Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 14.30
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Slutspil: Gruppespillet, pulje 1
Dommer: Jonas Hansen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #siflbk #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Hjemmeholdet er allerede rykket ud af Superligaen, så for Kent Nielsen hander det om at få en god afslutning, der kan trækkes med over til starten af næste sæson i NordicBet Ligaen.
Til opgøret mod Lyngby er han uden en karantæneramt Kees Luijckx, og så er det langt fra sikkert, at Mads Emil Madsen er til rådighed. Han er blevet købt af LASK Linz og skifter 3. august, men er altså tilbage i Silkeborg nu.
Svenn Crone vender tilbage efter overstået karantæne.
Lyngby BK:
Efter en fremragende start på sæsonen er Lyngby efterhånden endt i store problemer i Superligaen. Holdet tabte senest med 1-3 ude til OB, efter Kevin Tshiembe fik rødt kort i anden halvleg, og dermed ligger man til at ende som treer i puljen.
Holdet har været i rigtig dårlig form i 2020.
En tredjeplads vil betyde, at holdet skal møde den anden puljetreer – Hobro IK – over to kampe, hvor taberen af de kampe rykker ud.
Klubben har bare fået to point i de sidste otte kampe i Superligaen, og presset er i den grad på Christian Nielsens tropper.
Senest var truppen ramt af skader og sygdom – Jesper Christiansen og Nicolai Geertsen var syge, mens André Riel, Emil Nielsen, Adam Sørensen og Lasse Fosgaard var ude med skader. De er allesammen – med undtagelse af Nicolai Geertsen – også ude af truppen mod Silkeborg.
Ude er også Kevin Tshiembe, der er i karantæne.
Karantæner:
Silkeborg IF: Kees Luijckx
Lyngby Boldklub: Kevin Tshiembe
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Romo – Carstensen, Alves, Hagelskjær, Dahl – Brink, Lesniak, Kaalund – Vallys, Moberg – Brumado
Lyngby Boldklub (3-5-2): Mikkelsen – Gregor, Enghardt, Winther – Jørgensen, Rømer, Corlu, Hebo, Da Silva – Gytkjær, Marcussen
Profilen:
Han har scoret bare fire gange i Superligaen, men halvdelen af de mål har Gustav Marcussen sat ind mod Silkeborg. Den hurtige og driblestærke offensivspiller har det godt mod SIF’s svage defensiv, der ofte står højt i banen.
Vidste du, at..:
Silkeborg IF har det ikke godt med kampe mod Lyngby Boldklub. Ni kampe i streg har holdet ikke formået at slå Lyngby i Superliga-regi, og ej heller i sidste sæsons NordicBet Liga kunne SIF slå Lyngby. Alle tre kampe tabte midtjyderne, så det er ikke en modstander, SIF har det så godt med.
Dom:
Silkeborg IF er allerede rykket ud af landets bedste række, og Lyngby er i fare for at gøre det samme. Med tre point op til SønderjyskE på andenpladsen i puljen er der gode chancer for, at det bliver Lyngby, der ender i playoff om at undgå at rykke ud mod den anden puljetreer, Hobro IK.
Christian Nielsens mandskab har det normalt rigtig godt mod Silkeborg, men omvendt har man bare hentet to point i de sidste otte Superliga-kampe. Med andre ord er Lyngby i forfærdelig form.
Man burde kunne se, at udeholdet kan og vil det mere end Silkeborg. Men spørgsmålet er, om kvaliteten er der med tanke på de mange skader, man døjer med for tiden.
Vi tror, det ender i en pointdeler. 1-1. Og Lyngby skal dermed håbe på, at SønderjyskE ikke vinder over OB, så man i den sidste indbyrdes kamp fortsat har mulighed for at komme forbi SønderjyskE i kampen om at undgå at bliver treer.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
– Det har man nok aldrig set før
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
Her er alle VM-puljerne
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-grupperne
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Her er Danmarks VM-gruppe
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
Her kan du se VM-lodtrækningen
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
