Optakt: OB – Silkeborg IF

Fynboerne har bare fået et enkelt point i de seneste tre kampe, mens Silkeborg kommer fra fire kampe uden et nederlag.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Nature Energi Park, Odense
Dommer: Jonas Hansen
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obsif #sldk

Holdnyt:
OB:
Det startede så godt med en sejr på 2-1 i Herning i premiererunden, men siden har fynboerne ikke formået at smage sejrens sødme. De to seneste kampe er blevet tabt til henholdsvis FC København og FC Nordsjælland.

Nu venter så et opgør mod oprykkerne fra Silkeborg, og her er hjemmeholdet favorit. Men de to oprykkere har i år vist, at de er svære at have med at gøre, og derfor skal Andreas Alm og OB også have fundet noget godt spil frem, hvis det skal ende med en sejr.

OB er uden angriber Mikkel Hyllegaard, der er langtidsskade, og derudover må man også undvære Ryan Johnson Laursen, der sad ude med skade senest.

Til gengæld er Aron Thrandarson tilbage i truppen, efter han også sad ude mod Nordsjælland.

Jeppe Tverskov startede på bænken senest, men kom på banen i anden halvleg mod FC Nordsjælland, og han gjorde det godt. Derfor bør han også være i startopstillingen.

Silkeborg IF:
Kent Nielsens hold var startet med tre gange 0-0, men senest fik man hul på bylden, da Viborg blev besejret med 4-1. Cifrene lyver dog en smule, for Viborg havde fortjent at få noget med fra opgøret.

Men det må glæde Kent Nielsen, at de offensive spillere i form af Nicolai Vallys og Sebastian Jørgensen kom på tavlen, ligesom Alexander Lind, der har misbrugt et par store tilbud i de tidligere kampe, kom ind fra bænken og scorede.

Nu mangler cheftræneren bare at få tidligere OB-angriber Nicklas Helenius i gang – han er kun lige vendt tilbage efter en skadespause.

Silkeborg mangler et par folk til kampen, for Milan Massop er fortsat skadet, og det samme er målmand Oscar Hedvall, mens Andreas Oggesen fortsat også sidder ude. Wessam Abou Ali, der aldrig for aldrig er kommet i gang i Silkeborg, udgik efter en halv time af reserveholdskampen mod Viborg lørdag. Det er uvist, om det var med en skade.

Karantæne:
OB: Ingen
Silkeborg IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
OB (4-2-3-1): Christensen – Østrøm, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Thomasen, Kløve – Sabbi, Jebali, Fenger – Kadrii

Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Carstensen, Salquist, Calisir, G. Dahl  – Kaalund, Brink, Thordarson – Jørgensen, Vallys – Helenius

Profilen:
Jeppe Tverskov er en ufattelig vigtig figur for OB, og hans tilbagevenden til kampform er vigtig for fynboerne. Hold øje med duellerne mellem netop Tverskov og tidligere OB-angriber Nicklas Helenius.

Vidste du, at..:
OB havde gang i en rigtig stærk stime hjemme i Odense mod Silkeborg. 17 kampe i streg havde man ikke tabt i Superliga-regi mod midtjyderne, men det er vendt på det seneste. De seneste tre møder på stadion i OB er endt med to Silkeborg-sejre og en uafgjort.

Dom:
Oprykkerne Silkeborg har fået en fornem start på sæsonen med seks point for fire kampe, og midtjyderne har vist, at de under Kent Nielsen er blevet langt stærkere defensivt og tilmed også har kvalitet i offensiven, trods salget af Magnus Mattsson.

Omvendt har OB været lidt op og ned, men hjemme på stadion i Odense må man forvente, at holdet tager teten og initiativet i kampen. Det bliver formentlig en ganske tæt og sikkert også underholdende kamp med masser af chancer.

Vi tror, hjemmeholdet henter en tiltrængt sejr. 2-1 til OB.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb



Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000



United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen