– SønderjyskE har tabt de seneste tre Superliga-kampe mod AGF. Det seneste opgør i Haderslev sluttede 3-0 til AGF.
– Der er tradition for godt med mål, når de to hold mødes. De seneste fem Superliga-opgør har haft mindst tre scoringer, hvilket er også er tilfældet for 9 af de seneste 11 opgør.
– Hjemmeholdet må se bort fra Tommy Bechmann, der er i karantæne. Et slag for hjemmeholdet, da Bechmann præsterede stærkt og scorede i 4-0-sejren over FC Vestsjælland i forårspremieren. Til gengæld er Daniel Jensen tilbage efter afsonet karantæne.
– SønderjyskE kan med en sejr for alvor få kontakt med midterfeltet i tabellen, mens AGF med de “forkerte” resultater i spillerunden samt et nederlag i Haderslev kan ende under nedrykningsstregen.
– AGF fyrede Peter Sørensen onsdag aften og assistenttræneren Jesper Fredberg har derfor kun haft to dage til at få samlet tropperne til den uhyre vigtige kamp.
Citatet:
AGF’s nye cheftræner Jesper Fredberg til tipsbladet.dk:
– Vi skal have noget gejst og sammenhold ind i truppen, for det har manglet lidt. Det vil jeg forsøge at komme med på den korte bane. Der er kun to dage til kampen mod SønderjyskE, så det skal vi fokusere på nu. Efter lørdag kan vi så arbejde mere struktureret med tingene
På tv: Lørdag klokken 17.00 på TV3 Sport1
Skader: Hos SønderjyskE må man fortsat se bort fra Adigun Salami, Bo Storm og Ayoub Sørensen. Hos AGF ser det ikke meget bedre ud, da målmand Steffen Rasmussen er ude sammen med Mate Vatsadze, Marcus Solberg, Adam Eckersley og Dominique Oduro
Karantæne: Tommy Bechmann, Sønderjyske
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE: (4-5-1): Skender – Paulsen, Kanstrup, Lodberg, Christensen – Songani, Guira, Jensen, Absalonsen, Hansen – Okotie
AGF: (4-4-1-1): Ousager – Juel Andersen, Bjørdal, Kure, Kirkeskov – Olsen, Povlsen, Nørregaard, Akharraz – Sloth – Skhirtladze
Dom: SønderjyskE stråler af selvtillid, fornyet og berettiget tro på overlevelse efter den forrygende åbning på foråret med 4-0 ude over FCV. Det bliver spændende at se, om succes-debutanterne Okotie og Songani kan følge de flotte præstationer op på eget græs.
Den seneste uge har der modsat hængt meget sorte skyer over Aarhus og AGF, hvor den massive uro, det pinlige pokalnederlag og fyringen af Peter Sørensen totalt har overskygget en ellers godkendt start på Superliga-sæsonen, hvor det blev til point mod FC København.
Der vil være stor fokus på, hvordan AGF’erne håndterer situationen og ikke mindst, hvordan klubbens helt grønne træner i Superliga-sammenhæng klarer skærerne og den ekstreme fokus, der klæber sig til klubben.
Det er i sidste ende op til spillerne at vise forskellen efter fyringen af en træner, der angiveligt længe har været kilen til uro og interne spændinger i truppen. Spændinger der kan blive løsnet op for allerede lørdag. Der er som regel lagt op til flere mål, når de to hold mødes, og lørdag bliver ingen undtagelse. Begge hold kommer på tavlen men ingen af holdene får fuld gevinst. Kampen ender 2-2.
LIVE
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
TOPNYHED
Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Manchester City – Real Madrid
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER
