Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Morten Krogh
På TV: Canal 9
Hashtag: #obbif #sldk
Holdnyt:
OB:
Fynboerne var uden flere spillere, da man onsdag aften mødte FC Midtjylland i returkampen i Sydbank Pokalens kvartfinale. Det endte med et nederlag på 0-3, og dermed er OB færdig i årets pokalturnering.
Klubbens fokus skifter nu til Superligaen, hvor man aktuelt er i hård kamp med SønderjyskE, AaB og flere om sjettepladsen. OB og de to førnævnte hold ligger på 25 point, og fynboerne mangler Brøndby og AaB.
OB var uden Kasper Larsen, Moses Opondo, Oliver Lund, Alexander Juel Andersen, Mart Lieder, Troels Kløve og Janus Drachmann. Alle er tilbage i truppen mod Brøndby. Til gengæld er man uden en karantæneramt Ayo Simon Okosun.
Brøndby IF:
De blå-gule er tilbage på Superligaens førsteplads, efter man i sidste runde besejrede ærkerivalerne fra FC København med 2-1, mens FCM snublede for anden kamp i træk. Niels Frederiksens mandskab har vist, at man har en stærk defensiv, og så har man nok offensivt pondus til at score de nødvendige kasser.
Nu venter så en opgave mod OB, og Brøndbys modstander har brug for point, hvis man skal holde sig i ræset om top seks. Hvor OB har spillet midtugekamp i pokalturneringen, har Brøndby haft hele ugen til at forberede på mødet.
Rezan Corlu har misset de sidste kampe med en skade, og han er fortsat være ude, når OB er modstanderen. Det samme gælder for Andrija Pavlovic.
Karantæne:
OB: Ayo Simon Okosun
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Tverskov, Larsen, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen, Drachmann – Sabbi, Jebali, Opondo
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Mensah, Radosevic, Lindstrøm, Frendrup, Bjur – Uhre, Hedlund
Profilen:
Andreas Maxsø har gang i en fremragende sæson, og han er et sikkert kort centralt i forsvaret hos Brøndby. Senest scorede han på straffespark mod FCK, og i det hele taget spiller han på et højt niveau og gør spillerne omkring sig bedre.
Vidste du, at..:
Brøndby er ikke et hold, OB har haft det så godt mod de senere år. Siden 2015 har OB blot besejret BIF i tre af 16 kampe i Superligaen. Brøndby har omvendt vundet 10 af 16 kampe, og tre kampe er så endt uden vinder.
Dom:
Det bliver et interessant møde mellem et hold, der er presset i kampen om top seks, og Superligaens tophold. Skader bliver et tema, for OB har mange spillere, der er ramte af skader eller er slidte.
Omvendt har Brøndby en stor set frisk trup at vælge imellem.
Banen har været en faktor i foråret, og det kan betyde, at der kommer mange dueller, og at det polerede fodboldspil får svære kår.
Vi regner med en intens kamp, hvor der vil blive kæmpet hårdt fra begge sider. 1-1 ender det.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
AVIS
Storklub meldes interesseret
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
STORT INTERVIEW
