Optakt: SønderjyskE – FCN

FC Nordsjælland kommer i knibe i Sønderjylland.



Status:
Begge hold kommer fra mildest talt kedelige og uengagerende kampe i sidste weekend, hvor det ikke blev til scoringer. Heldigvis er det langt fra givet, at vi har endnu en 0-0 kamp i sigte til weekenden i Haderslev. SønderjyskE spillede tamt og uden den indædte energi, som sønderjyderne åd FC Midtjylland med før landskampspausen, og den energi skal SønderjyskE have tilbage imod FCN, hvor hjemmeholdet kan komme tæt på at sikre sig overlevelse i Superligaen med tre point.

Så motivationen bør være der, og et FCN-forsvar uden Michael Parkhurst kan godt få det svært med Kenneth Fabricius, der før en grå kamp mod Randers FC havde været en irriterende plageånd for modstandernes forsvar i foråret.

For FC Nordsjælland er det endnu en eksamen for det unge mandskab og ikke mindst den unge anfører Andreas Bjelland, der er enormt vigtig uden de erfarne støttepunkter Stokholm og Parkhurst, der ikke er tilbage på banen før maj.

Der er kun tre point ned til Esbjerg, der møder FCN’s naboer Lyngby mandag aften, så Morten Wieghorst skal have gjort sine folk klar til et slagsmål i Haderslev, hvor Michael Hemmingsens drenge givetvis gerne vil vinde – og ikke andet så ledelsen kan føle sig så sikker på næste sæson, at forhandlinger om kontraktforlængelser kan gå i gang.

Profil:
Enock Adu har potentialet til at blive en fremragende central midtbanespiller og spille i langt større klubber, end Superligaen byder på. Der findes næppe bedre anledning end en kamp i SønderjyskE uden Nicolai Stokholm til at vise, at han er blevet bedre til at træffe valg og kan bruge sin fysik og intelligens til at vinde et opgør mod to af Superligaens fysiske stærkeste centrale midtbanespillere (Skulason og Hedinsson).

Dom:
SønderjyskE tager det endegyldige skridt ud af bundkampen. 2-0 til Haderslev-klubben.

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-2-3-1): Coe – Thomsen, Østli, Nielsen, Storbæk – Skulason, Hedinsson – Frederiksen, Hansen, Kucukovic – Fabricius

Skader: Larsen
Karantæner: Ingen

FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Kildentoft, Parkhurst, Bjelland, Oviedo – Bernier, Adu, Christensen – Lyng, Granskov, Mikkelsen

Skader: Stokholm, Parkhurst, Egeris, Thomsen
Karantæner: Nordstrand






Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

De lurer på Vejle-profil

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Medier sender ham hjem til AGF

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Benhård kritik af Danmark