Optakt: OB – Hobro IK

Favoritværdigheden er hos OB, men Hobro IK er svære at slå i denne sæson. Hvem trækker det længste strå søndag eftermiddag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obhob #sldk

Holdnyt:
OB:
Angrebsduoen Sander Svendsen og Bashkim Kadrii var flyvende, og så var det ingen sag for OB at besejre et notorisk svingende FC Nordsjælland-mandskab med 3-1 i seneste spillerunde.

Dermed bevarede OB en plads i top seks, og det ser alt i alt meget fornuftigt ud for Jeppe Tverskov og holdkammeraterne.

Man må løfte på hatten for OB’s pointhøst de seneste par runder, for de er skrabet sammen af et meget afbudsramt mandskab. I det seneste opgør måtte Anders K. Jacobsen indtage en wingback for at få kabalen til at gå op for cheftræner Jakob Michelsen. 

Hvordan skadessituationen tager sig ud op til Hobro-kampen er svært at gisne om, og OB vil ikke hjælpe til med opklaringen. Fynboernes trænerteam er således begyndt at udtage samtlige spillere til kampene – også de skadede. Disse bliver først sorteret fra på selve kampdagen, og det er ikke noget, pressen får besked om. Det gør modstanderen således heller ikke, og det er formentlig hele idéen bag de fynske røgslør.

I det seneste opgør mod FC Nordsjælland måtte OB undvære Ryan Johnson Laursen, Troels Kløve og Kingsley Madu, mens Ramon Leeuwin og Oliver Lund afsonede karantæne. 

Hobro IK:
Superligaens ubestridte remis-konger levede op til navnet i seneste runde, hvor det blev 1-1 mod oprykkerne fra Silkeborg IF.

Hobro IK har nu spillet halvdelen af de 14 kampe uafgjort, og det positive er selvfølgelig, at holdet er vanskeligt at slå. Omvendt bliver det sjældent til en sejr, og dermed avancerer Peter Sørensens mandskab ikke ret meget i tabellen, selv om de ofte får point i kampene. 

En foreløbig tredjesidsteplads er nogenlunde som forventet for Hobro.

Hobro har ikke vundet siden den sensationelle sejr over FC København for halvanden måned siden, og dermed trænger himmerlændingene til igen at synge sejrssangen i omklædningsrummet. OB er ét af de mange hold, Hobro har spillet uafgjort med i denne sæson. 

Peter Sørensen må fortsat se bort fra Mads Hvilsom og Jacob Tjørnelund.

Karantæner: 
OB: Ingen
Hobro IK: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, M. Lund – O. Lund, Thomasen, Drachmann, Frøkjær, Barrett – Kadrii, Svendsen

Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor, Haarup – Sabbi, Cappis, Brix-Damborg, Babayan – Kirkevold, Louati

Profilen:
Pål Alexander Kirkevold flirtede med OB i sommerens transfervindue, men når nordmanden går på banen søndag eftermiddag, er det fortsat i en Hobro-trøje. Nordmanden har blot scoret et enkelt mål mod OB i sin tid i dansk fodbold, og han vil helt sikkert være opsat efter tre kampe i træk uden mål. 

Vidste du, at..
Den allerførste kamp, Hobro IK spillede i Superligaen, var mod OB i Odense. Det var i juli 2014, og oprykkerne fra Himmerland vandt en sensationel 2-1-sejr over et OB-mandskab med blandt andre Rasmus Falk og Emil Larsen i startopstillingen. Mads Hvilsom scorede begge mål for Hobro. 

Dom:
Uafgjort er aldrig noget dårligt bud, når Hobro er det ene hold på banen, men OB er favoritter på hjemmebane og bør være stærke nok til at få skovlen under Peter Sørensens mandskab, der efterhånden har fået mange af de skadede spillere med igen.

Buddet herfra er en fynsk sejr på 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Roser Superliga-træners søn

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Jakob Poulsen med dyster melding

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Han fik et lortetilbud fra OB

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Møde afsløret – han vil til Manchester United

AaB i vildt comeback

Vejle Boldklub – Randers FC

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Hvad f….. sker der Tullberg?

Delaney: Tiden er ikke den rette til det



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

FC København – Silkeborg IF

‘Hvem fanden ringer man til?’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil