Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obvb
Holdnyt:
OB:
Fynboerne lagde fra land som lyn og torden med en imponerende sejr over FC København, men siden er det blot blevet til samlet et enkelt point mod FC Nordsjælland og AGF. Dermed er fynboerne på fire point – præcis som Vejle Boldklub.
Pointhøsten har været godkendt efter de første tre runder, men cheftræner Jakob Michelsen skal have lappet defensiven. OB har foreløbig indkasseret syv mål, og det er i den høje ende.
Til gengæld har OB selv scoret seks mål, og det kan de ikke mindst takke Issam Jebali for. Tuneseren er delt Superliga-topscorer med Kamil Wilczek med fire mål.
OB har Mart Lieder, Janus Drachmann, Alexander Juel Andersen og Christian Vestergaard på skadeslisten.
Vejle Boldklub:
Oprykkerne fra Nørreskoven har blæst til angreb fra første fløjt i Danmarks bedste række.
Vejle Boldklub har scoret imponerende otte mål i de første tre runder, og Constantin Galcas mandskab har spillet flot og underholdende fodbold. Vejle har vist, at de har individualister, der sagtens kan skinne igennem i Superligaen.
Senest blev det 2-2 mod FC København, hvilket isoleret er et glimrende resultat for en oprykker, men set over 90 minutter må jyderne alligevel ærgre sig. De var nemlig klart bedre end FCK og burde have vundet. Vejle vandt skudstatistikken 25-7.
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Ligesom OB har Vejle defensive huller, der skal lappes. Også VB har lukket syv mål ind i de første tre kampe.
Vejle Boldklub måtte undvære Jacob Schoop sidste, men han er tilbage i truppen, hvor han erstatter Lucas Jensen, som måtte udgå mod FCK.
Kjartan Finnbogason er, ligesom Lucas Jensen, helt ude af truppen, og en transfer kan måske forekomme inden vinduets lukning mandag.
En spiller, der heller ikke kommer i aktion, er ukraineren Sergiy Gryn, der onsdag fik ophævet sin kontrakt med Vejle. Vejlenserne har i ugens løb også taget afsked med Magnus Grødem.
Karantæner:
OB: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Kløve, Thomasen, Opondo – Sabbi, Jebali, Frøkjær
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Ojala, Amundsen – Hetemi, Ezzatollahi – Sousa, Montiel, Mucolli – Dwamena
Profilen:
Det er sjældent, Superligaen kan præsentere en spiller, der har scoret mod Liverpool, men det har Vejles Juhani Ojala. Finnen tørnede i 2012 ud for Young Boys, og i Europa League-gruppespillet scorede han mod storklubben i en underholdende kamp, som schweizerne tabte 3-5. I samme kamp scorede Ojala i øvrigt selvmål. Nu er han i dansk fodbold, og søndag skal kan forsøge at dæmme op for Superliga-topscorer Issam Jebali.
Vidste du, at..:
Det er 12 år siden, at Vejle Boldklub senest har scoret et mål mod OB. Siden 2008 har de to mandskaber mødt hinanden fire gange, og alle gange har fynboerne vundet og spillet til nul. Ikke siden 1998 har Vejle vundet en Superliga-kamp over OB – det er 14 indbyrdes møder tilbage. Fynboerne har vundet de 11.
Læs også:Randers FC sikrer sig store talenter: Glemmer at de kun er 16 år
Dom:
Det skal nok blive en kamp med masser af chancer og forhåbentlig mange mål.
Begge mandskaber har været godt kørende i offensiven i de første tre kampe, og der er ingen grund til ikke også at blæse til angreb søndag eftermiddag. OB har i høj grad statistikken med sig mod Vejle, men statistikker er til for at blive brudt, og det gør Vejle. Oprykkerne sejrer 2-1 på Fyn.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Mark Strudal og Lyngby har indgået forlig i strid om millionbeløb
Læs også:FCK-spiller: Jeg afviste middelmådige klubber fra top fem-ligaer
Læs også:AGF-træner om Eskelinen: I fodbold er det stadig helt i orden at mobbe folk
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Interessen er eksploderet på grund af FC København
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
MEDIE
