Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 16.00
Spillested: Vejle Stadion
Dommer: Morten Krogh
På TV: Discovery+
Hashtag: #vbfck #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub
Oprykkerne indledte sæsonen med et 1-0-nederlag til AGF, men præstationen var egentlig godkendt. Vejle var godt med i kampen, hvor man var uheldig med, at Nathan Trott droppede i første halveg, hvorefter Tobias Lauritsens røde kort gjorde missionen ekstra svær i anden halvleg.
Vejles defensiv er blevet fremhævet en del efter oprykningen, men vejlensernes fronttrio fik også vist sig fint frem i AGF-kampen, hvor især Kristian Kirkegaard havde flere gode aktioner.
Ivan Prelec’ tropper har ikke fået det nemmeste program i de første spillerunder, og kampen mod FC København er selvsagt ikke en kamp, hvor Vejle forventes at høste point.
Bortset fra sit drop leverede Nathan Trott en stærk præstation mod AGF, og Vejle har brug for en stærk præstation af englænderen, hvis gæsterne skal holdes fra fadet.
FC København
Blændende fodboldspil var det ikke, men FCK hentede tre vigtige point mod et stærkt spillende Lyngby-hold i første runde, mens mestrene i midtugen har været en tur på Island for at indlede Champions League-kvalifikationen.
Breidablik-kampen resulterede i en 2-0-sejr, og dermed er der ikke det store pres på FC København inden returkampen på onsdag. Jacob Neestrup bør dermed kunne stille i stærkeste opstilling mod Vejle, hvor FC København selvfølgelig går benhårdt efter en sejr, så man ikke mister momentum i topkampen.
Der er sket en del siden Lyngby-kampen, idet FC København mandag smed en større transferbombe ved at præsentere Elias Achouri, som de danske mestre har betalt over 22 millioner kroner for. Tuneseren blev indskiftet i Breidablik-kampen og er i spil til en startplads mod Vejle.
Roony Bardghji spillede nemlig ikke en god kamp på Island, og derudover er der igen tvivl om Andreas Cornelius, idet den store angriber ikke rejste med til Island på grund af en spændt lyske.
Christian Sørensen har fået nul minutter på banen i sæsonens to første kampe, hvor Neestrup har foretrukket Kevin Diks. Et godt bud er, at hollænderen starter igen mod Vejle, hvorefter Christian Sørensen så kan få chancen i returkampen mod Breidablik.
Senest er Mohamed Elyounoussi kommet til FCK, men han er ikke med i truppen til kampen.
Karantæner:
Vejle Boldklub: Tobas Lauritsen
FC København: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (3-4-3): Nathan Trott – Denis Kolinger, Raul Albentosa, Oliver Provstgaard – Gilli Rolantsson, Lundrim Hetemi, Ebenezer Ofori, Miiko Albornoz – Musa Jawara, German Onugkha, Kristian Kirkegaard
FC København (4-3-3): Kamil Grabara – Elias Jelert, Denis Vavro, Valdemar Lund, Kevin Diks – William Clem, Lukas Lerager, Rasmus Falk – Diogo Goncalves, Jordan Larsson, Elias Achouri
Dom:
FC København er selvfølgelig klar favorit, men mestrene er ikke helt oppe i omdrejninger endnu, så der bliver næppe tale om en storsejr til gæsterne. Buddet herfra lyder på en 2-1-sejr til FC København.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Interessen er eksploderet på grund af FC København
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
Arteta er utilfreds med disciplinen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
Her er Danmarks Nations League-pulje!
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale