Da FC København senest var i Dubai, endte klubbens penge i hænderne på en nøgleperson i en af verdens mest brutale dikaturer. Træningslejrene i det arabiske emirat vakte så stor kritik, at klubben droppede destinationen, men onsdag meldte den ud, at den rejser dertil igen til januar.
Det overrasker Stanis Elsborg, analytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, gennemsigtighed og ytringsfrihed i sportens verden.
– Tag nu noget ansvar og find et andet sted at afholde jeres træningslejr, som ikke har problemer med menneskerettighederne i den kaliber, som vi ser Dubai, siger Elsborg til tipsbladet.dk.
De problemer omfatter blandt andet, at kvinder og homoseksuelle forskelsbehandles ved lov, at FN anklager styret for krigsforbrydelser og ansvar for drab på civile, og at millioner af gæstearbejdere lever under slavelignende forhold.
Stanis Elsborg hæfter sig ved, at FC København er bevidst om den omfattende undertrykkelse i Dubai. Som sportslig leder William Kvist sagde onsdag, har ledelsen “naturligvis haft den politiske situation i området med i vores overvejelser”.
– Han nævner, at de har haft den politiske situation med i deres overvejelser, men at i den aktuelle situation med corona har de vægtet det sportsligt bedste. Så må man konkludere, at det sportslige står klart over det politiske i FCK’s beslutning, siger analytikeren.
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
– Jeg kan forstå, at der er mange overvejelser ved, hvor man skal lægge sin træningslejr. Før ville de ikke derned, men nu vurderer de, at det er den bedste løsning, og bruger pandemien som forklaring på, at det er det bedst mulige sted. Jeg undrer mig over, at man kan komme til den konklusion.
FC København begrunder valget af Dubai med, at Portugal, som var den oprindeligt planlagte destination, ikke var en god løsning. Der manglede egnede modstandere, og nogle af stedets træningsfaciliteter ville være lukket.
I Dubai får holdet den bedste forberedelse til et sportsligt vigtigt 2021, konkluderede ledelsen.
Er det ikke fair nok, at FCK som fodboldklub prioriterer det sportslige hensyn?
– Jo, FCK er i sin gode ret til det. Man man må spørge, hvorfor den tidligere beslutning, som lå til grund for, at man ikke ville til Dubai, ikke lægger til grund for det længere, siger Stanis Elsborg.
Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Men er det ikke et ok argument, at Portugal ikke var egnet, men det var Dubai?
– Det kunne man sagtens mene, men man må gøre sig klart, hvilket land man tager ned til. Når de lige frem nævner, at de har haft den politiske situation i overvejelserne, er jeg meget spændt på at høre, hvilke overvejelser det var. De kan ikke have taget ret meget stilling til, hvad der sker i landet, hvis det sportslige vægter over det politiske, siger Stanis Elsborg.
Støtter FCK op om styret ved at rejse derned?
– Det er ikke en direkte støtteerklæring til styret, bare fordi man tager derned. Men jeg har svært ved at forstå, hvorfor en europæisk klub er nødt til at tage til Dubai, som har så alvorlige menneskerettighedsproblemer.
– En stor klub som FCK burde have alternativer og vise, at man ikke er interesseret i at tage til en autoritær stat. Det harmonerer ikke med en vestlig storklubs værdisæt.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC København, der oplyser, at William Kvist ikke stiller op til telefoninterviews, men møder pressen i forbindelse med torsdagens træning.
Læs også:På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge
Læs også:FCK-legende risikerer bøde – men der er et smuthul
Læs også:Tidligere FCK-boss med godt råd: Her skal Midtjylland passe på i fremtiden
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIVE
TransferLIVE: ‘CV’ sætter ord på comeback
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
HELT VILDT
