Optakt: OB – Brøndby IF

Ny knaldhamrende vigtige point er på spil i begge klubbers jagt på top seks.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: 3+ og Viaplay
Hashtag: #obbif #sldk

Holdnyt:
OB
Superligaens mest formstærke mandskab flyver rundt på en bølge af succes, hvor man i dele af truppen endda tror på, at guldet er inde for rækkevidde. Det fortæller noget om troen på tingene og egne evner i OB, hvor man ikke har tabt en kamp i to måneder.

Offensiven sprudler af selvtillid, mens man har fået lukket af bag til med en sikker sidste skanse i Martin Hansen. Derfor er det også svært at forestille sig, at Andreas Alm har tænkt sig at rokke alt for meget ved den startopstilling, der lige nu hiver point med hjem til Ådalen uge efter uge.

Armin Gigovic er dog tilbage fra karantæne, og han bør være den eneste, som kan få Alm til at pille ved formationen. Han starter med al sandsynlighed, hvorfor Mads Frøkjær godt kunne ende med at blive sorteper.

Sikkert er det dog, at den svenske chef må undvære Bashkim Kadrii, der er ude resten af året. Max Fenger er også på skadeslisten.

Brøndby IF
Selvom Brøndby IF heller ikke har tabt en Superliga-kamp siden starten af september, så må der fortsat være grund til bekymrende miner hos Niels Frederiksen. 

Mod AaB tabte man pusten efter 20 forrygende minutter i første halvleg, mens man først i anden halvleg vågnede op mod AGF. Læg dertil at Brøndby IF fik ørerne i maskinen i pokalturneringen mod Aarhus Fremad.

Topniveauet er unægteligt tårnhøjt, men der er for langt imellem, at Brøndby IF rammer det. Niels Frederiksen må undvære en vigtig brik i Daniel Wass, der afsoner karantæne, hvilket kan betyde, at Jens Martin Gammelby får genvalg på højre back, da Josip Radosevic er tilbage på midtbanen efter karantæne.

Karantæner:
OB: Ingen

Brøndby IF: Daniel Wass

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Martin Hansen – Gustav Grubbe, Bjørn Paulsen, Mihajlo Ivančević, Jørgen Skjelvik – Alasana Manneh, Jeppe Tverskov – Yankuba Minteh, Armin Gigovic, Franco Tongya – Issam Jebali

Brøndby IF (4-3-1-2): Mads Hermansen – Jens Martin Gammelby, Andreas Maxsø, Kevin Tshiembe, Blas Riveros – Anis Slimane, Josip Radosevic, Mathias Greve – Nicolai Vallys – Simon Hedlund, Ohi Omoijuanfo 

Dom:
Det er en svær kamp at spå om, da OB har sprudlet det seneste lange stykke tid, mens Brøndby IF i højere grad kun i glimt har vist prøver på deres topnivau. Rammer de det mod OB, så kan hjemmeholdet komme i problemer. Buddet bliver dog, at OB rider videre på deres bølge af succes med en sejr på 2-1 hjemme på Fyn.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Fatter intet af Brøndby-bombe

Overraskende skifte lurer

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Næste sæson skal vi i Europa



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

– Neestrup kan blive næste landstræner

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Han vender hjem til FC København