Optakt: OB – FC Midtjylland

Der venter et vigtigt opgør i Odense – ikke mindst for hjemmeholdet, der ligger et par point efter top seks-holdene.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Sandi Putros
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #obfcm #sldk

Holdnyt:
OB:
Fynboerne OB fik en vital sejr senest, hvor det endte med 2-1 hjemme over AaB, og dermed fik Jakob Michelsens tropper lukket hullet til top seks-holdene. Nu er der to point op til AaB på sjettepladsen, og dermed kan man med en god afslutning på efteråret ligge i top seks.

Med til historien om OB i denne sæson hører, at de igen er ramt af skader. Mod AaB var holdet uden skadede Alexander Juel Andersen, Jeppe Tverskov, Jens Jakob Thomasen, Max Fenger, Jørgen Skjelvik og Aron Thrandarson.

Tverskov var i øvrigt tilbage i truppen, da man onsdag slog Nykøbing ud af pokalturneringen, men den dygtige spiller var ikke på banen i opgøret og blev formentlig sparet, så han er klar til mødet med de danske mestre.

Ude er Mads Frøkjær-Jensen formentlig, da han er testet positiv for Covid-19.

FC Midtjylland:
Brian Priske og FC Midtjylland er færdig i Europa for denne gang. To point i seks Champions League-kampe blev det til for midtjyderne, der onsdag aften spillede 1-1 hjemme mod Liverpool FC.

Nu er fokus 100 procent på Superligaen og pokalturneringen, og i førstnævnte går man ind til 12. runde med en førsteplads i bagagen.

Læs også:Optakt: Brøndby IF – SønderjyskE

Mod Liverpool var Pione Sisto tilbage efter en mindre skade, og han ventes også at være klar til mandagens møde i Odense.

Her er FC Midtjylland formentlig fortsat uden en reservekeeper Mikkel Andersen, mens Junior Brumado også er ude. Han er skadet og færdig for 2020.

Ude er ligeledes Ronnie Schwartz, da han er blevet fravalgt hele efteråret, og heller ikke Bozhidar Kraev, Manjrekar James, Lasse Vibe eller Nicolas Madsen indgår i FC Midtjyllands trup til opgøret mod OB.

Karantæne:
OB: Ingen
FC Midtjylland: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Larsen, Tverskov, Lund – Okosun, Drachmann, Kløve – Sabbi, Gudjohnsen, Jebali

FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Cools, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Onyeka, Cajuste – Dreyer, Sisto, Mabil – Kaba

Profilen:
Sveinn Gudjohnsen scorede mod AaB sit første mål for OB, og i midtugen startede han så inde, da OB slog Nykøbing. Også her scorede han. Er det mon tid til en chance fra start i Superligaen, nu Mads Frøkjær-Jensen er ude?

Læs også:Ny kritik af FCK: Det er temmelig uforståeligt

Vidste du, at..:
Det er aldrig endt målløst, når de to klubber har krydset klinger i Odense. 30 Superliga-kampe på Fyn mellem de to mandskaber har kastet 14 OB-sejre af sig, mens FCM har vundet 12 gange. Fire er endt uafgjort – i øvrigt alle 1-1.

Dom:
Det kommer til at blive et interessant opgør. OB må have tanket noget selvtillid efter et par sejre i træk, og modstanderen FCM kommer også med selvtillid efter uafgjort mod Liverpool og gode resultater i Superligaen.

OB er ramt af skader og afbud, og det kan komme til at koste mod FC Midtjylland.

Vi tror, at FC Midtjylland lige har en tand for meget kvalitet for OB og ender med at tage en sejr på 2-0 i Odense.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Analyse: Her er FC Midtjyllands Champions League-vindere
Læs også:Ekspert til FCK: Tag nu noget ansvar
Læs også:Stolt FCM-træner: Jeg burde sende dem julekort




Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

FC Midtjylland – AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Ny storklub jagter Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Nedtur for Højlund og Napoli

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

OB – Randers FC

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Helt vild med Brøndby-profil

‘Så brænder hele København ned’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden