Ekspert til FCK: Tag nu noget ansvar

Stanis Elsborg beskæftiger sig indgående med fodboldpolitik, og han undrer sig over, at FC København ikke kunne finde bedre alternativer til sin træningslejr end Dubai.



Da FC København senest var i Dubai, endte klubbens penge i hænderne på en nøgleperson i en af verdens mest brutale dikaturer. Træningslejrene i det arabiske emirat vakte så stor kritik, at klubben droppede destinationen, men onsdag meldte den ud, at den rejser dertil igen til januar.

Det overrasker Stanis Elsborg, analytiker ved Play the Game, som arbejder for demokrati, gennemsigtighed og ytringsfrihed i sportens verden. 

– Tag nu noget ansvar og find et andet sted at afholde jeres træningslejr, som ikke har problemer med menneskerettighederne i den kaliber, som vi ser Dubai, siger Elsborg til tipsbladet.dk.

De problemer omfatter blandt andet, at kvinder og homoseksuelle forskelsbehandles ved lov, at FN anklager styret for krigsforbrydelser og ansvar for drab på civile, og at millioner af gæstearbejdere lever under slavelignende forhold. 

Læs eksempelvis den utrolige historie om en gæstearbejder, der måtte flygte fra sin arbejdsgiver og drikke egen urin for at overleve.

Stanis Elsborg hæfter sig ved, at FC København er bevidst om den omfattende undertrykkelse i Dubai. Som sportslig leder William Kvist sagde onsdag, har ledelsen “naturligvis haft den politiske situation i området med i vores overvejelser”.

– Han nævner, at de har haft den politiske situation med i deres overvejelser, men at i den aktuelle situation med corona har de vægtet det sportsligt bedste. Så må man konkludere, at det sportslige står klart over det politiske i FCK’s beslutning, siger analytikeren.

Læs også:FCK i U-vending: Tager igen på træningslejr i diktaturstat

– Jeg kan forstå, at der er mange overvejelser ved, hvor man skal lægge sin træningslejr. Før ville de ikke derned, men nu vurderer de, at det er den bedste løsning, og bruger pandemien som forklaring på, at det er det bedst mulige sted. Jeg undrer mig over, at man kan komme til den konklusion.

FC København begrunder valget af Dubai med, at Portugal, som var den oprindeligt planlagte destination, ikke var en god løsning. Der manglede egnede modstandere, og nogle af stedets træningsfaciliteter ville være lukket.

I Dubai får holdet den bedste forberedelse til et sportsligt vigtigt 2021, konkluderede ledelsen.

Er det ikke fair nok, at FCK som fodboldklub prioriterer det sportslige hensyn?

– Jo, FCK er i sin gode ret til det. Man man må spørge, hvorfor den tidligere beslutning, som lå til grund for, at man ikke ville til Dubai, ikke lægger til grund for det længere, siger Stanis Elsborg.

Læs også:Dansk spiller om FCK-træningslejr: Et gigantisk selvmål

Men er det ikke et ok argument, at Portugal ikke var egnet, men det var Dubai?

– Det kunne man sagtens mene, men man må gøre sig klart, hvilket land man tager ned til. Når de lige frem nævner, at de har haft den politiske situation i overvejelserne, er jeg meget spændt på at høre, hvilke overvejelser det var. De kan ikke have taget ret meget stilling til, hvad der sker i landet, hvis det sportslige vægter over det politiske, siger Stanis Elsborg.

Støtter FCK op om styret ved at rejse derned?

– Det er ikke en direkte støtteerklæring til styret, bare fordi man tager derned. Men jeg har svært ved at forstå, hvorfor en europæisk klub er nødt til at tage til Dubai, som har så alvorlige menneskerettighedsproblemer.

– En stor klub som FCK burde have alternativer og vise, at man ikke er interesseret i at tage til en autoritær stat. Det harmonerer ikke med en vestlig storklubs værdisæt.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med FC København, der oplyser, at William Kvist ikke stiller op til telefoninterviews, men møder pressen i forbindelse med torsdagens træning.

Læs også:På rov i FC København: Solbakken tager analytiker med til Norge
Læs også:FCK-legende risikerer bøde – men der er et smuthul
Læs også:Tidligere FCK-boss med godt råd: Her skal Midtjylland passe på i fremtiden




Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’


Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Angriber er færdig i Randers FC

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

– Cooper skyder på Schmedes

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

To trænere færdige i Superliga-klub

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

OB – Silkeborg IF

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Går i kødet på Rasmus Højlund

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Delte meldinger om Christian Nørgaard

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Et slag fra førstepladsen

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Rigtig træls melding om Óskarsson

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’