Optakt: OB – Brøndby IF

Ny knaldhamrende vigtige point er på spil i begge klubbers jagt på top seks.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+ og Viaplay
Hashtag: #obbif #sldk

Holdnyt:
OB
Superligaens mest formstærke mandskab flyver rundt på en bølge af succes, hvor man i dele af truppen endda tror på, at guldet er inde for rækkevidde. Det fortæller noget om troen på tingene og egne evner i OB, hvor man ikke har tabt en kamp i to måneder.

Offensiven sprudler af selvtillid, mens man har fået lukket af bag til med en sikker sidste skanse i Martin Hansen. Derfor er det også svært at forestille sig, at Andreas Alm har tænkt sig at rokke alt for meget ved den startopstilling, der lige nu hiver point med hjem til Ådalen uge efter uge.

Armin Gigovic er dog tilbage fra karantæne, og han bør være den eneste, som kan få Alm til at pille ved formationen. Han starter med al sandsynlighed, hvorfor Mads Frøkjær godt kunne ende med at blive sorteper.

Sikkert er det dog, at den svenske chef må undvære Bashkim Kadrii, der er ude resten af året. Max Fenger er også på skadeslisten.

Brøndby IF
Selvom Brøndby IF heller ikke har tabt en Superliga-kamp siden starten af september, så må der fortsat være grund til bekymrende miner hos Niels Frederiksen. 

Mod AaB tabte man pusten efter 20 forrygende minutter i første halvleg, mens man først i anden halvleg vågnede op mod AGF. Læg dertil at Brøndby IF fik ørerne i maskinen i pokalturneringen mod Aarhus Fremad.

Topniveauet er unægteligt tårnhøjt, men der er for langt imellem, at Brøndby IF rammer det. Niels Frederiksen må undvære en vigtig brik i Daniel Wass, der afsoner karantæne, hvilket kan betyde, at Jens Martin Gammelby får genvalg på højre back, da Josip Radosevic er tilbage på midtbanen efter karantæne.

Karantæner:
OB: Ingen

Brøndby IF: Daniel Wass

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Martin Hansen – Gustav Grubbe, Bjørn Paulsen, Mihajlo Ivančević, Jørgen Skjelvik – Alasana Manneh, Jeppe Tverskov – Yankuba Minteh, Armin Gigovic, Franco Tongya – Issam Jebali

Brøndby IF (4-3-1-2): Mads Hermansen – Jens Martin Gammelby, Andreas Maxsø, Kevin Tshiembe, Blas Riveros – Anis Slimane, Josip Radosevic, Mathias Greve – Nicolai Vallys – Simon Hedlund, Ohi Omoijuanfo 

Dom:
Det er en svær kamp at spå om, da OB har sprudlet det seneste lange stykke tid, mens Brøndby IF i højere grad kun i glimt har vist prøver på deres topnivau. Rammer de det mod OB, så kan hjemmeholdet komme i problemer. Buddet bliver dog, at OB rider videre på deres bølge af succes med en sejr på 2-1 hjemme på Fyn.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Fem vilde stats til Superligaens 21. runde

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Man Utd-stjerne hylder Amorim



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Høgh hyldes af UEFA

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop