Da FC København senest var i Dubai, endte klubbens penge i hænderne på en nøgleperson i en af verdens mest brutale dikaturer. Træningslejrene i det arabiske emirat vakte så stor kritik, at klubben droppede destinationen, men onsdag meldte den ud, at den rejser dertil igen til januar.
Det overrasker Stanis Elsborg, analytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, gennemsigtighed og ytringsfrihed i sportens verden.
– Tag nu noget ansvar og find et andet sted at afholde jeres træningslejr, som ikke har problemer med menneskerettighederne i den kaliber, som vi ser Dubai, siger Elsborg til tipsbladet.dk.
De problemer omfatter blandt andet, at kvinder og homoseksuelle forskelsbehandles ved lov, at FN anklager styret for krigsforbrydelser og ansvar for drab på civile, og at millioner af gæstearbejdere lever under slavelignende forhold.
Stanis Elsborg hæfter sig ved, at FC København er bevidst om den omfattende undertrykkelse i Dubai. Som sportslig leder William Kvist sagde onsdag, har ledelsen “naturligvis haft den politiske situation i området med i vores overvejelser”.
– Han nævner, at de har haft den politiske situation med i deres overvejelser, men at i den aktuelle situation med corona har de vægtet det sportsligt bedste. Så må man konkludere, at det sportslige står klart over det politiske i FCK’s beslutning, siger analytikeren.
Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat
– Jeg kan forstå, at der er mange overvejelser ved, hvor man skal lægge sin træningslejr. Før ville de ikke derned, men nu vurderer de, at det er den bedste løsning, og bruger pandemien som forklaring på, at det er det bedst mulige sted. Jeg undrer mig over, at man kan komme til den konklusion.
FC København begrunder valget af Dubai med, at Portugal, som var den oprindeligt planlagte destination, ikke var en god løsning. Der manglede egnede modstandere, og nogle af stedets træningsfaciliteter ville være lukket.
I Dubai får holdet den bedste forberedelse til et sportsligt vigtigt 2021, konkluderede ledelsen.
Er det ikke fair nok, at FCK som fodboldklub prioriterer det sportslige hensyn?
– Jo, FCK er i sin gode ret til det. Man man må spørge, hvorfor den tidligere beslutning, som lå til grund for, at man ikke ville til Dubai, ikke lægger til grund for det længere, siger Stanis Elsborg.
Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål
Men er det ikke et ok argument, at Portugal ikke var egnet, men det var Dubai?
– Det kunne man sagtens mene, men man må gøre sig klart, hvilket land man tager ned til. Når de lige frem nævner, at de har haft den politiske situation i overvejelserne, er jeg meget spændt på at høre, hvilke overvejelser det var. De kan ikke have taget ret meget stilling til, hvad der sker i landet, hvis det sportslige vægter over det politiske, siger Stanis Elsborg.
Støtter FCK op om styret ved at rejse derned?
– Det er ikke en direkte støtteerklæring til styret, bare fordi man tager derned. Men jeg har svært ved at forstå, hvorfor en europæisk klub er nødt til at tage til Dubai, som har så alvorlige menneskerettighedsproblemer.
– En stor klub som FCK burde have alternativer og vise, at man ikke er interesseret i at tage til en autoritær stat. Det harmonerer ikke med en vestlig storklubs værdisæt.
Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC København, der oplyser, at William Kvist ikke stiller op til telefoninterviews, men møder pressen i forbindelse med torsdagens træning.
Læs også:På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge
Læs også:FCK-legende risikerer bøde – men der er et smuthul
Læs også:Tidligere FCK-boss med godt råd: Her skal Midtjylland passe på i fremtiden
LIVE
TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
INTERVIEW
Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Roony Bardghji skaber stolthed i FCK
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
AVIS
Storklub har taget kontakt
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
