Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Slutspil: Europa Playoff
Dommer: Jens Maae
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #rfcob #sldk
Holdnyt:
Randers FC:
Kronjyderne øjnede en mulighed for at vinde pulje 2 og dermed sikre sig en oversidder i første runde af Europa Playoff, men Horsens tog sig sammen og vandt med 3-2 over Hobro IK. Dermed skal Randers altså i aktion mod OB, mens Horsens kan hvile for en stund.
Onsdag aften leverede Randers en fin præstation, da det blev til en sejr på 3-1 over Esbjerg fB, og det store lyspunkt var Vito Hammershøy-Mistrati, der lavede hattrick.
Randers får Simon Piesinger tilbage efter karantæne, men holdet må stadig undvære den rutinerede midtstopper Erik Marxen, der stadig døjer med en skade.
Marvin Egho og Frederik Lauenborg er også tilbage i truppen igen, mens Mathias Greve misser den første playoff-kamp mod OB.
OB:
Fynboerne gav spilletid til de unge, da det onsdag blev til et nederlag på 1-3 hjemme i Odense til Silkeborg. Ikke nogen katastrofe for Jakob Michelsens mandskab, der allerede var sikret førstepladsen i puljen.
Nu bliver det omvendt seriøst for OB, der jagter en billet til Europa, og Michelsen kan glæde sig over, at Ryan Johnson-Laursen, Issam Jebali og Jens Jakob Thomasen alle vender tilbage efter at have overstået karantæne.
Midtbanespiller Janus Drachmann, der også er kaptajn hos fynboerne, udgik efter bare ni minutter med en skade og er derfor ikke med i truppen mod Randers. Derudover er Alexander Juel, Mart Lieder, Aron Thrandarson og Sayouba Mandé også ude med skader.
Karantæner:
Randers FC: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Graves, Lauridsen – Kallesøe, Hammershøy-Mistrati, Rømer, Kehinde – Riis, Jakobsen, Kamara
OB (4-4-2): Christensen – Johnson-Laursen, Larsen, Tverskov, Skjelvik – Opondo, Thomasen, Kløve, Frøkjær-Jensen – Jebali, Svendsen
Profilen:
André Rømer er en af et par Randers-spillere, der har en fortid i OB, og Rømer fik bare et halvt år i OB, inden han blev solgt videre til Randers. Det er midtbanemanden med sikkerhed stadig sulten efter at vise var en fejl.
Vidste du, at..:
Randers FC har det normalt godt, når holdet spiller hjemme mod OB. De sidste ni Superliga-kampe i Randers har hjemmeholdet ikke tabt, og seks af de ni har kronjyderne vundet.
Dom:
De to hold spiller første af to kampe, og derfor er udebanemål også vigtige, da de kan blive afgørende i forbindelse med returkampen i Odense. Spørgsmålet er, hvor meget de to hold er viilige til at satse lørdag i Randers.
Vi tror på en taktisk affære, der bliver forholdsvis fattig på chancer, så det hele skal afgøres i Odense.
Randers har et godt tag i OB normalt og vinder kampen 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe og form:
Læs også:Kenneth Andersen kan blive dansk mester: Jeg føler, jeg har en aktie
Læs også:Onsdagens rygtebørs: Inter vil købe Juventus-ikon som backup
Læs også:BIF-assistent inden FCN: Kan ikke rette op på 20 ting
Læs også:Optakt: Silkeborg IF – Lyngby Boldklub
Læs også:Carlsen: Hvad ser en dommerobservatør egentlig?
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Tunesien – Holland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
VM-spiller får fem karantænedage
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
