Da FC København senest var i Dubai, endte klubbens penge i hænderne på en nøgleperson i en af verdens mest brutale dikaturer. Træningslejrene i det arabiske emirat vakte så stor kritik, at klubben droppede destinationen, men onsdag meldte den ud, at den rejser dertil igen til januar.
Det overrasker Stanis Elsborg, analytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, gennemsigtighed og ytringsfrihed i sportens verden.
– Tag nu noget ansvar og find et andet sted at afholde jeres træningslejr, som ikke har problemer med menneskerettighederne i den kaliber, som vi ser Dubai, siger Elsborg til tipsbladet.dk.
De problemer omfatter blandt andet, at kvinder og homoseksuelle forskelsbehandles ved lov, at FN anklager styret for krigsforbrydelser og ansvar for drab på civile, og at millioner af gæstearbejdere lever under slavelignende forhold.
Stanis Elsborg hæfter sig ved, at FC København er bevidst om den omfattende undertrykkelse i Dubai. Som sportslig leder William Kvist sagde onsdag, har ledelsen “naturligvis haft den politiske situation i området med i vores overvejelser”.
– Han nævner, at de har haft den politiske situation med i deres overvejelser, men at i den aktuelle situation med corona har de vægtet det sportsligt bedste. Så må man konkludere, at det sportslige står klart over det politiske i FCK’s beslutning, siger analytikeren.
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
– Jeg kan forstå, at der er mange overvejelser ved, hvor man skal lægge sin træningslejr. Før ville de ikke derned, men nu vurderer de, at det er den bedste løsning, og bruger pandemien som forklaring på, at det er det bedst mulige sted. Jeg undrer mig over, at man kan komme til den konklusion.
FC København begrunder valget af Dubai med, at Portugal, som var den oprindeligt planlagte destination, ikke var en god løsning. Der manglede egnede modstandere, og nogle af stedets træningsfaciliteter ville være lukket.
I Dubai får holdet den bedste forberedelse til et sportsligt vigtigt 2021, konkluderede ledelsen.
Er det ikke fair nok, at FCK som fodboldklub prioriterer det sportslige hensyn?
– Jo, FCK er i sin gode ret til det. Man man må spørge, hvorfor den tidligere beslutning, som lå til grund for, at man ikke ville til Dubai, ikke lægger til grund for det længere, siger Stanis Elsborg.
Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Men er det ikke et ok argument, at Portugal ikke var egnet, men det var Dubai?
– Det kunne man sagtens mene, men man må gøre sig klart, hvilket land man tager ned til. Når de lige frem nævner, at de har haft den politiske situation i overvejelserne, er jeg meget spændt på at høre, hvilke overvejelser det var. De kan ikke have taget ret meget stilling til, hvad der sker i landet, hvis det sportslige vægter over det politiske, siger Stanis Elsborg.
Støtter FCK op om styret ved at rejse derned?
– Det er ikke en direkte støtteerklæring til styret, bare fordi man tager derned. Men jeg har svært ved at forstå, hvorfor en europæisk klub er nødt til at tage til Dubai, som har så alvorlige menneskerettighedsproblemer.
– En stor klub som FCK burde have alternativer og vise, at man ikke er interesseret i at tage til en autoritær stat. Det harmonerer ikke med en vestlig storklubs værdisæt.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC København, der oplyser, at William Kvist ikke stiller op til telefoninterviews, men møder pressen i forbindelse med torsdagens træning.
Læs også:På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge
Læs også:FCK-legende risikerer bøde – men der er et smuthul
Læs også:Tidligere FCK-boss med godt råd: Her skal Midtjylland passe på i fremtiden
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
NYHEDER
Mohamed Salah præsenteret i Trabzonspor
LIVE: FC København jagter godt udgangspunkt
TRANSFER
Sønderjyske-spiller tæt på skifte
MEDIE
Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn
Her kan du se Bohemians mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Vild sensation i Sverige: Dansker står i centrum
LIVE
TransferLIVE: Derfor er kæmpetransfer i fare
MEDIE
Bød 75 millioner for dansker – de kræver 135
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se Debrecen mod FC København
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
TOPNYHED
FC København skal møde kæmpe ikon
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
NYHEDER
Tre vender tilbage for FC Midtjylland
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
EKSKLUSIVT
Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
