Da FC København senest var i Dubai, endte klubbens penge i hænderne på en nøgleperson i en af verdens mest brutale dikaturer. Træningslejrene i det arabiske emirat vakte så stor kritik, at klubben droppede destinationen, men onsdag meldte den ud, at den rejser dertil igen til januar.
Det overrasker Stanis Elsborg, analytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, gennemsigtighed og ytringsfrihed i sportens verden.
– Tag nu noget ansvar og find et andet sted at afholde jeres træningslejr, som ikke har problemer med menneskerettighederne i den kaliber, som vi ser Dubai, siger Elsborg til tipsbladet.dk.
De problemer omfatter blandt andet, at kvinder og homoseksuelle forskelsbehandles ved lov, at FN anklager styret for krigsforbrydelser og ansvar for drab på civile, og at millioner af gæstearbejdere lever under slavelignende forhold.
Stanis Elsborg hæfter sig ved, at FC København er bevidst om den omfattende undertrykkelse i Dubai. Som sportslig leder William Kvist sagde onsdag, har ledelsen “naturligvis haft den politiske situation i området med i vores overvejelser”.
– Han nævner, at de har haft den politiske situation med i deres overvejelser, men at i den aktuelle situation med corona har de vægtet det sportsligt bedste. Så må man konkludere, at det sportslige står klart over det politiske i FCK’s beslutning, siger analytikeren.
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
– Jeg kan forstå, at der er mange overvejelser ved, hvor man skal lægge sin træningslejr. Før ville de ikke derned, men nu vurderer de, at det er den bedste løsning, og bruger pandemien som forklaring på, at det er det bedst mulige sted. Jeg undrer mig over, at man kan komme til den konklusion.
FC København begrunder valget af Dubai med, at Portugal, som var den oprindeligt planlagte destination, ikke var en god løsning. Der manglede egnede modstandere, og nogle af stedets træningsfaciliteter ville være lukket.
I Dubai får holdet den bedste forberedelse til et sportsligt vigtigt 2021, konkluderede ledelsen.
Er det ikke fair nok, at FCK som fodboldklub prioriterer det sportslige hensyn?
– Jo, FCK er i sin gode ret til det. Man man må spørge, hvorfor den tidligere beslutning, som lå til grund for, at man ikke ville til Dubai, ikke lægger til grund for det længere, siger Stanis Elsborg.
Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Men er det ikke et ok argument, at Portugal ikke var egnet, men det var Dubai?
– Det kunne man sagtens mene, men man må gøre sig klart, hvilket land man tager ned til. Når de lige frem nævner, at de har haft den politiske situation i overvejelserne, er jeg meget spændt på at høre, hvilke overvejelser det var. De kan ikke have taget ret meget stilling til, hvad der sker i landet, hvis det sportslige vægter over det politiske, siger Stanis Elsborg.
Støtter FCK op om styret ved at rejse derned?
– Det er ikke en direkte støtteerklæring til styret, bare fordi man tager derned. Men jeg har svært ved at forstå, hvorfor en europæisk klub er nødt til at tage til Dubai, som har så alvorlige menneskerettighedsproblemer.
– En stor klub som FCK burde have alternativer og vise, at man ikke er interesseret i at tage til en autoritær stat. Det harmonerer ikke med en vestlig storklubs værdisæt.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC København, der oplyser, at William Kvist ikke stiller op til telefoninterviews, men møder pressen i forbindelse med torsdagens træning.
Læs også:På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge
Læs også:FCK-legende risikerer bøde – men der er et smuthul
Læs også:Tidligere FCK-boss med godt råd: Her skal Midtjylland passe på i fremtiden
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Her skal Sepp Piontek begraves
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
