Status:
Begge hold kommer fra mildest talt kedelige og uengagerende kampe i sidste weekend, hvor det ikke blev til scoringer. Heldigvis er det langt fra givet, at vi har endnu en 0-0 kamp i sigte til weekenden i Haderslev. SønderjyskE spillede tamt og uden den indædte energi, som sønderjyderne åd FC Midtjylland med før landskampspausen, og den energi skal SønderjyskE have tilbage imod FCN, hvor hjemmeholdet kan komme tæt på at sikre sig overlevelse i Superligaen med tre point.
Så motivationen bør være der, og et FCN-forsvar uden Michael Parkhurst kan godt få det svært med Kenneth Fabricius, der før en grå kamp mod Randers FC havde været en irriterende plageånd for modstandernes forsvar i foråret.
For FC Nordsjælland er det endnu en eksamen for det unge mandskab og ikke mindst den unge anfører Andreas Bjelland, der er enormt vigtig uden de erfarne støttepunkter Stokholm og Parkhurst, der ikke er tilbage på banen før maj.
Der er kun tre point ned til Esbjerg, der møder FCN’s naboer Lyngby mandag aften, så Morten Wieghorst skal have gjort sine folk klar til et slagsmål i Haderslev, hvor Michael Hemmingsens drenge givetvis gerne vil vinde – og ikke andet så ledelsen kan føle sig så sikker på næste sæson, at forhandlinger om kontraktforlængelser kan gå i gang.
Profil:
Enock Adu har potentialet til at blive en fremragende central midtbanespiller og spille i langt større klubber, end Superligaen byder på. Der findes næppe bedre anledning end en kamp i SønderjyskE uden Nicolai Stokholm til at vise, at han er blevet bedre til at træffe valg og kan bruge sin fysik og intelligens til at vinde et opgør mod to af Superligaens fysiske stærkeste centrale midtbanespillere (Skulason og Hedinsson).
Dom:
SønderjyskE tager det endegyldige skridt ud af bundkampen. 2-0 til Haderslev-klubben.
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-2-3-1): Coe – Thomsen, Østli, Nielsen, Storbæk – Skulason, Hedinsson – Frederiksen, Hansen, Kucukovic – Fabricius
Skader: Larsen
Karantæner: Ingen
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Kildentoft, Parkhurst, Bjelland, Oviedo – Bernier, Adu, Christensen – Lyng, Granskov, Mikkelsen
Skader: Stokholm, Parkhurst, Egeris, Thomsen
Karantæner: Nordstrand
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
OPTAKT
Ghana – Panama
NYHEDER
Succestræner død af kræft
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
TOPNYHED