Optakt: Silkeborg IF – Lyngby Boldklub

Hjemmeholdet er allerede rykket ud af Superligaen. Lyngby er også i fare for snart at gøre det.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 14.30
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Slutspil: Gruppespillet, pulje 1
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siflbk #sldk

Holdnyt:
Silkeborg IF:
Hjemmeholdet er allerede rykket ud af Superligaen, så for Kent Nielsen hander det om at få en god afslutning, der kan trækkes med over til starten af næste sæson i NordicBet Ligaen.

Til opgøret mod Lyngby er han uden en karantæneramt Kees Luijckx, og så er det langt fra sikkert, at Mads Emil Madsen er til rådighed. Han er blevet købt af LASK Linz og skifter 3. august, men er altså tilbage i Silkeborg nu.

Svenn Crone vender tilbage efter overstået karantæne.

Lyngby BK:
Efter en fremragende start på sæsonen er Lyngby efterhånden endt i store problemer i Superligaen. Holdet tabte senest med 1-3 ude til OB, efter Kevin Tshiembe fik rødt kort i anden halvleg, og dermed ligger man til at ende som treer i puljen.

Holdet har været i rigtig dårlig form i 2020.

En tredjeplads vil betyde, at holdet skal møde den anden puljetreer – Hobro IK – over to kampe, hvor taberen af de kampe rykker ud.

Klubben har bare fået to point i de sidste otte kampe i Superligaen, og presset er i den grad på Christian Nielsens tropper.

Senest var truppen ramt af skader og sygdom – Jesper Christiansen og Nicolai Geertsen var syge, mens André Riel, Emil Nielsen, Adam Sørensen og Lasse Fosgaard var ude med skader. De er allesammen – med undtagelse af Nicolai Geertsen – også ude af truppen mod Silkeborg. 

Ude er også Kevin Tshiembe, der er i karantæne.

Karantæner:
Silkeborg IF: Kees Luijckx
Lyngby Boldklub: Kevin Tshiembe

Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Romo – Carstensen, Alves, Hagelskjær, Dahl – Brink, Lesniak, Kaalund – Vallys, Moberg – Brumado

Lyngby Boldklub (3-5-2): Mikkelsen – Gregor, Enghardt, Winther – Jørgensen, Rømer, Corlu, Hebo, Da Silva – Gytkjær, Marcussen

Profilen:
Han har scoret bare fire gange i Superligaen, men halvdelen af de mål har Gustav Marcussen sat ind mod Silkeborg. Den hurtige og driblestærke offensivspiller har det godt mod SIF’s svage defensiv, der ofte står højt i banen.

Vidste du, at..:
Silkeborg IF har det ikke godt med kampe mod Lyngby Boldklub. Ni kampe i streg har holdet ikke formået at slå Lyngby i Superliga-regi, og ej heller i sidste sæsons NordicBet Liga kunne SIF slå Lyngby. Alle tre kampe tabte midtjyderne, så det er ikke en modstander, SIF har det så godt med.

Dom:
Silkeborg IF er allerede rykket ud af landets bedste række, og Lyngby er i fare for at gøre det samme. Med tre point op til SønderjyskE på andenpladsen i puljen er der gode chancer for, at det bliver Lyngby, der ender i playoff om at undgå at rykke ud mod den anden puljetreer, Hobro IK.

Christian Nielsens mandskab har det normalt rigtig godt mod Silkeborg, men omvendt har man bare hentet to point i de sidste otte Superliga-kampe. Med andre ord er Lyngby i forfærdelig form.

Man burde kunne se, at udeholdet kan og vil det mere end Silkeborg. Men spørgsmålet er, om kvaliteten er der med tanke på de mange skader, man døjer med for tiden.

Vi tror, det ender i en pointdeler. 1-1. Og Lyngby skal dermed håbe på, at SønderjyskE ikke vinder over OB, så man i den sidste indbyrdes kamp fortsat har mulighed for at komme forbi SønderjyskE i kampen om at undgå at bliver treer.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Stuttgart overvejer forlængelse med dansker




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Arsenal-stjerne svarer igen

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mexico kommer med markant melding om VM



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

Osula slår alle andre

‘Tottenham er i overhængende fare’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I svime over Filip Jørgensen

Mourinho tog røven på Zeca

Nu svarer David Nielsen

Chido Obi nomineret til pris

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Deler nyt om fremtiden

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats