Optakt: Silkeborg IF – AGF

Mandag er der lokalbrag, når Silkeborg IF får besøg af AGF. Hjemmeholdet har desperat brug for tre point, mens udeholdet vil forsøge at fortsætte den gode form frem mod mesterskabsspillet.



Kampfakta:
Kampstart: Mandag klokken 19.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sifagf #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Kent Nielsen har i de sidste par kampe ændret lidt i formationen, så Silkeborg IF spiller en 4-3-2-1, og det har kastet to point af sig. Isoleret set har det været fint med uafgjort hjemme mod FCK og ude mod OB, men i det store billede flytter det ikke noget, da kun sejre tæller for klubben fra Søhøjlandet.

Man er presset i forhold til slutspillet, der igangsættes om tre runder. Derfor er en sejr hjemme mod AGF også en nødvendighed – lige nu er der fem point op til Esbjerg og syv til Hobro.

Silkeborg kommer til opgøret med skader og er uden de langtidsskadede Milan Massop, Gustav Dahl og Magnus Mattsson. Samtidig er angriber Shkodran Maholli ude, mens man også fortsat er uden midtbanespiller Mark Brinch. Norske Vegard Moberg misser også opgøret, da han har fået en bold i nakken i tirsdags, og så er stopper Anders Hagelskjær ude med en mindre skade.

Lidt godt nyt er der dog trods alt for Kent Nielsen, der har hollandske Kees Luijckx tilbage fra skade.

Junior Brumado vender tilbage efter overstået karantæne og går direkte i startopstillingen.

AGF:
David Nielsens hold fik godt nok kun uafgjort senest hjemme mod Hobro IK, men man har alligevel fået fire point i de første to runder af Superligaen. Samtidig sikrede man sig tirsdag en plads i semifinalen i Sydbank Pokalen, så der er meget godt at skrive om i Aarhus for tiden.

Klubben ligger nummer tre i Superligaen for tiden, og det er ikke tilfældigt. Efter en sløj start på sæsonen er holdet bare vokset og har formået at hente masser af point, og nu er man også favorit til at få bronzemedaljer i denne sæson.

Mustapha Bundu var flyvende i pokalsejren over Esbjerg senest, og selv om han udgik af opgøret, meldte han selv, at det ikke var noget alvorligt, og spillere som Mustafa Amini og Jon Dagur Thorsteinsson må også bejle til pladser i startopstillingen i Superligaen.

Jesper Juelsgård lader til at være den eneste skade, AGF har i truppen for tiden. Det skrev Aarhus Stiftstidende i midtugen før opgøret mod Esbjerg. Dog er Zach Duncan ikke i kamptruppen. AGF giver dog ingen informationer om skader eller spillere, der ikke er i kamptruppen.

Karantæner:
Silkeborg IF: Ingen
AGF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-1-4-1): Romo – Crone, Luijckx, Alves Ibsen, Møller – Lesniak – Vally, Kaalund, Madsen, Okkels – Brumado

AGF (4-3-3): Eskelinen – Munksgaard, Tingager, Backman, Højer Nielsen – Blume, Poulsen, Amini – Bundu, Mortensen, Thorsteinsson

Profilen:
Junior Brumado kan meget, men at score mål er fortsat en umulighed for den store brasilianer. Nu er han tilbage efter karantæne, og han skal nok blive en håndfuld for AGF-forsvaret. Spørgsmålet er så, om han også snart kan score lidt for Silkeborg IF.

Vidste du, at…:
Silkeborgs første sejr i denne sæson kom faktisk over AGF, da de to hold mødtes i Aarhus i det, der måske var sæsonens bedste kamp. 4-3 vandt Silkeborg i et opgør, der var hæsblæsende, og hvor stopper Anders Hagelskjær scorede sejrsmålet et par minutter før tid. Det var i øvrigt foran et overfyldt stadion i Aarhus, hvor mere end 20.000 var til fodbold.

Dom:
Godt nok har hjemmeholdet det normalt ganske fint med kampe mod AGF, men AGF bør have rutinen til at afvente og lade SIF forsøge at skabe kampen. For midtjyderne laver fejl af og til, og AGF er et hold med dygtige spillere i kontrafasen, der kan straffe SIF. For eksempel Mustapha Bundu.

Samtidig har AGF god kontrol i forsvarsspillet, og vi tror da også, at David Nielsens mandskab får styr på værterne og vinder en komfortabel sejr. 2-0 til AGF.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:



Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Andreas Christensen i chokskifte?

Slut: FC København vinder intenst derby

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

FC Midtjylland kan score gode penge

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Superliga-legende stråler som 41-årig

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Kæmpe nedtur for AaB

Pogba er lettet

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Randers FC – OB

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Brøndby-spiller afviser