Optakt: OB – Hobro IK

Favoritværdigheden er hos OB, men Hobro IK er svære at slå i denne sæson. Hvem trækker det længste strå søndag eftermiddag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obhob #sldk

Holdnyt:
OB:
Angrebsduoen Sander Svendsen og Bashkim Kadrii var flyvende, og så var det ingen sag for OB at besejre et notorisk svingende FC Nordsjælland-mandskab med 3-1 i seneste spillerunde.

Dermed bevarede OB en plads i top seks, og det ser alt i alt meget fornuftigt ud for Jeppe Tverskov og holdkammeraterne.

Man må løfte på hatten for OB’s pointhøst de seneste par runder, for de er skrabet sammen af et meget afbudsramt mandskab. I det seneste opgør måtte Anders K. Jacobsen indtage en wingback for at få kabalen til at gå op for cheftræner Jakob Michelsen. 

Hvordan skadessituationen tager sig ud op til Hobro-kampen er svært at gisne om, og OB vil ikke hjælpe til med opklaringen. Fynboernes trænerteam er således begyndt at udtage samtlige spillere til kampene – også de skadede. Disse bliver først sorteret fra på selve kampdagen, og det er ikke noget, pressen får besked om. Det gør modstanderen således heller ikke, og det er formentlig hele idéen bag de fynske røgslør.

I det seneste opgør mod FC Nordsjælland måtte OB undvære Ryan Johnson Laursen, Troels Kløve og Kingsley Madu, mens Ramon Leeuwin og Oliver Lund afsonede karantæne. 

Hobro IK:
Superligaens ubestridte remis-konger levede op til navnet i seneste runde, hvor det blev 1-1 mod oprykkerne fra Silkeborg IF.

Hobro IK har nu spillet halvdelen af de 14 kampe uafgjort, og det positive er selvfølgelig, at holdet er vanskeligt at slå. Omvendt bliver det sjældent til en sejr, og dermed avancerer Peter Sørensens mandskab ikke ret meget i tabellen, selv om de ofte får point i kampene. 

En foreløbig tredjesidsteplads er nogenlunde som forventet for Hobro.

Hobro har ikke vundet siden den sensationelle sejr over FC København for halvanden måned siden, og dermed trænger himmerlændingene til igen at synge sejrssangen i omklædningsrummet. OB er ét af de mange hold, Hobro har spillet uafgjort med i denne sæson. 

Peter Sørensen må fortsat se bort fra Mads Hvilsom og Jacob Tjørnelund.

Karantæner: 
OB: Ingen
Hobro IK: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, M. Lund – O. Lund, Thomasen, Drachmann, Frøkjær, Barrett – Kadrii, Svendsen

Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor, Haarup – Sabbi, Cappis, Brix-Damborg, Babayan – Kirkevold, Louati

Profilen:
Pål Alexander Kirkevold flirtede med OB i sommerens transfervindue, men når nordmanden går på banen søndag eftermiddag, er det fortsat i en Hobro-trøje. Nordmanden har blot scoret et enkelt mål mod OB i sin tid i dansk fodbold, og han vil helt sikkert være opsat efter tre kampe i træk uden mål. 

Vidste du, at..
Den allerførste kamp, Hobro IK spillede i Superligaen, var mod OB i Odense. Det var i juli 2014, og oprykkerne fra Himmerland vandt en sensationel 2-1-sejr over et OB-mandskab med blandt andre Rasmus Falk og Emil Larsen i startopstillingen. Mads Hvilsom scorede begge mål for Hobro. 

Dom:
Uafgjort er aldrig noget dårligt bud, når Hobro er det ene hold på banen, men OB er favoritter på hjemmebane og bør være stærke nok til at få skovlen under Peter Sørensens mandskab, der efterhånden har fået mange af de skadede spillere med igen.

Buddet herfra er en fynsk sejr på 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:






Derfor kommer han IKKE til FC København




LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kasper Schmeichel stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Oliver Sonne vender tilbage

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos