Optakt: Randers FC – OB

Tipsbladet er her klar med optakten til søndagens Superliga-opgør i Randers.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Cepheus Park, Randers
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: Canal 9 og Discovery+
Hashtag: #rfcob #sldk

Holdnyt:
Randers FC
Det var en dramatisk omgang i Randers' sidste kamp inden landskampspausen, da Rasmus Bertelsens tropper mødte Silkeborg IF på udebane. 

Randers var foran i størstedelen af opgøret, men var i sidste ende meget tæt på at tabe. John Björkengren bragte Randers foran i første halvleg, inden Silkeborg fik udlignet i de døende minutter, hvorefter Silkeborg fik tilkendt et straffespark i det 89. minut. 

Patrik Carlgren reddede dog Søren Tengstedts straffespark, og dermed blev den svenske målmand den store helt for Randers. 

Randers har da også hårdt brug for point i øjeblikket, hvor man nu kun har tre point ned til nedrykningsstregen. En sejr over formsvage OB vil derfor varme gevaldigt. 

Björn Kopplin, Edgar Babayan og Frederik Lauenborg er ude med skader, men til gengæld er Marvin Egho tilbage for kronjyderne. 

OB
Det har været en katastrofal sæson for OB, der fyrede cheftræner Andreas Alm efter det pinlige pokalexit mod Fredericia i begyndelsen af november. 

Søren Krogh, der har overtaget cheftrænerjobbet midlertidigt, har heller ikke fået en overbevisende start.

Efter 2-2-kampen mod Lyngby løb OB inden landskampspausen ind i et chokerende 2-0-nederlag til Hvidovre på hjemmebane. Dermed er OB det eneste hold, der har tabt til Hvidovre i denne sæson. 

Nederlaget efterlader samtidig OB i akut fare for at glide ned på den forkerte side af nedrykningsstregen, idet man nu kun er ét point foran Vejle, der fredag møder Hvidovre. 

OB har Sven Köhler tilbage fra karantæne, mens Nicholas Mickelson og anfører Bjørn Paulsen er tilbage fra skader. Martin Hansen, Charly Nouck Horneman, Johannes Selvén, Aske Adelgaard og Alen Mustafic er ikke med i truppen mod Randers. 

Karantæne:
Randers FC: Ingen
OB: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Høegh, Dammers, Olsen – Coulibaly, Enggård, Björkengren, Nordli – Bundgaard, Odey

OB (4-3-3): Bernat – Owusu, Slotsager, Helander, Mouritsen – Manneh, Köhler, Al Hajj – Deedson, Kadrii, Turay

Dom:
Der er tale om to hold, der begge har skuffet i denne sæson, men Randers har trods alt set lidt bedre ud end OB, der virkelig har været ustabile på det seneste. Randers har samtidig hjemmebanefordel, så buddet herfra lyder på en 2-1-sejr til Randers. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel: 



Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Belønnes af FC København

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Bekræftet: Færdig

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I spil til stort job

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Stor ros til FC Midtjylland

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time