Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 16.00
Spillested: Energi Viborg Arena, Viborg
Dommer: Aydin Uslu
På TV: TV3 Sport og Viaplay
Hashtag: #vffagf #sldk
Holdnyt:
Viborg FF
Jacob Friis’ tropper går ind til opgøret mod AGF med masser af selvtillid i bagagen. Den seneste uge har budt på en 3-0-sejr på udebane over Brøndby, mens man også fik skovlen under AaB i pokalen. Dog var sejrens størrelse ikke nok til at avancere.
Derfor kan man nu lægge fokus på Superligaen, hvor Viborg FF har leveret over al forventing i denne sæson. Man er lige nu topfavorit til at snuppe bronzemedaljerne, og det vil man komme et stort skridt tættere på, hvis AGF bliver sendt hjem med et nederlag søndag.
Man har umiddelbart gode forudsætninger for at slippe afsted med et positivt resultat, da et blik på historiebøgerne viser, at Viborg FF blot har tabt en enkelt gang til AGF på hjemmebane i Superligaen siden 2015.
Viborg FF må se bort fra skadede Marokhy Ndione, mens Mads Lauritsen, Alasanna Jatta og Martin Agnarsson også er ude af opgøret. Til gengæld er Nicolas Bürgy tilbage fra skade, og det kan sende Daniel Anyembe ud på bænken, selvom den tidligere Esbjerg-spiller har imponeret i midterforsvaret.
Derudover må Paulinho snart være i spil til at starte, da han kom ind, scorede og generelt gjorde en god figur mod Brøndby.
Han har haft brug for en længere tilvæningsperiode efter skiftet fra portugisisk fodbold, men han begynder at ligne en mand, som man vil satse på fra start. Det kunne godt blive mod AGF.
AGF
Aarhusianerne er et af Superligaens mest formstærke mandskaber, hvilket har bragt dem op som førsteudfordrer til bronzemedaljerne.
Uwe Röslers mandskab har henover de seneste ti kampe blot tabt en enkelt, mens pointhøsten i samme periode kun er overgået af et helt suverænt FC København-mandskab.
Man skal dog fortsætte den flotte stime søndag på udebane mod Viborg FF, da man skal hente fire point på Jacob Friss’ mandskab for at overtage tredjepladsen.
Til den opgave er det sikkert, at AGF må undvære Nicolai Poulsen, som er i karantæne. Thomas Kristensen, Jelle Duin og Oliver Lund har alle været tvivlsomme, da de har været skadet den seneste tid, og de er heller ikke udtaget denne gang.
Mikkel Duelund er til gengæld med igen. Han spillede ikke den seneste kamp, da også han har døjet med en skade med en skade. Det er dog usikkert, om Duelund er klar til at spille fra start, og derfor kan det blive til en retur for Sigurd Haugen, mens midtbanen formentlig også vil få et mere offensivt udtryk i fraværet af Nicolai Poulsen.
Man kan også vælge at give genvalg til Peter Bjur for at få et mere defensivt orienteret udtryk mod et velspillende Viborg-mandskab.
Karantæner:
Viborg FF: Ingen
AGF: Nicolai Poulsen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lucas Lund Pedersen – Anton Gaaei, Nicolas Bürgy, Zan Zaletel, Oliver Bundgaard – Jakob Bonde, Jeppe Grønning, Clint Leemans – Ibrahim Said, Renato Júnior, Elias Achouri
AGF (3-4-3): Jesper Hansen – Tobias Mølgaard, Frederik Tingager, Yann Bisseck – Felix Beijmo, Kevin Yakob, Mads Emil Madsen, Gift Links – Mikael Anderson, Patrick Mortensen, Mikkel Duelund
Dom:
Det bliver en kamp, som hverken Viborg FF eller AGF vil tabe. Det kan meget vel blive en taktisk affære, hvor begge hold vil forsøge at jagte mulighederne. Men det bliver ikke på bekostning af store risici i eksempelvis opspillet. Buddet herfra bliver uafgjort. 1-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW