Optakt: OB – Hobro IK

Favoritværdigheden er hos OB, men Hobro IK er svære at slå i denne sæson. Hvem trækker det længste strå søndag eftermiddag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obhob #sldk

Holdnyt:
OB:
Angrebsduoen Sander Svendsen og Bashkim Kadrii var flyvende, og så var det ingen sag for OB at besejre et notorisk svingende FC Nordsjælland-mandskab med 3-1 i seneste spillerunde.

Dermed bevarede OB en plads i top seks, og det ser alt i alt meget fornuftigt ud for Jeppe Tverskov og holdkammeraterne.

Man må løfte på hatten for OB’s pointhøst de seneste par runder, for de er skrabet sammen af et meget afbudsramt mandskab. I det seneste opgør måtte Anders K. Jacobsen indtage en wingback for at få kabalen til at gå op for cheftræner Jakob Michelsen. 

Hvordan skadessituationen tager sig ud op til Hobro-kampen er svært at gisne om, og OB vil ikke hjælpe til med opklaringen. Fynboernes trænerteam er således begyndt at udtage samtlige spillere til kampene – også de skadede. Disse bliver først sorteret fra på selve kampdagen, og det er ikke noget, pressen får besked om. Det gør modstanderen således heller ikke, og det er formentlig hele idéen bag de fynske røgslør.

I det seneste opgør mod FC Nordsjælland måtte OB undvære Ryan Johnson Laursen, Troels Kløve og Kingsley Madu, mens Ramon Leeuwin og Oliver Lund afsonede karantæne. 

Hobro IK:
Superligaens ubestridte remis-konger levede op til navnet i seneste runde, hvor det blev 1-1 mod oprykkerne fra Silkeborg IF.

Hobro IK har nu spillet halvdelen af de 14 kampe uafgjort, og det positive er selvfølgelig, at holdet er vanskeligt at slå. Omvendt bliver det sjældent til en sejr, og dermed avancerer Peter Sørensens mandskab ikke ret meget i tabellen, selv om de ofte får point i kampene. 

En foreløbig tredjesidsteplads er nogenlunde som forventet for Hobro.

Hobro har ikke vundet siden den sensationelle sejr over FC København for halvanden måned siden, og dermed trænger himmerlændingene til igen at synge sejrssangen i omklædningsrummet. OB er ét af de mange hold, Hobro har spillet uafgjort med i denne sæson. 

Peter Sørensen må fortsat se bort fra Mads Hvilsom og Jacob Tjørnelund.

Karantæner: 
OB: Ingen
Hobro IK: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, M. Lund – O. Lund, Thomasen, Drachmann, Frøkjær, Barrett – Kadrii, Svendsen

Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor, Haarup – Sabbi, Cappis, Brix-Damborg, Babayan – Kirkevold, Louati

Profilen:
Pål Alexander Kirkevold flirtede med OB i sommerens transfervindue, men når nordmanden går på banen søndag eftermiddag, er det fortsat i en Hobro-trøje. Nordmanden har blot scoret et enkelt mål mod OB i sin tid i dansk fodbold, og han vil helt sikkert være opsat efter tre kampe i træk uden mål. 

Vidste du, at..
Den allerførste kamp, Hobro IK spillede i Superligaen, var mod OB i Odense. Det var i juli 2014, og oprykkerne fra Himmerland vandt en sensationel 2-1-sejr over et OB-mandskab med blandt andre Rasmus Falk og Emil Larsen i startopstillingen. Mads Hvilsom scorede begge mål for Hobro. 

Dom:
Uafgjort er aldrig noget dårligt bud, når Hobro er det ene hold på banen, men OB er favoritter på hjemmebane og bør være stærke nok til at få skovlen under Peter Sørensens mandskab, der efterhånden har fået mange af de skadede spillere med igen.

Buddet herfra er en fynsk sejr på 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Manchester United forlænger med profil

Danmark har aldrig haft så mange før

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Verdensstjerne roser Højlund

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Superliga-ekspert i svime over FCK

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Simeone fatter det ikke

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Det har irriteret mig helt vildt’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Blandt dette årtusindes bedste

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Langer ud efter Superliga-stjerne

Akut Rasmus Højlund-bekymring

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Jakob Poulsen maner til ro

Viborg FF – AGF

Sejr sender AGF på guldkurs

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’