Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Jysk Park, Silkeborg
Dommer: Peter Kjærsgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #sifvff #sldk
Holdnyt
Silkeborg IF:
Midtjyderne vandt en flot sejr på 3-0 ude over OB, og efter en lidt svær start på sæsonen kan Kent Nielsen se tilbage på fire sejre i træk. Det betyder, at SIF inden niende runde i Superligaen er på fjerdepladsen – tre point efter nummer førstepladsen.
SIF's succes skyldes blandt andet, at Alexander Lind har været brandvarm i denne sæson og er rækkens topscorer med syv scoringer. Lind har sat alle syv ind i de seneste seks kampe, og han er naturligvis med igen fra start mod Viborg, efter han scorede to gange mod OB og lavede oplægget til Anders Klynges mål.
Kent NIelsen kan glæde sig over, at det kun er Tonni Adamsen, som ikke er i stand til at spille. Angriberen er blevet opereret for et brud i hånden og må sidde ude i flere uger.
Viborg FF:
De har solgt profiler som Elias Achouri og Anton Gaaei i sommer, så de har lige skullet finde balancen i holdet. Og Viborg FF ligner igen et hold, der kæmper med om at komme i top seks.
Jacob Friis' tropper har ni point før opgøret ude mod Silkeborg IF, så det er en rigtig vigtig kamp for VFF, der med et nederlag kan miste kontakten med top seks.
Senest spillede holdet 2-2 hjemme mod FC Midtjylland i en intens og underholdende kamp. Her scorede Serginho et mål, der kan kandidere til sæsonens bedste, da han tørrede Juninho, inden han sparkede bolden i nettet.
Det kan måske give ham en chance fra start mod SIF.
Jamie Jacobs, Mads Lauritsen, Martin Agnarsson og Jakob Vester sidder ude med skader.
Karantæne
Silkeborg IF: Ingen
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Sonne, Salquist, Busch, Østrøm – Mattsson, Brink, Klynge – Tengstedt, McCowatt – Lind
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Anyembe, Bürgy, Zalatel, Bundgaard – Westergaard, Grønning, Bonde – Said, Junior, Thomas
Dom:
De to mandskaber plejer at spille tætte opgør. Nu er spørgsmålene selvfølgelig, om SIF har fundet melodien og også napper de tre pinde mod Viborg, eller om VFF kommer tilbage på rette spor efter bare et enkelt point i de sidste tre runder.
Vi tror, at hjemmeholdets gode form sikrer Kent Nielsens mandskab et nyt stort resultat – 2-1 til Silkeborg.
Disclaimer: Tipsbladet og Viborg FF
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Skifter til Rangers
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED