Optakt: OB – Brøndby IF

Ny knaldhamrende vigtige point er på spil i begge klubbers jagt på top seks.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+ og Viaplay
Hashtag: #obbif #sldk

Holdnyt:
OB
Superligaens mest formstærke mandskab flyver rundt på en bølge af succes, hvor man i dele af truppen endda tror på, at guldet er inde for rækkevidde. Det fortæller noget om troen på tingene og egne evner i OB, hvor man ikke har tabt en kamp i to måneder.

Offensiven sprudler af selvtillid, mens man har fået lukket af bag til med en sikker sidste skanse i Martin Hansen. Derfor er det også svært at forestille sig, at Andreas Alm har tænkt sig at rokke alt for meget ved den startopstilling, der lige nu hiver point med hjem til Ådalen uge efter uge.

Armin Gigovic er dog tilbage fra karantæne, og han bør være den eneste, som kan få Alm til at pille ved formationen. Han starter med al sandsynlighed, hvorfor Mads Frøkjær godt kunne ende med at blive sorteper.

Sikkert er det dog, at den svenske chef må undvære Bashkim Kadrii, der er ude resten af året. Max Fenger er også på skadeslisten.

Brøndby IF
Selvom Brøndby IF heller ikke har tabt en Superliga-kamp siden starten af september, så må der fortsat være grund til bekymrende miner hos Niels Frederiksen. 

Mod AaB tabte man pusten efter 20 forrygende minutter i første halvleg, mens man først i anden halvleg vågnede op mod AGF. Læg dertil at Brøndby IF fik ørerne i maskinen i pokalturneringen mod Aarhus Fremad.

Topniveauet er unægteligt tårnhøjt, men der er for langt imellem, at Brøndby IF rammer det. Niels Frederiksen må undvære en vigtig brik i Daniel Wass, der afsoner karantæne, hvilket kan betyde, at Jens Martin Gammelby får genvalg på højre back, da Josip Radosevic er tilbage på midtbanen efter karantæne.

Karantæner:
OB: Ingen

Brøndby IF: Daniel Wass

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Martin Hansen – Gustav Grubbe, Bjørn Paulsen, Mihajlo Ivančević, Jørgen Skjelvik – Alasana Manneh, Jeppe Tverskov – Yankuba Minteh, Armin Gigovic, Franco Tongya – Issam Jebali

Brøndby IF (4-3-1-2): Mads Hermansen – Jens Martin Gammelby, Andreas Maxsø, Kevin Tshiembe, Blas Riveros – Anis Slimane, Josip Radosevic, Mathias Greve – Nicolai Vallys – Simon Hedlund, Ohi Omoijuanfo 

Dom:
Det er en svær kamp at spå om, da OB har sprudlet det seneste lange stykke tid, mens Brøndby IF i højere grad kun i glimt har vist prøver på deres topnivau. Rammer de det mod OB, så kan hjemmeholdet komme i problemer. Buddet bliver dog, at OB rider videre på deres bølge af succes med en sejr på 2-1 hjemme på Fyn.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Jonas Wind er i København

– Det har man nok aldrig set før

Griner af AaB-rygte

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Froholdt får kæmpe hæder

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Dybt skuffet og trist

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM