Optakt: OB – FC København

Fortsætter FC København i sikker stil mod mesterskabet, eller byder OB sig til i topstriden? Optakt til et storopgør i Odense.



Status:
OB og FC København har begge trupperne til at spille med i toppen. Alle forventer, at FCK med sit forspring på 12 til andenpladsen, kører mesterskabet sikkert i land, mens ingen rigtig ved, hvor OB står. De ligger nummer fire i tabellen og skal regnes med blandt de hold, der kan komme i spil til Superligaens andenplads.

Skal de vinde sølv, skal de godt i gang, for AaB, FC Nordsjælland, Randers og AGF rækker også ud efter sølvet i den tætte subtop. Spørgsmålet er så, hvor de egentlig står?

De har i januar sagt farvel til rutinerede folk som Andreas Johansson og Hans Henrik Andreasen, mens Rasmus Falk og Morten Skoubo er ude med skader. Ind er kommet svenske David Löfquist, der er tvivlsom til FCK-opgøret, og angriberen Darko Bodul, der formentlig får chancen fra start ved siden af norske Marcus Pedersen.

Hos OB er den tidligere FCK’er Jesper Christiansen igen sikkert førstevalg efter et forsømt 2012, mens målmandskampen i FCK har været helt åben, efter Kim Christensen fik masser af spilletid i efteråret på grund af Johan Wilands skader. Mon dog ikke, at Wilands mangeårige kredit kommer ham tilgode og giver ham pladsen mellem FCK-stængerne.

Det mest spændende ved FCK’s opstilling er, hvem der skal spille på den centrale midtbane. Nytilkomne Daniel Jensen har imponeret træner Ariël Jacobs, og Thomas Delaney har også budt sig til i kampen om en af de to pladser. Hverken Claudemir eller Thomas Kristensen kan vide sig sikre på de pladser, de stort set havde patent på i efteråret, og i træningskampene op til premieren har Jacobs flirtet med kombinationen Jensen/Delaney, der måske er med i den opstilling, Jacobs offentliggør godt en time før kampen på TRE-FOR Park.

Profil:
Daniel Jensen har aldrig spillet en kamp i Superligaen, så den 33-årige midtbanespiller står nu til debut i landets bedste række efter mange år i udlandet. Skader og en turbulent tid i Novara har betydet, at der har været meget få muligheder for, at se Jensen i aktion de seneste år. Så hvor god er han egentlig, og kan han gøre en forskel på FC Københavns formentlig kommende mesterhold.

Dom:
FC København fortsætter med at cruise mod det mesterskab, de ikke fik i sidste sæson. De vinder 2-1 over et OB-hold, der lider under, at deres største profil i efteråret, Rasmus Falk, er ude med en skade.

Bud på startopstillinger:
OB (4-4-2):
Christiansen – Ruud, Høegh, Møller Christensen, Kadrii – Silberbauer, Schoop, Vadocz, Larsen – Bodul, Pedersen

Skader:
Falk, Skoubo, Löfquist (tvivlsom)
Karantæner: Ingen

FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Bengtsson – Bolaños, Jensen, Delaney, Jørgensen – Vetokele, Cornelius

Skader: Abdellaoue
Karantæner: Ingen

På tv: Søndag 19.00 på TV3+





Jesper Sørensen i stor triumf



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie



Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil



Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!