Hvordan stiller FCK op uden skadede profiler?

FC København spiller kamp ét uden Carlos Zeca, når holdet møder SønderjyskE søndag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev 
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #sjefck #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
En næstsidsteplads og prædikatet som det mindst scorende hold i Superligaen er status for SønderjyskE midtvejs i grundspillet, og dermed har Haderslev-klubben ikke fået den start under Michael Boris, som man drømte om.

Senest blev det til et 0-4-nederlag mod AaB, og landskamspausen har dermed været lang for sønderjyderne, der vil være sultne efter at revanchere sig mod FC København.

SønderjyskE er på fjerdepladsen over flest skabte chancer i denne sæson, så der gemmer sig noget potens i offensiven, og det vil klubben uden tvivl hæfte sig ved, men der mangler i høj grad effektivitet. En scoringsprocent på 4,5 er ligaens klart dårligste, og at Daniel Prosser med to scoringer kan kalde sig for klubbens topscorer er heller ikke just prangende.

SønderjyskE har blot hentet et enkelt point på udebane i denne sæson, så de skal være glade for, at de spiller på eget græs søndag – her slog man blandt andre mestrene fra Brøndby IF for et par uger siden.

Værterne må fortsat undvære Patrick Banggaard, mens Maxime Soulas og Kristoffer Kristinsson heller ikke er med i truppen.

Til gengæld er Emil Frederiksen igen at finde blandt Boris udvalgte, efter han har været vraget til de seneste fire Superliga-kampe.

FC København:
Modsat SønderjyskE har FC København absolut ikke haft problemer med at score mål i denne sæson. 25 fuldtræffere i de første 11 kampe er der ingen hold i Superligaen, der kan matche. 

FC København har vaklet en smule siden nederlaget mod FC Midtjylland i Parken, og senest blev det kun til 1-1 mod Viborg FF på hjemmebane. Resultatet var dog ikke den største katastrofe for FCK i det opgør.

Anfører Carlos Zeca kom alvorligt til skade, og han har spillet sin sidste kamp i denne sæson. Det bliver et gigantisk tab for løverne, der samtidig må lide den tort, at Rasmus Falks skadesperiode trækker ud.

Jess Thorup er med andre ord enormt presset på den centrale midtbane, hvor spørgsmålet er, hvem der skal spille ved siden af Lukas Lerager. Måske bliver det Andri Fannar Baldursson? Rykkes Jens Stage væk fra kanten? Hvad med Isak Bergmann Johannesson? Der er nok at gruble over for FCK-træneren.

David Khocholava er i karantæne mod SønderjyskE, mens Kamil Wilczek er ude.

Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
FC København: David Khocholava

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-3-3): Thomas – Holm, Gartenmann, Reese, Dal Hende – Albæk, Ekani, Kornvig – Eskesen, Taiwo, Prosser

FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Gabrielsen, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Stage – Bergmann, Biel, Bøving – Wind

Profilen:
Ruben Gabrielsen kan meget vel få sin startdebut i Superligaen i fraværet af en karantæneramt David Khocholava, og det skal blive spændende at se nordmanden, hvis han altså bliver foretrukket frem for Maris Oikonomou. Gabrielsen er en stor kleppert, der til enhver tid kan tromle Julius Eskesen og de andre vævre spillere i SønderjyskE’s offensiv. Hans udfordring bliver ikke at blive overløbet.

Vidste du, at..:
Siden grækerens ankomst i 2017 har FC København spillet 12 Superliga-kampe uden deltagelse af Carlos Zeca. Løverne har vundet de fire, tabt fem og spillet tre uafgjort.

Dom:
FC København er naturligvis favoritter, men det store spørgsmål er, hvordan holdet klarer sig uden både Carlos Zeca og Rasmus Falk. Det er en enorm svækkelse, og Jess Thorup skal først nu til at lede efter en konstellation, der kan fungere i deres fravær. Det er ikke sikkert, han finder den i første forsøg.

Det bliver ikke nogen let kamp for FCK, men vi har alligevel fidus til, at de tager de tre point i Haderslev. FC København slår SønderjyskE med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Chido Obi var ustyrlig

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FC Midtjylland kørte OB over



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Viborg FF – Brøndby IF

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

AGF dummer sig mod Fredericia

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

– Det er en gigantisk fiasko

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Præsenterer Thomas Franks afløser

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Salah strålede for Liverpool

Sønderjyske – Silkeborg IF



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Boilesen peger på FC København

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

OB – FC Midtjylland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

For første gang siden 1999!