Hvordan stiller FCK op uden skadede profiler?

FC København spiller kamp ét uden Carlos Zeca, når holdet møder SønderjyskE søndag aften.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev 
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: 3+
Hashtag: #sjefck #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
En næstsidsteplads og prædikatet som det mindst scorende hold i Superligaen er status for SønderjyskE midtvejs i grundspillet, og dermed har Haderslev-klubben ikke fået den start under Michael Boris, som man drømte om.

Senest blev det til et 0-4-nederlag mod AaB, og landskamspausen har dermed været lang for sønderjyderne, der vil være sultne efter at revanchere sig mod FC København.

SønderjyskE er på fjerdepladsen over flest skabte chancer i denne sæson, så der gemmer sig noget potens i offensiven, og det vil klubben uden tvivl hæfte sig ved, men der mangler i høj grad effektivitet. En scoringsprocent på 4,5 er ligaens klart dårligste, og at Daniel Prosser med to scoringer kan kalde sig for klubbens topscorer er heller ikke just prangende.

SønderjyskE har blot hentet et enkelt point på udebane i denne sæson, så de skal være glade for, at de spiller på eget græs søndag – her slog man blandt andre mestrene fra Brøndby IF for et par uger siden.

Værterne må fortsat undvære Patrick Banggaard, mens Maxime Soulas og Kristoffer Kristinsson heller ikke er med i truppen.

Til gengæld er Emil Frederiksen igen at finde blandt Boris udvalgte, efter han har været vraget til de seneste fire Superliga-kampe.

FC København:
Modsat SønderjyskE har FC København absolut ikke haft problemer med at score mål i denne sæson. 25 fuldtræffere i de første 11 kampe er der ingen hold i Superligaen, der kan matche. 

FC København har vaklet en smule siden nederlaget mod FC Midtjylland i Parken, og senest blev det kun til 1-1 mod Viborg FF på hjemmebane. Resultatet var dog ikke den største katastrofe for FCK i det opgør.

Anfører Carlos Zeca kom alvorligt til skade, og han har spillet sin sidste kamp i denne sæson. Det bliver et gigantisk tab for løverne, der samtidig må lide den tort, at Rasmus Falks skadesperiode trækker ud.

Jess Thorup er med andre ord enormt presset på den centrale midtbane, hvor spørgsmålet er, hvem der skal spille ved siden af Lukas Lerager. Måske bliver det Andri Fannar Baldursson? Rykkes Jens Stage væk fra kanten? Hvad med Isak Bergmann Johannesson? Der er nok at gruble over for FCK-træneren.

David Khocholava er i karantæne mod SønderjyskE, mens Kamil Wilczek er ude.

Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
FC København: David Khocholava

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-3-3): Thomas – Holm, Gartenmann, Reese, Dal Hende – Albæk, Ekani, Kornvig – Eskesen, Taiwo, Prosser

FC København (4-2-3-1): Grabara – Diks, Gabrielsen, Boilesen, Kristiansen – Lerager, Stage – Bergmann, Biel, Bøving – Wind

Profilen:
Ruben Gabrielsen kan meget vel få sin startdebut i Superligaen i fraværet af en karantæneramt David Khocholava, og det skal blive spændende at se nordmanden, hvis han altså bliver foretrukket frem for Maris Oikonomou. Gabrielsen er en stor kleppert, der til enhver tid kan tromle Julius Eskesen og de andre vævre spillere i SønderjyskE’s offensiv. Hans udfordring bliver ikke at blive overløbet.

Vidste du, at..:
Siden grækerens ankomst i 2017 har FC København spillet 12 Superliga-kampe uden deltagelse af Carlos Zeca. Løverne har vundet de fire, tabt fem og spillet tre uafgjort.

Dom:
FC København er naturligvis favoritter, men det store spørgsmål er, hvordan holdet klarer sig uden både Carlos Zeca og Rasmus Falk. Det er en enorm svækkelse, og Jess Thorup skal først nu til at lede efter en konstellation, der kan fungere i deres fravær. Det er ikke sikkert, han finder den i første forsøg.

Det bliver ikke nogen let kamp for FCK, men vi har alligevel fidus til, at de tager de tre point i Haderslev. FC København slår SønderjyskE med 2-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Åbner for ny rolle i FC København

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

To danske klubber jagter formstærk angriber

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Viaplay deler stor nyhed

Afsløring: Randers køber ny angriber

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Klubber holder øje med AaB-profil

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Hemmelig samtale med storklub

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Mere aktivitet på vej i FC København

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Storklub jagter FCK-emne

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK