Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obfcn #sldk
Holdnyt
OB
Fynboerne har haft et dårligt efterår, og senest endte det med et nederlag på 2-3 hjemme mod Viborg FF. Dermed er OB ude af kampen om top seks.
Klubben fra Odense har blot hentet 16 point i de første 16 runder af Superligaen, og i det hele taget har der ikke været meget top seks over OB’s spil. Hverken offensivt eller defensivt.
Andreas Alm er til opgøret mod FCN, der også er på 16 point, og opgøret handler om, hvem der skal overvintre som nummer 10 i Superligaen.
Til opgøret er cheftræneren uden Ryan Johnson Laursen, Mikkel Hyllegaard og Jeppe Tverskov.
FC Nordsjælland
De er uden sejr i de seneste 10 Superliga-kampe, men FC Nordsjælland kan dog glæde sig over, at man i de mindste har stoppet blødningen. De sidste par kampe er endt uafgjort, og kan man vinde søndag i Odense, vil man gå på ferie med en okay fornemmelse, da man i det mindste kan se tilbage på en god afslutning på efteråret.
Flemming Pedersens tropper spillede senest 1-1 mod Silkeborg i et opgør, der vitterligt kunne være endt med sejren til begge mandskaber. FCN har ikke holdt nullet siden 1-0 sejren over Brøndby i august, og kan man få styr på defensiven, kan det måske være med til at sikre en sejr i Odense.
FCN kan glæde sig over, at Kian Hansen er tilbage i fuld vigør, men Mohamed Diomande er fortsat fraværende.
Karantæne
OB: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Andersen, Larsen, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Jebali – Fenger
FC Nordsjælland (3-5-2): Ogura – Døhr Thychosen, Jensen-Abbew, Nagalo – Villadsen, Christensen, Francis, Kofod, Frese – Antman, Adingra
Profilen:
Jacob Steen Christensen er en af dem, der har fået chancen fra start, nu FCN har haft problemer med at skabe resultater. Han er en mere defensiv midtbanespiller, som længe har ledt efter det store gennembrud i Superligaen. Hold øje med ham mod OB.
Vidste du, at…:
Hvis FC Nordsjælland ikke vinder i Odense, vil klubben tangere sin længste periode i Superliga-regi uden sejr. Den er på 11 og stammer fra 2004, hvor man i efteråret indledte med at tabe 0-4 til OB.
Dom:
Det er svært at tro på, at de to hold kan nå op og kæmpe om top seks – det vil kræve, at der bliver sat en stime i gang, som altså tages med ind i foråret.
På papiret virker det helt åbent, og begge mandskaber har haft problemer i dette efterår.
Vi tror dog på, at OB slutter bedst af og udnytter hjemmebanefordelen til at tage en smal sejr på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Arsenal får gang i offensiven i sikker sejr
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
