Optakt: Vejle Boldklub – Viborg FF

Vejle har endnu ikke vundet i denne sæson, mens Viborg forsøger at lægge afstand til bunden.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Aydin Uslu
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #vbvff #sldk

Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det begynder for alvor at være bekymrende for Vejle. Holdet er det eneste, der ikke har vundet endnu i denne sæson, og hidtil har trænerskiftet til Peter Sørensen ikke haft den ønskede effekt. Han har retfærdigvis også kun fået to kampe.

Sørensen og co. skal dog snart vende skuden, der lige nu har kurs direkte mod 1. division. Ét point i otte kampe og fem nederlag på stribe er det nedslående facit for Vejle forud for søndagens kamp.

Vejle må undvære anførervikar og forsvarskrumtap Denis Kolinger, der har karantæne. Heller ikke anfører Jacob Schoop er spilleklar. Han har været ude i de seneste uger og er ikke blevet klar til opgøret. 

I forhold til den seneste kamp mod AGF var Kevin Yamga og Lundrim Hetemi ikke en del af spillertruppen – det er de i denne omgang.

I det opgør fik nyindkøbene Sten Grytebust, Andrés Ponce og Luka Djordjevic Superliga-debut. Sidstnævnte startede på toppen og ligner i første omgang manden, der skal erstatte frasolgte Wahid Faghir.

Viborg FF:
Det går op og ned for oprykkeren fra domkirkebyen. Senest tabte Viborg til AaB på et sent mål, efter holdet ellers havde hentet fire point i de to foregående kampe. Dermed hænger VFF fast i bunden af tabellen på en niendeplads.

Det er dog så tæt, at Viborg både har top 6 og nedrykningsstregen inden for rækkevidde. Holdet har tre point op til Silkeborg IF på sjettepladsen og ligeledes tre point ned til SønderjyskE på 11. pladsen.

Cheftræner Lars Friis har de seneste kampe måttet undvære en kvartet bestående af Younes Bakiz, Christian Wagner, Mads Frederiksen og Mads Søndergaard. De sad senest ude mod AaB i den forgangne runde. Viborg har endnu ikke meldt ud, om de er klar til turen til Vejle.

Derudover udgik Mads Lauritsen med en hovedskade mod AaB. Spørgsmålet er, om den ikke holder ham ude mod sine gamle klub i denne runde.

Karantæne:
Vejle Boldklub: Denis Kolinger
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-2-3-1): Grytebust – Mølgaard, Opoku, James, Davidsen – Drammeh, Høllsberg – Sousa, Mucolli, Emmanouilidis – Djordjevic

Viborg FF (4-3-3): Lund – Anyembe, Kramer, van der Kaap, Sørensen – Bonde, Grønning, Lonwijk – Bech, Grønning, Grot

Profilen:
Sebastian Grønning hældte mål ind i 1. division, men kæmpede med at komme på tavlen i begyndelsen af denne sæson. Han har dog scoret i de to seneste kampe, og hvis han kan fortsætte den tendens, vil det være en kærkommen gave til Viborg, der har døjet med for mange brændte chancer.

Vidste du, at..:
Det er over 14 år, siden Vejle og Viborg senest mødtes i Superligaen. Dengang vandt førstnævnte 2-0 på mål af Pablo Pinones-Arce og Adeshina Lawal. I den mellemliggende periode har de mødt hinanden 13 gange i 1. division.

Dom:
Selv om ikke alt er lykkedes for Viborg, har holdet i flere kampe set spændende ud og langt fra lignet et oprykkermandskab, der er kommet på for dybt vand. Omvendt har Vejle haft det svært.

Vi tror, at de tendenser fortsætter, og at de grønne gæster tager en 2-0-sejr og dermed forværrer Vejles krise.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Brøndby IF – FC Midtjylland

– Han ender i Premier League

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

Randers FC – FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg IF – OB

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Sønderjyske – Viborg FF

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tottenham under stregen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen