Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Nature Energy Park, Odense
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #obvb
Holdnyt:
OB:
Fynboerne lagde fra land som lyn og torden med en imponerende sejr over FC København, men siden er det blot blevet til samlet et enkelt point mod FC Nordsjælland og AGF. Dermed er fynboerne på fire point – præcis som Vejle Boldklub.
Pointhøsten har været godkendt efter de første tre runder, men cheftræner Jakob Michelsen skal have lappet defensiven. OB har foreløbig indkasseret syv mål, og det er i den høje ende.
Til gengæld har OB selv scoret seks mål, og det kan de ikke mindst takke Issam Jebali for. Tuneseren er delt Superliga-topscorer med Kamil Wilczek med fire mål.
OB har Mart Lieder, Janus Drachmann, Alexander Juel Andersen og Christian Vestergaard på skadeslisten.
Vejle Boldklub:
Oprykkerne fra Nørreskoven har blæst til angreb fra første fløjt i Danmarks bedste række.
Vejle Boldklub har scoret imponerende otte mål i de første tre runder, og Constantin Galcas mandskab har spillet flot og underholdende fodbold. Vejle har vist, at de har individualister, der sagtens kan skinne igennem i Superligaen.
Senest blev det 2-2 mod FC København, hvilket isoleret er et glimrende resultat for en oprykker, men set over 90 minutter må jyderne alligevel ærgre sig. De var nemlig klart bedre end FCK og burde have vundet. Vejle vandt skudstatistikken 25-7.
Læs også:Powerranking: FCM, BIF og AGF i top – FCK synker til bunds
Ligesom OB har Vejle defensive huller, der skal lappes. Også VB har lukket syv mål ind i de første tre kampe.
Vejle Boldklub måtte undvære Jacob Schoop sidste, men han er tilbage i truppen, hvor han erstatter Lucas Jensen, som måtte udgå mod FCK.
Kjartan Finnbogason er, ligesom Lucas Jensen, helt ude af truppen, og en transfer kan måske forekomme inden vinduets lukning mandag.
En spiller, der heller ikke kommer i aktion, er ukraineren Sergiy Gryn, der onsdag fik ophævet sin kontrakt med Vejle. Vejlenserne har i ugens løb også taget afsked med Magnus Grødem.
Karantæner:
OB: Ingen
Vejle Boldklub: Ingen
Bud på startopstillinger:
OB (4-3-3): Christensen – Laursen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Kløve, Thomasen, Opondo – Sabbi, Jebali, Frøkjær
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Groothuizen – Gundelund, Greve, Ojala, Amundsen – Hetemi, Ezzatollahi – Sousa, Montiel, Mucolli – Dwamena
Profilen:
Det er sjældent, Superligaen kan præsentere en spiller, der har scoret mod Liverpool, men det har Vejles Juhani Ojala. Finnen tørnede i 2012 ud for Young Boys, og i Europa League-gruppespillet scorede han mod storklubben i en underholdende kamp, som schweizerne tabte 3-5. I samme kamp scorede Ojala i øvrigt selvmål. Nu er han i dansk fodbold, og søndag skal kan forsøge at dæmme op for Superliga-topscorer Issam Jebali.
Vidste du, at..:
Det er 12 år siden, at Vejle Boldklub senest har scoret et mål mod OB. Siden 2008 har de to mandskaber mødt hinanden fire gange, og alle gange har fynboerne vundet og spillet til nul. Ikke siden 1998 har Vejle vundet en Superliga-kamp over OB – det er 14 indbyrdes møder tilbage. Fynboerne har vundet de 11.
Læs også:Randers FC sikrer sig store talenter: Glemmer at de kun er 16 år
Dom:
Det skal nok blive en kamp med masser af chancer og forhåbentlig mange mål.
Begge mandskaber har været godt kørende i offensiven i de første tre kampe, og der er ingen grund til ikke også at blæse til angreb søndag eftermiddag. OB har i høj grad statistikken med sig mod Vejle, men statistikker er til for at blive brudt, og det gør Vejle. Oprykkerne sejrer 2-1 på Fyn.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Mark Strudal og Lyngby har indgået forlig i strid om millionbeløb
Læs også:FCK-spiller: Jeg afviste middelmådige klubber fra top fem-ligaer
Læs også:AGF-træner om Eskelinen: I fodbold er det stadig helt i orden at mobbe folk
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Manchester United rasende
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Hård kritik af FC København-stjerne
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
Albert Grønbæk skifter agent
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
FANKLUBBEN
