Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Lyngby Stadion
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: Canal 9
Hashtag: #lbkfcm #sldk
Holdnyt:
Lyngby BK
Spillemæssigt har Lyngby fået en absolut godkendt start på Superliga-sæsonen, men ‘De Kongeblå’ leder stadig efter deres første sejr efter et nederlag mod FC København og uafgjort i Viborg.
Lyngbys islandske angriber Alfred Finnbogason har startet som lyn og torden, hvor han har scoret to mål i de første to kampe. Han fik desuden en flot scoring underkendt i kampen mod FC København. Samspillet med angrebsmakkeren Frederik Gytkjær har set lovende ud indtil videre, og skal Lyngby havde noget med fra kampen på søndag, skal de to frontmænd finde målstøvlerne frem.
Freyr Alexandersson kommer med stor sandsynlighed til at love genvalg til de ti mand, der startede i både sæsonåbneren mod FC København og i Viborg. Det store spørgsmål bliver, hvem der skal starte på højre side i fembackskæden, hvor både Tobias Storm og Willy Kumado bejler til pladsen.
Det bliver med al sandsynlighed Lucas Heys sidste kamp i den blå trøje. Som Tipsbladet har afsløret, er den unge midterstopper tæt på at lande en aftale med FC Nordsjælland.
Hvis Hey ikke får en plads fra start, kan Magnus Jensen, der er blevet hentet fra Horsens, meget vel få debut.
FC Midtjylland
Efter den store skuffelse på Heden i sidste sæson har Thomas Thomasberg formået at sætte skik på FC Midtjylland-holdet. ‘Ulvene’ har vist lovende takter i Superligaen og ligner en seriøs bejler til det danske mesterskab. Særlig de nyindkøbte Sverrir Ingi Ingason og Cho Gue-sung har vist sig godt frem, og de kommer sandsynligvis også til at spille en nøglerolle i kampen, hvor FC Midtjylland må anses som store favoritter.
Midtjyderne løber dog på plænen uden deres allerstørste profil.
I skrivende stund meldes klubben enig med Lazio om et salg af guldfuglen Gustav Isaksen, der efter alt at dømme snart flyver fra reden. Den unge dansker var da heller ikke på banen i torsdagens Conference League-kamp mod Progrés Niederkorn, hvor FC Midtjylland akkurat klarede frisag efter en alt andet end overbevisende indsats. Han er heller ikke at finde i kamptruppen til søndagens opgør, hvilket er en stor svækkelse for Thomasberg og kompagni, selvom Isaksen har haft spillemæssige problemer i de seneste kampe.
Spørgsmålet bliver så, hvem der skal afløse Isaksen i startopstillingen, og her er der flere muligheder. Sory Kaba og Edward Chilufya, der var ophavsmanden til FC Midtjyllands sene scoring mod Niederkorn, er to bud.
Marrony kunne også være en potentiel Isaksen-afløser, men brasilianeren er ikke med i truppen.
Karantæner:
Lyngby BK: Ingen
FC Midtjylland: Ingen
Bud på startopstillinger:
Lyngby BK (5-3-2): Kikkenborg – Kumado, Gregor, Bjelland, Hey, Finnsson – Magnusson, Rømer, Chukwuani – Gytkjær, Finnbogason
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Dalsgaard, Ingason, Juninho, Paulinho – Sørensen, Martinez, Olsson – Kaba, Cho, Simsir
Dom:
På trods af en ustabil indsats i midtugen i Conference League, og at midtjyderne må undvære Gustav Isaksen, må de stadig anses som favoritter til opgøret mod Lyngby.
De har dog haft det svært mod de blåklædte i nyere tid. I de sidste fem kampe, hvor de to hold har tørnet sammen, har Lyngby vundet tre, mens ‘Ulvene’ blot har sejret en enkelt gang.
Midjylland kommer dog ind til kampen med stor selvtillid fra deres første Superliga-kampe, hvor de har virket overbevisende, og de kan blive for stor en mundfuld for et ellers velspillende Lyngby-hold.
FC Midtjylland vinder 2-1.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – sådan starter Brøndby
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’