Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifagf #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsen har i de sidste par kampe ændret lidt i formationen, så Silkeborg IF spiller en 4-3-2-1, og det har kastet to point af sig. Isoleret set har det været fint med uafgjort hjemme mod FCK og ude mod OB, men i det store billede flytter det ikke noget, da kun sejre tæller for klubben fra Søhøjlandet.
Man er presset i forhold til slutspillet, der igangsættes om tre runder. Derfor er en sejr hjemme mod AGF også en nødvendighed – lige nu er der fem point op til Esbjerg og syv til Hobro.
Silkeborg kommer til opgøret med skader og er uden de langtidsskadede Milan Massop, Gustav Dahl og Magnus Mattsson. Samtidig er angriber Shkodran Maholli ude, mens man også fortsat er uden midtbanespiller Mark Brinch. Norske Vegard Moberg misser også opgøret, da han har fået en bold i nakken i tirsdags, og så er stopper Anders Hagelskjær ude med en mindre skade.
Lidt godt nyt er der dog trods alt for Kent Nielsen, der har hollandske Kees Luijckx tilbage fra skade.
Junior Brumado vender tilbage efter overstået karantæne og går direkte i startopstillingen.
AGF:
David Nielsens hold fik godt nok kun uafgjort senest hjemme mod Hobro IK, men man har alligevel fået fire point i de første to runder af Superligaen. Samtidig sikrede man sig tirsdag en plads i semifinalen i Sydbank Pokalen, så der er meget godt at skrive om i Aarhus for tiden.
Klubben ligger nummer tre i Superligaen for tiden, og det er ikke tilfældigt. Efter en sløj start på sæsonen er holdet bare vokset og har formået at hente masser af point, og nu er man også favorit til at få bronzemedaljer i denne sæson.
Mustapha Bundu var flyvende i pokalsejren over Esbjerg senest, og selv om han udgik af opgøret, meldte han selv, at det ikke var noget alvorligt, og spillere som Mustafa Amini og Jon Dagur Thorsteinsson må også bejle til pladser i startopstillingen i Superligaen.
Jesper Juelsgård lader til at være den eneste skade, AGF har i truppen for tiden. Det skrev Aarhus Stiftstidende i midtugen før opgøret mod Esbjerg. Dog er Zach Duncan ikke i kamptruppen. AGF giver dog ingen informationer om skader eller spillere, der ikke er i kamptruppen.
Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-1-4-1): Romo – Crone, Luijckx, Alves Ibsen, Møller – Lesniak – Vally, Kaalund, Madsen, Okkels – Brumado
AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Tingager, Backman, Højer Nielsen – Blume, Poulsen, Amini – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson
Profilen:
Junior Brumado kan meget, men at score mål er fortsat en umulighed for den store brasilianer. Nu er han tilbage efter karantæne, og han skal nok blive en håndfuld for AGF-forsvaret. Spørgsmålet er så, om han også snart kan score lidt for Silkeborg IF.
Vidste du, at…:
Silkeborgs første sejr i denne sæson kom faktisk over AGF, da de to hold mødtes i Aarhus i det, der måske var sæsonens bedste kamp. 4-3 vandt Silkeborg i et opgør, der var hæsblæsende, og hvor stopper Anders Hagelskjær scorede sejrsmålet et par minutter før tid. Det var i øvrigt foran et overfyldt stadion i Aarhus, hvor mere end 20.000 var til fodbold.
Dom:
Godt nok har hjemmeholdet det normalt ganske fint med kampe mod AGF, men AGF bør have rutinen til at afvente og lade SIF forsøge at skabe kampen. For midtjyderne laver fejl af og til, og AGF er et hold med dygtige spillere i kontrafasen, der kan straffe SIF. For eksempel Mustapha Bundu.
Samtidig har AGF god kontrol i forsvarsspillet, og vi tror da også, at David Nielsens mandskab får styr på værterne og vinder en komfortabel sejr. 2-0 til AGF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
– Den her sidder dybt i sjælen
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
NYHEDER
– En humørdræber
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
MEDIE
