Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Morten Krogh
TV: Canal 9 og Discovery+
Holdnyt:
Viborg FF:
Viborg har været en skygge af sig selv i denne sæson, hvor man slet ikke har formået at følge op på sidste sæsons flotte fjerdeplads. Det er der dog en helt naturlig forklaring på, da det ikke er lykkes at finde fuldgode erstatninger for de mange profiler, man har solgt på det seneste. Her tæller blandt andre Jay-Roy Grot, Elias Achouri og Anton Gaaei.
Nu befinder Viborg sig derfor noget længere nede i tabellen på en niendeplads. Kun fire point fra nedrykningsstregen. Derfor skal der point på kontoen, hvis man helt vil se sig fri for at være en del af en kedelig kamp om overlevelse.
Men hvad skal der til for at få vendt skuden? Den portugisiskfødte offensivspiller Serginho har vist prøver på sit store potentiale, men der er for længe mellem snapsene. Og heller ikke angriber Anosike Ementa har scoret mål på samlebånd. Faktisk er det kun blevet til ét mål på elleve optrædener for to-meter-manden, der senest blev bænket mod Brøndby, hvor Renato Junior startede inde i stedet.
Så hvor skal målene så komme fra? Et godt bud kunne være den kun 19-årige venstre kantspiller Isak Jensen, der har fået chancen fra start i de to seneste kampe mod både AGF og Brøndby på bekostning af Serginho. Og det kunne han meget vel få igen mod FC Nordsjælland. Han beviste i hvert fald sit værd med et mål og et assist mod AGF.
Jacob Friis må undvære Ibrahim Said, der sidder ude med karantæne til kampen mod FC Nordsjælland. Derudover er Mads Lauritsen, Mads Søndergaard, Daniel Anyembe og Magnus Westergaard alle på skadeslisten.
FC Nordsjælland:
Farum-klubben kom styrtende ud af starthullerne og vandt de første fire kampe i sæsonen. Selv på den europæiske scene fejede de al modstand væk. Hvad enten modstanderne hed Partizan fra Beograd eller FCSB fra Bukarest, var det blot en formssag for de spillelystne sjællændere at ekspedere dem ud af europæisk deltagelse.
Det så kun ud til at blive endnu bedre, da de hentede Andreas Schjelderup hjem fra Benfica, hvorfor de hurtigt blev udråbt som klar førsteudfordrer til FC København i jagten på det danske guld. Men lige så store forventningerne var, lige så ringe har resultaterne været lige siden. Schjelderup har endnu ikke scoret eller assisteret, og FC Nordsjælland har ikke vundet en eneste af deres fem seneste kampe.
Heller ikke den anden hjemvendte søn, Marcus Ingvartsen, har tur i den for tiden. Han kom ellers flyvende fra start med fire mål i de første fem Superliga-kampe, men har siden blegnet totalt i takt med resten af Johannes Hoff Thorups mandskab, hvorfor han nu – fem Superliga-kampe senere – stadig ”kun” står noteret for fire mål i ligaregi. I øvrigt var den ene af de fire scoringer sat ind på et straffespark.
Senest led FCN et nederlag til ellers kriseramte OB, der gik ind til opgøret med fire nederlag på stribe. FC Nordsjælland er derfor gået fra seriøse guldkandidater til en fjerdeplads med fem point op til Brøndby, der fører rækken. Hvis Nordsjælland fortsat vil holde liv i drømmen om et dansk mesterskab, så skal der point på bordet. Og det skal starte søndag eftermiddag mod Viborg med tre af slagsen.
Oliver Antman og Mads Kristian Hansen er ude resten af efteråret med skader. Mohamed Diomande sidder ude med karantæne. Til gengæld har klubben Erik Marxen, Roger Ascone og Kaare Barslund
Karantæner:
Viborg: Ibrahim Said
FC Nordsjælland: Mohamed Diomande
Bud på startopstillinger:
Viborg (4-3-3) Lucas Lund – Srdjan Kuzmic, Zan Zalatel, Nicolas Burgy, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Jeppe Grønning, Jean Manuel Mbom – Serginho, Anosike Ementa, Isak Jensen
FC Nordsjælland (4-2-3-1) Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Frese – Jeppe Tverskov, Mario Dorgeles – Benjamin Nygren, Andreas Schjelderup, Ibrahim Osman – Marcus Ingvartsen
Dom:
Det er to formsvage hold uden den store selvtillid, der begge skal forsøge at få skuden vendt. FC Nordsjælland skal forsøge at hægte sig fast i kampen om de helt sjove pladser, og Viborg skal forsøge at tage afstand fra de kedelige pladser. Der er derfor uhyre vigtige point på spil, hvorfor man godt kan forvente en noget nervøs start på kampen. I sidste ende bør FC Nordsjælland vise klassen og udnytte den landsholdspause, der lige har været, hvor de har haft tid til at hvile sig efter et hårdt kampprogram. FC Nordsjælland vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Vild udvikling for FC Københavns chancer
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED