Optakt: OB – Hobro IK

Favoritværdigheden er hos OB, men Hobro IK er svære at slå i denne sæson. Hvem trækker det længste strå søndag eftermiddag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obhob #sldk

Holdnyt:
OB:
Angrebsduoen Sander Svendsen og Bashkim Kadrii var flyvende, og så var det ingen sag for OB at besejre et notorisk svingende FC Nordsjælland-mandskab med 3-1 i seneste spillerunde.

Dermed bevarede OB en plads i top seks, og det ser alt i alt meget fornuftigt ud for Jeppe Tverskov og holdkammeraterne.

Man må løfte på hatten for OB’s pointhøst de seneste par runder, for de er skrabet sammen af et meget afbudsramt mandskab. I det seneste opgør måtte Anders K. Jacobsen indtage en wingback for at få kabalen til at gå op for cheftræner Jakob Michelsen. 

Hvordan skadessituationen tager sig ud op til Hobro-kampen er svært at gisne om, og OB vil ikke hjælpe til med opklaringen. Fynboernes trænerteam er således begyndt at udtage samtlige spillere til kampene – også de skadede. Disse bliver først sorteret fra på selve kampdagen, og det er ikke noget, pressen får besked om. Det gør modstanderen således heller ikke, og det er formentlig hele idéen bag de fynske røgslør.

I det seneste opgør mod FC Nordsjælland måtte OB undvære Ryan Johnson Laursen, Troels Kløve og Kingsley Madu, mens Ramon Leeuwin og Oliver Lund afsonede karantæne. 

Hobro IK:
Superligaens ubestridte remis-konger levede op til navnet i seneste runde, hvor det blev 1-1 mod oprykkerne fra Silkeborg IF.

Hobro IK har nu spillet halvdelen af de 14 kampe uafgjort, og det positive er selvfølgelig, at holdet er vanskeligt at slå. Omvendt bliver det sjældent til en sejr, og dermed avancerer Peter Sørensens mandskab ikke ret meget i tabellen, selv om de ofte får point i kampene. 

En foreløbig tredjesidsteplads er nogenlunde som forventet for Hobro.

Hobro har ikke vundet siden den sensationelle sejr over FC København for halvanden måned siden, og dermed trænger himmerlændingene til igen at synge sejrssangen i omklædningsrummet. OB er ét af de mange hold, Hobro har spillet uafgjort med i denne sæson. 

Peter Sørensen må fortsat se bort fra Mads Hvilsom og Jacob Tjørnelund.

Karantæner: 
OB: Ingen
Hobro IK: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, M. Lund – O. Lund, Thomasen, Drachmann, Frøkjær, Barrett – Kadrii, Svendsen

Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor, Haarup – Sabbi, Cappis, Brix-Damborg, Babayan – Kirkevold, Louati

Profilen:
Pål Alexander Kirkevold flirtede med OB i sommerens transfervindue, men når nordmanden går på banen søndag eftermiddag, er det fortsat i en Hobro-trøje. Nordmanden har blot scoret et enkelt mål mod OB i sin tid i dansk fodbold, og han vil helt sikkert være opsat efter tre kampe i træk uden mål. 

Vidste du, at..
Den allerførste kamp, Hobro IK spillede i Superligaen, var mod OB i Odense. Det var i juli 2014, og oprykkerne fra Himmerland vandt en sensationel 2-1-sejr over et OB-mandskab med blandt andre Rasmus Falk og Emil Larsen i startopstillingen. Mads Hvilsom scorede begge mål for Hobro. 

Dom:
Uafgjort er aldrig noget dårligt bud, når Hobro er det ene hold på banen, men OB er favoritter på hjemmebane og bør være stærke nok til at få skovlen under Peter Sørensens mandskab, der efterhånden har fået mange af de skadede spillere med igen.

Buddet herfra er en fynsk sejr på 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Mål i Madrid

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Henter FC København-spiller

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid