Optakt: OB – Hobro IK

Favoritværdigheden er hos OB, men Hobro IK er svære at slå i denne sæson. Hvem trækker det længste strå søndag eftermiddag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obhob #sldk

Holdnyt:
OB:
Angrebsduoen Sander Svendsen og Bashkim Kadrii var flyvende, og så var det ingen sag for OB at besejre et notorisk svingende FC Nordsjælland-mandskab med 3-1 i seneste spillerunde.

Dermed bevarede OB en plads i top seks, og det ser alt i alt meget fornuftigt ud for Jeppe Tverskov og holdkammeraterne.

Man må løfte på hatten for OB’s pointhøst de seneste par runder, for de er skrabet sammen af et meget afbudsramt mandskab. I det seneste opgør måtte Anders K. Jacobsen indtage en wingback for at få kabalen til at gå op for cheftræner Jakob Michelsen. 

Hvordan skadessituationen tager sig ud op til Hobro-kampen er svært at gisne om, og OB vil ikke hjælpe til med opklaringen. Fynboernes trænerteam er således begyndt at udtage samtlige spillere til kampene – også de skadede. Disse bliver først sorteret fra på selve kampdagen, og det er ikke noget, pressen får besked om. Det gør modstanderen således heller ikke, og det er formentlig hele idéen bag de fynske røgslør.

I det seneste opgør mod FC Nordsjælland måtte OB undvære Ryan Johnson Laursen, Troels Kløve og Kingsley Madu, mens Ramon Leeuwin og Oliver Lund afsonede karantæne. 

Hobro IK:
Superligaens ubestridte remis-konger levede op til navnet i seneste runde, hvor det blev 1-1 mod oprykkerne fra Silkeborg IF.

Hobro IK har nu spillet halvdelen af de 14 kampe uafgjort, og det positive er selvfølgelig, at holdet er vanskeligt at slå. Omvendt bliver det sjældent til en sejr, og dermed avancerer Peter Sørensens mandskab ikke ret meget i tabellen, selv om de ofte får point i kampene. 

En foreløbig tredjesidsteplads er nogenlunde som forventet for Hobro.

Hobro har ikke vundet siden den sensationelle sejr over FC København for halvanden måned siden, og dermed trænger himmerlændingene til igen at synge sejrssangen i omklædningsrummet. OB er ét af de mange hold, Hobro har spillet uafgjort med i denne sæson. 

Peter Sørensen må fortsat se bort fra Mads Hvilsom og Jacob Tjørnelund.

Karantæner: 
OB: Ingen
Hobro IK: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, M. Lund – O. Lund, Thomasen, Drachmann, Frøkjær, Barrett – Kadrii, Svendsen

Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor, Haarup – Sabbi, Cappis, Brix-Damborg, Babayan – Kirkevold, Louati

Profilen:
Pål Alexander Kirkevold flirtede med OB i sommerens transfervindue, men når nordmanden går på banen søndag eftermiddag, er det fortsat i en Hobro-trøje. Nordmanden har blot scoret et enkelt mål mod OB i sin tid i dansk fodbold, og han vil helt sikkert være opsat efter tre kampe i træk uden mål. 

Vidste du, at..
Den allerførste kamp, Hobro IK spillede i Superligaen, var mod OB i Odense. Det var i juli 2014, og oprykkerne fra Himmerland vandt en sensationel 2-1-sejr over et OB-mandskab med blandt andre Rasmus Falk og Emil Larsen i startopstillingen. Mads Hvilsom scorede begge mål for Hobro. 

Dom:
Uafgjort er aldrig noget dårligt bud, når Hobro er det ene hold på banen, men OB er favoritter på hjemmebane og bør være stærke nok til at få skovlen under Peter Sørensens mandskab, der efterhånden har fået mange af de skadede spillere med igen.

Buddet herfra er en fynsk sejr på 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Mener FC København det fortsat alvorligt?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Ny kæmpe nedtur for Frank

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Ni danske byer står til at få fodboldcentre



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Midtjylland – FC København

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Hylder Manchester United-stjerne

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Han kan blive den næste store profil!

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby IF – Randers FC

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF – OB

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?