Optakt: OB – Brøndby IF

Ny knaldhamrende vigtige point er på spil i begge klubbers jagt på top seks.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+ og Viaplay
Hashtag: #obbif #sldk

Holdnyt:
OB
Superligaens mest formstærke mandskab flyver rundt på en bølge af succes, hvor man i dele af truppen endda tror på, at guldet er inde for rækkevidde. Det fortæller noget om troen på tingene og egne evner i OB, hvor man ikke har tabt en kamp i to måneder.

Offensiven sprudler af selvtillid, mens man har fået lukket af bag til med en sikker sidste skanse i Martin Hansen. Derfor er det også svært at forestille sig, at Andreas Alm har tænkt sig at rokke alt for meget ved den startopstilling, der lige nu hiver point med hjem til Ådalen uge efter uge.

Armin Gigovic er dog tilbage fra karantæne, og han bør være den eneste, som kan få Alm til at pille ved formationen. Han starter med al sandsynlighed, hvorfor Mads Frøkjær godt kunne ende med at blive sorteper.

Sikkert er det dog, at den svenske chef må undvære Bashkim Kadrii, der er ude resten af året. Max Fenger er også på skadeslisten.

Brøndby IF
Selvom Brøndby IF heller ikke har tabt en Superliga-kamp siden starten af september, så må der fortsat være grund til bekymrende miner hos Niels Frederiksen. 

Mod AaB tabte man pusten efter 20 forrygende minutter i første halvleg, mens man først i anden halvleg vågnede op mod AGF. Læg dertil at Brøndby IF fik ørerne i maskinen i pokalturneringen mod Aarhus Fremad.

Topniveauet er unægteligt tårnhøjt, men der er for langt imellem, at Brøndby IF rammer det. Niels Frederiksen må undvære en vigtig brik i Daniel Wass, der afsoner karantæne, hvilket kan betyde, at Jens Martin Gammelby får genvalg på højre back, da Josip Radosevic er tilbage på midtbanen efter karantæne.

Karantæner:
OB: Ingen

Brøndby IF: Daniel Wass

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Martin Hansen – Gustav Grubbe, Bjørn Paulsen, Mihajlo Ivančević, Jørgen Skjelvik – Alasana Manneh, Jeppe Tverskov – Yankuba Minteh, Armin Gigovic, Franco Tongya – Issam Jebali

Brøndby IF (4-3-1-2): Mads Hermansen – Jens Martin Gammelby, Andreas Maxsø, Kevin Tshiembe, Blas Riveros – Anis Slimane, Josip Radosevic, Mathias Greve – Nicolai Vallys – Simon Hedlund, Ohi Omoijuanfo 

Dom:
Det er en svær kamp at spå om, da OB har sprudlet det seneste lange stykke tid, mens Brøndby IF i højere grad kun i glimt har vist prøver på deres topnivau. Rammer de det mod OB, så kan hjemmeholdet komme i problemer. Buddet bliver dog, at OB rider videre på deres bølge af succes med en sejr på 2-1 hjemme på Fyn.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Kartago-Ørne tæver Traner

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra