Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obfcn #sldk
Holdnyt
OB
Fynboerne har haft et dårligt efterår, og senest endte det med et nederlag på 2-3 hjemme mod Viborg FF. Dermed er OB ude af kampen om top seks.
Klubben fra Odense har blot hentet 16 point i de første 16 runder af Superligaen, og i det hele taget har der ikke været meget top seks over OB’s spil. Hverken offensivt eller defensivt.
Andreas Alm er til opgøret mod FCN, der også er på 16 point, og opgøret handler om, hvem der skal overvintre som nummer 10 i Superligaen.
Til opgøret er cheftræneren uden Ryan Johnson Laursen, Mikkel Hyllegaard og Jeppe Tverskov.
FC Nordsjælland
De er uden sejr i de seneste 10 Superliga-kampe, men FC Nordsjælland kan dog glæde sig over, at man i de mindste har stoppet blødningen. De sidste par kampe er endt uafgjort, og kan man vinde søndag i Odense, vil man gå på ferie med en okay fornemmelse, da man i det mindste kan se tilbage på en god afslutning på efteråret.
Flemming Pedersens tropper spillede senest 1-1 mod Silkeborg i et opgør, der vitterligt kunne være endt med sejren til begge mandskaber. FCN har ikke holdt nullet siden 1-0 sejren over Brøndby i august, og kan man få styr på defensiven, kan det måske være med til at sikre en sejr i Odense.
FCN kan glæde sig over, at Kian Hansen er tilbage i fuld vigør, men Mohamed Diomande er fortsat fraværende.
Karantæne
OB: Ingen
FC Nordsjælland: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Bernat – Mickelson, Andersen, Larsen, Skjelvik – Thrandarson, Thomasen – Sabbi, Frøkjær-Jensen, Jebali – Fenger
FC Nordsjælland (3-5-2): Ogura – Døhr Thychosen, Jensen-Abbew, Nagalo – Villadsen, Christensen, Francis, Kofod, Frese – Antman, Adingra
Profilen:
Jacob Steen Christensen er en af dem, der har fået chancen fra start, nu FCN har haft problemer med at skabe resultater. Han er en mere defensiv midtbanespiller, som længe har ledt efter det store gennembrud i Superligaen. Hold øje med ham mod OB.
Vidste du, at…:
Hvis FC Nordsjælland ikke vinder i Odense, vil klubben tangere sin længste periode i Superliga-regi uden sejr. Den er på 11 og stammer fra 2004, hvor man i efteråret indledte med at tabe 0-4 til OB.
Dom:
Det er svært at tro på, at de to hold kan nå op og kæmpe om top seks – det vil kræve, at der bliver sat en stime i gang, som altså tages med ind i foråret.
På papiret virker det helt åbent, og begge mandskaber har haft problemer i dette efterår.
Vi tror dog på, at OB slutter bedst af og udnytter hjemmebanefordelen til at tage en smal sejr på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW
