Optakt: OB – FC København

Fortsætter FC København i sikker stil mod mesterskabet, eller byder OB sig til i topstriden? Optakt til et storopgør i Odense.



Status:
OB og FC København har begge trupperne til at spille med i toppen. Alle forventer, at FCK med sit forspring på 12 til andenpladsen, kører mesterskabet sikkert i land, mens ingen rigtig ved, hvor OB står. De ligger nummer fire i tabellen og skal regnes med blandt de hold, der kan komme i spil til Superligaens andenplads.

Skal de vinde sølv, skal de godt i gang, for AaB, FC Nordsjælland, Randers og AGF rækker også ud efter sølvet i den tætte subtop. Spørgsmålet er så, hvor de egentlig står?

De har i januar sagt farvel til rutinerede folk som Andreas Johansson og Hans Henrik Andreasen, mens Rasmus Falk og Morten Skoubo er ude med skader. Ind er kommet svenske David Löfquist, der er tvivlsom til FCK-opgøret, og angriberen Darko Bodul, der formentlig får chancen fra start ved siden af norske Marcus Pedersen.

Hos OB er den tidligere FCK’er Jesper Christiansen igen sikkert førstevalg efter et forsømt 2012, mens målmandskampen i FCK har været helt åben, efter Kim Christensen fik masser af spilletid i efteråret på grund af Johan Wilands skader. Mon dog ikke, at Wilands mangeårige kredit kommer ham tilgode og giver ham pladsen mellem FCK-stængerne.

Det mest spændende ved FCK’s opstilling er, hvem der skal spille på den centrale midtbane. Nytilkomne Daniel Jensen har imponeret træner Ariël Jacobs, og Thomas Delaney har også budt sig til i kampen om en af de to pladser. Hverken Claudemir eller Thomas Kristensen kan vide sig sikre på de pladser, de stort set havde patent på i efteråret, og i træningskampene op til premieren har Jacobs flirtet med kombinationen Jensen/Delaney, der måske er med i den opstilling, Jacobs offentliggør godt en time før kampen på TRE-FOR Park.

Profil:
Daniel Jensen har aldrig spillet en kamp i Superligaen, så den 33-årige midtbanespiller står nu til debut i landets bedste række efter mange år i udlandet. Skader og en turbulent tid i Novara har betydet, at der har været meget få muligheder for, at se Jensen i aktion de seneste år. Så hvor god er han egentlig, og kan han gøre en forskel på FC Københavns formentlig kommende mesterhold.

Dom:
FC København fortsætter med at cruise mod det mesterskab, de ikke fik i sidste sæson. De vinder 2-1 over et OB-hold, der lider under, at deres største profil i efteråret, Rasmus Falk, er ude med en skade.

Bud på startopstillinger:
OB (4-4-2):
Christiansen – Ruud, Høegh, Møller Christensen, Kadrii – Silberbauer, Schoop, Vadocz, Larsen – Bodul, Pedersen

Skader:
Falk, Skoubo, Löfquist (tvivlsom)
Karantæner: Ingen

FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Bengtsson – Bolaños, Jensen, Delaney, Jørgensen – Vetokele, Cornelius

Skader: Abdellaoue
Karantæner: Ingen

På tv: Søndag 19.00 på TV3+





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Chok: Uruguay færdige ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada