Optakt: SønderjyskE – Horsens

To af Superligaens store positive overraskelser mødes lørdag i Haderslev. Vil SønderjyskE tage endnu et skridt mod toppen?



Status:
SønderjyskE imponerede stort ved at slå OB’s Champions League-fightere i den seneste kamp i Odense, og Lars Søndergaards drenge har generelt fået en imponerende start på denne sæson i Superligaen. Allerede nu er otte point ned til den nedrykningsstreg, som samtlige fodboldeksperter ynder at lade sønderjyderne flirte med i diverse forudsigelser.

Men SønderjyskE har igen, igen formået at lukke munden på kritikerne og er ubesejrede i de seneste seks kampe, hvor modstanderne blandt andre har talt OB, Brøndby, AaB og AGF. Det er kun blevet til nederlag i sæsonåbneren mod FC København.

I Horsens findes den anden overraskelse i Superligaen. efter sidste år at være blevet kaldt Superligaens kedeligste hold efter en del nulløsninger, så er Horsens denne sæson blomstret mere op. Henrik Toft tager slagsmålene i angrebet og efterlader rum til hurtige Macena, mens Jeppe Mehl imponerer på kanten, og Retov styrer spillet centralt.

Horsens startede stærkt, men kom ned på jorden med to nederlag til FC København og AGF på hjemmebanen. Til gengæld blev det til en overbevisende sejr over Holstebro onsdag, hvor De Gule slog Holstebro 5-0 på udebane.

Det ligner altså en lige kamp mellem to fysisk stærke mandskaber, der allerede otte runder kan spille sig med i topstriden. Eller i hvert fald sub-topstriden.

Profil:
Gilberto Macena bliver vigtig over for Østli og Troest. Henrik Toft skal holde de to midterforsvarere skak fysisk, mens Gilberto med sin hurtighed vil være mere farlig end Toft i denne kamp. Mon ikke den lille brasilianer løber fra forsvaret og scorer mnimum en enkelt.

Dom:
Det bliver en meget tæt kamp med to fysisk stærke hold. SønderjyskE har masser af selvtillid, og det vil helt sikkert løfte dem. Men Horsens har lidt bedre spillere. SønderjyskE’s hjemmebane sørger dog for, at Horsens ikke vinder kampen, og da de to hold aldrig har spillet 0-0 i Haderslev, så ender det 1-1.

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-4-2): Coe – M. Christensen, Østli, Troest, Storbæk – D. Christensen, H. Hansen, T. Hansen, Hedinsson – Bechmann, O’Brien

Skader: Fabricius, Mussmann, Antipas
Karantæner: Ingen

AC Horsens (4-4-2): Jochumsen – Nøhr, Rasmussen, Lodberg, Jensen – Drachmann, Retov, Spelmann, Mehl – Macena, Toft

Skader:
Kortegaard, Aslam, Agesen, Kløve
Karantæne: Ingen





Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner