Ekspert til FCK: Tag nu noget ansvar

Stanis Elsborg beskæftiger sig indgående med fodboldpolitik, og han undrer sig over, at FC København ikke kunne finde bedre alternativer til sin træningslejr end Dubai.



Da FC København senest var i Dubai, endte klubbens penge i hænderne på en nøgleperson i en af verdens mest brutale dikaturer. Træningslejrene i det arabiske emirat vakte så stor kritik, at klubben droppede destinationen, men onsdag meldte den ud, at den rejser dertil igen til januar.

Det overrasker Stanis Elsborg, analytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, gennemsigtighed og ytringsfrihed i sportens verden. 

– Tag nu noget ansvar og find et andet sted at afholde jeres træningslejr, som ikke har problemer med menneskerettighederne i den kaliber, som vi ser Dubai, siger Elsborg til tipsbladet.dk.

De problemer omfatter blandt andet, at kvinder og homoseksuelle forskelsbehandles ved lov, at FN anklager styret for krigsforbrydelser og ansvar for drab på civile, og at millioner af gæstearbejdere lever under slavelignende forhold. 

Læs eksempelvis den utrolige historie om en gæstearbejder, der måtte flygte fra sin arbejdsgiver og drikke egen urin for at overleve.

Stanis Elsborg hæfter sig ved, at FC København er bevidst om den omfattende undertrykkelse i Dubai. Som sportslig leder William Kvist sagde onsdag, har ledelsen “naturligvis haft den politiske situation i området med i vores overvejelser”.

– Han nævner, at de har haft den politiske situation med i deres overvejelser, men at i den aktuelle situation med corona har de vægtet det sportsligt bedste. Så må man konkludere, at det sportslige står klart over det politiske i FCK’s beslutning, siger analytikeren.

Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat

– Jeg kan forstå, at der er mange overvejelser ved, hvor man skal lægge sin træningslejr. Før ville de ikke derned, men nu vurderer de, at det er den bedste løsning, og bruger pandemien som forklaring på, at det er det bedst mulige sted. Jeg undrer mig over, at man kan komme til den konklusion.

FC København begrunder valget af Dubai med, at Portugal, som var den oprindeligt planlagte destination, ikke var en god løsning. Der manglede egnede modstandere, og nogle af stedets træningsfaciliteter ville være lukket.

I Dubai får holdet den bedste forberedelse til et sportsligt vigtigt 2021, konkluderede ledelsen.

Er det ikke fair nok, at FCK som fodboldklub prioriterer det sportslige hensyn?

– Jo, FCK er i sin gode ret til det. Man man må spørge, hvorfor den tidligere beslutning, som lå til grund for, at man ikke ville til Dubai, ikke lægger til grund for det længere, siger Stanis Elsborg.

Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål

Men er det ikke et ok argument, at Portugal ikke var egnet, men det var Dubai?

– Det kunne man sagtens mene, men man må gøre sig klart, hvilket land man tager ned til. Når de lige frem nævner, at de har haft den politiske situation i overvejelserne, er jeg meget spændt på at høre, hvilke overvejelser det var. De kan ikke have taget ret meget stilling til, hvad der sker i landet, hvis det sportslige vægter over det politiske, siger Stanis Elsborg.

Støtter FCK op om styret ved at rejse derned?

– Det er ikke en direkte støtteerklæring til styret, bare fordi man tager derned. Men jeg har svært ved at forstå, hvorfor en europæisk klub er nødt til at tage til Dubai, som har så alvorlige menneskerettighedsproblemer.

– En stor klub som FCK burde have alternativer og vise, at man ikke er interesseret i at tage til en autoritær stat. Det harmonerer ikke med en vestlig storklubs værdisæt.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC København, der oplyser, at William Kvist ikke stiller op til telefoninterviews, men møder pressen i forbindelse med torsdagens træning.

Læs også:På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge
Læs også:FCK-legende risikerer bøde – men der er et smuthul
Læs også:Tidligere FCK-boss med godt råd: Her skal Midtjylland passe på i fremtiden




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Storklub har kontaktet Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Han afløser Mourinho



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Sat til salg – så dyr er han

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?