kampe, hvor de to hold har tørnet sammen, har Lyngby vundet tre, mens ‘Ulvene’ blot har sejret en enkelt gang.
Midjylland kommer dog ind til kampen med stor selvtillid fra deres første Superliga-kampe, hvor de har virket overbevisende, og de kan blive for stor en mundfuld for et ellers velspillende Lyngby-hold.
FC Midtjylland vinder 2-1.
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FC København-profil ude med sygdom
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER