Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Morten Krogh
TV: Canal 9 og Discovery+
Holdnyt:
Viborg FF:
Viborg har været en skygge af sig selv i denne sæson, hvor man slet ikke har formået at følge op på sidste sæsons flotte fjerdeplads. Det er der dog en helt naturlig forklaring på, da det ikke er lykkes at finde fuldgode erstatninger for de mange profiler, man har solgt på det seneste. Her tæller blandt andre Jay-Roy Grot, Elias Achouri og Anton Gaaei.
Nu befinder Viborg sig derfor noget længere nede i tabellen på en niendeplads. Kun fire point fra nedrykningsstregen. Derfor skal der point på kontoen, hvis man helt vil se sig fri for at være en del af en kedelig kamp om overlevelse.
Men hvad skal der til for at få vendt skuden? Den portugisiskfødte offensivspiller Serginho har vist prøver på sit store potentiale, men der er for længe mellem snapsene. Og heller ikke angriber Anosike Ementa har scoret mål på samlebånd. Faktisk er det kun blevet til ét mål på elleve optrædener for to-meter-manden, der senest blev bænket mod Brøndby, hvor Renato Junior startede inde i stedet.
Så hvor skal målene så komme fra? Et godt bud kunne være den kun 19-årige venstre kantspiller Isak Jensen, der har fået chancen fra start i de to seneste kampe mod både AGF og Brøndby på bekostning af Serginho. Og det kunne han meget vel få igen mod FC Nordsjælland. Han beviste i hvert fald sit værd med et mål og et assist mod AGF.
Jacob Friis må undvære Ibrahim Said, der sidder ude med karantæne til kampen mod FC Nordsjælland. Derudover er Mads Lauritsen, Mads Søndergaard, Daniel Anyembe og Magnus Westergaard alle på skadeslisten.
FC Nordsjælland:
Farum-klubben kom styrtende ud af starthullerne og vandt de første fire kampe i sæsonen. Selv på den europæiske scene fejede de al modstand væk. Hvad enten modstanderne hed Partizan fra Beograd eller FCSB fra Bukarest, var det blot en formssag for de spillelystne sjællændere at ekspedere dem ud af europæisk deltagelse.
Det så kun ud til at blive endnu bedre, da de hentede Andreas Schjelderup hjem fra Benfica, hvorfor de hurtigt blev udråbt som klar førsteudfordrer til FC København i jagten på det danske guld. Men lige så store forventningerne var, lige så ringe har resultaterne været lige siden. Schjelderup har endnu ikke scoret eller assisteret, og FC Nordsjælland har ikke vundet en eneste af deres fem seneste kampe.
Heller ikke den anden hjemvendte søn, Marcus Ingvartsen, har tur i den for tiden. Han kom ellers flyvende fra start med fire mål i de første fem Superliga-kampe, men har siden blegnet totalt i takt med resten af Johannes Hoff Thorups mandskab, hvorfor han nu – fem Superliga-kampe senere – stadig ”kun” står noteret for fire mål i ligaregi. I øvrigt var den ene af de fire scoringer sat ind på et straffespark.
Senest led FCN et nederlag til ellers kriseramte OB, der gik ind til opgøret med fire nederlag på stribe. FC Nordsjælland er derfor gået fra seriøse guldkandidater til en fjerdeplads med fem point op til Brøndby, der fører rækken. Hvis Nordsjælland fortsat vil holde liv i drømmen om et dansk mesterskab, så skal der point på bordet. Og det skal starte søndag eftermiddag mod Viborg med tre af slagsen.
Oliver Antman og Mads Kristian Hansen er ude resten af efteråret med skader. Mohamed Diomande sidder ude med karantæne. Til gengæld har klubben Erik Marxen, Roger Ascone og Kaare Barslund
Karantæner:
Viborg: Ibrahim Said
FC Nordsjælland: Mohamed Diomande
Bud på startopstillinger:
Viborg (4-3-3) Lucas Lund – Srdjan Kuzmic, Zan Zalatel, Nicolas Burgy, Oliver Bundgaard – Magnus Westergaard, Jeppe Grønning, Jean Manuel Mbom – Serginho, Anosike Ementa, Isak Jensen
FC Nordsjælland (4-2-3-1) Andreas Hansen – Oliver Villadsen, Kian Hansen, Adamo Nagalo, Martin Frese – Jeppe Tverskov, Mario Dorgeles – Benjamin Nygren, Andreas Schjelderup, Ibrahim Osman – Marcus Ingvartsen
Dom:
Det er to formsvage hold uden den store selvtillid, der begge skal forsøge at få skuden vendt. FC Nordsjælland skal forsøge at hægte sig fast i kampen om de helt sjove pladser, og Viborg skal forsøge at tage afstand fra de kedelige pladser. Der er derfor uhyre vigtige point på spil, hvorfor man godt kan forvente en noget nervøs start på kampen. I sidste ende bør FC Nordsjælland vise klassen og udnytte den landsholdspause, der lige har været, hvor de har haft tid til at hvile sig efter et hårdt kampprogram. FC Nordsjælland vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TOPNYHED