Status:
OB og FC København har begge trupperne til at spille med i toppen. Alle forventer, at FCK med sit forspring på 12 til andenpladsen, kører mesterskabet sikkert i land, mens ingen rigtig ved, hvor OB står. De ligger nummer fire i tabellen og skal regnes med blandt de hold, der kan komme i spil til Superligaens andenplads.
Skal de vinde sølv, skal de godt i gang, for AaB, FC Nordsjælland, Randers og AGF rækker også ud efter sølvet i den tætte subtop. Spørgsmålet er så, hvor de egentlig står?
De har i januar sagt farvel til rutinerede folk som Andreas Johansson og Hans Henrik Andreasen, mens Rasmus Falk og Morten Skoubo er ude med skader. Ind er kommet svenske David Löfquist, der er tvivlsom til FCK-opgøret, og angriberen Darko Bodul, der formentlig får chancen fra start ved siden af norske Marcus Pedersen.
Hos OB er den tidligere FCK’er Jesper Christiansen igen sikkert førstevalg efter et forsømt 2012, mens målmandskampen i FCK har været helt åben, efter Kim Christensen fik masser af spilletid i efteråret på grund af Johan Wilands skader. Mon dog ikke, at Wilands mangeårige kredit kommer ham tilgode og giver ham pladsen mellem FCK-stængerne.
Det mest spændende ved FCK’s opstilling er, hvem der skal spille på den centrale midtbane. Nytilkomne Daniel Jensen har imponeret træner Ariël Jacobs, og Thomas Delaney har også budt sig til i kampen om en af de to pladser. Hverken Claudemir eller Thomas Kristensen kan vide sig sikre på de pladser, de stort set havde patent på i efteråret, og i træningskampene op til premieren har Jacobs flirtet med kombinationen Jensen/Delaney, der måske er med i den opstilling, Jacobs offentliggør godt en time før kampen på TRE-FOR Park.
Profil:
Daniel Jensen har aldrig spillet en kamp i Superligaen, så den 33-årige midtbanespiller står nu til debut i landets bedste række efter mange år i udlandet. Skader og en turbulent tid i Novara har betydet, at der har været meget få muligheder for, at se Jensen i aktion de seneste år. Så hvor god er han egentlig, og kan han gøre en forskel på FC Københavns formentlig kommende mesterhold.
Dom:
FC København fortsætter med at cruise mod det mesterskab, de ikke fik i sidste sæson. De vinder 2-1 over et OB-hold, der lider under, at deres største profil i efteråret, Rasmus Falk, er ude med en skade.
Bud på startopstillinger:
OB (4-4-2): Christiansen – Ruud, Høegh, Møller Christensen, Kadrii – Silberbauer, Schoop, Vadocz, Larsen – Bodul, Pedersen
Skader: Falk, Skoubo, Löfquist (tvivlsom)
Karantæner: Ingen
FC København (4-4-2): Wiland – Jacobsen, Stadsgaard, Sigurdsson, Bengtsson – Bolaños, Jensen, Delaney, Jørgensen – Vetokele, Cornelius
Skader: Abdellaoue
Karantæner: Ingen
På tv: Søndag 19.00 på TV3+

TransferLIVE: Gyökeres afviser helt vilde tilbud

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Kreativ transfer-løsning?

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

FC Barcelona-stjerner i chok

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

– Jeg er stærkere end nogensinde

Tour de France – 1. etape

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Superliga-klub smadrer transferrekord

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Megatransfer på vej?

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte

På vej mod retur?

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

“Et kup” at hente dansk angriber

Dansker færdig i Galatasaray

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent