Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obhob #sldk
Holdnyt:
OB:
Angrebsduoen Sander Svendsen og Bashkim Kadrii var flyvende, og så var det ingen sag for OB at besejre et notorisk svingende FC Nordsjælland-mandskab med 3-1 i seneste spillerunde.
Dermed bevarede OB en plads i top seks, og det ser alt i alt meget fornuftigt ud for Jeppe Tverskov og holdkammeraterne.
Man må løfte på hatten for OB’s pointhøst de seneste par runder, for de er skrabet sammen af et meget afbudsramt mandskab. I det seneste opgør måtte Anders K. Jacobsen indtage en wingback for at få kabalen til at gå op for cheftræner Jakob Michelsen.
Hvordan skadessituationen tager sig ud op til Hobro-kampen er svært at gisne om, og OB vil ikke hjælpe til med opklaringen. Fynboernes trænerteam er således begyndt at udtage samtlige spillere til kampene – også de skadede. Disse bliver først sorteret fra på selve kampdagen, og det er ikke noget, pressen får besked om. Det gør modstanderen således heller ikke, og det er formentlig hele idéen bag de fynske røgslør.
I det seneste opgør mod FC Nordsjælland måtte OB undvære Ryan Johnson Laursen, Troels Kløve og Kingsley Madu, mens Ramon Leeuwin og Oliver Lund afsonede karantæne.
Hobro IK:
Superligaens ubestridte remis-konger levede op til navnet i seneste runde, hvor det blev 1-1 mod oprykkerne fra Silkeborg IF.
Hobro IK har nu spillet halvdelen af de 14 kampe uafgjort, og det positive er selvfølgelig, at holdet er vanskeligt at slå. Omvendt bliver det sjældent til en sejr, og dermed avancerer Peter Sørensens mandskab ikke ret meget i tabellen, selv om de ofte får point i kampene.
En foreløbig tredjesidsteplads er nogenlunde som forventet for Hobro.
Hobro har ikke vundet siden den sensationelle sejr over FC København for halvanden måned siden, og dermed trænger himmerlændingene til igen at synge sejrssangen i omklædningsrummet. OB er ét af de mange hold, Hobro har spillet uafgjort med i denne sæson.
Peter Sørensen må fortsat se bort fra Mads Hvilsom og Jacob Tjørnelund.
Karantæner:
OB: Ingen
Hobro IK: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (3-5-2): Christensen – Leeuwin, Tverskov, M. Lund – O. Lund, Thomasen, Drachmann, Frøkjær, Barrett – Kadrii, Svendsen
Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Ahmedhodzic, Minor, Haarup – Sabbi, Cappis, Brix-Damborg, Babayan – Kirkevold, Louati
Profilen:
Pål Alexander Kirkevold flirtede med OB i sommerens transfervindue, men når nordmanden går på banen søndag eftermiddag, er det fortsat i en Hobro-trøje. Nordmanden har blot scoret et enkelt mål mod OB i sin tid i dansk fodbold, og han vil helt sikkert være opsat efter tre kampe i træk uden mål.
Vidste du, at..
Den allerførste kamp, Hobro IK spillede i Superligaen, var mod OB i Odense. Det var i juli 2014, og oprykkerne fra Himmerland vandt en sensationel 2-1-sejr over et OB-mandskab med blandt andre Rasmus Falk og Emil Larsen i startopstillingen. Mads Hvilsom scorede begge mål for Hobro.
Dom:
Uafgjort er aldrig noget dårligt bud, når Hobro er det ene hold på banen, men OB er favoritter på hjemmebane og bør være stærke nok til at få skovlen under Peter Sørensens mandskab, der efterhånden har fået mange af de skadede spillere med igen.
Buddet herfra er en fynsk sejr på 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Tour de France-hold lukker og slukker

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Tvivl om Eriksen: ‘Det er en hemmelighed’

Vil sprænge banken for Harry Kane

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Medie kalder rygte “sæsonens overraskelse”

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Silkeborg IF – FC København

Stjerne i løbesko: FCK melder ud senere

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Efter drama: ‘Det er fandeme vigtigt!’

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Elver bliver hjemme fra VM-test

Skader værre end først antaget

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Kæmpe hyldest venter Yussuf Poulsen

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

– Det skal I ikke sige til FCK!

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Ærkerivaler gode venner

Legende revser Højlund-beslutning

Stor mystik omkring Emil Højlund

Kæmpe forløsning på vej for Magnus Cort og Uno-X

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Viktor Claesson siger stop

Vild kamp venter for Lucas Høgsberg

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Stor FCK-bet: Profiler ude

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Afsløring: U21-landsholdsspiller gør klar til salg

Kæmpe navn kan tage over for Jon Dahl Tomasson

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Holger Rune taler ud om dødstrusler

Rasmus Bertelsen trives i Randers FC

– Han er på radaren hos de allerstørste

Tung topkamp i Paris

Afsløret på video

Holger Rune vinder sikkert

Deler glimrende Christian Eriksen-nyt

Axelsen i drama: ‘Anede ikke hvad jeg skulle gøre’

Axelsen kæmper sig videre

Antonsen i overraskende exit
