Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt
På TV: TV3+
Hashtag: #vffbif #sldk
Holdnyt
Viborg FF
Efter fire gange 1-1 i streg fik Viborg godt og grundigt brudt uafgjort-forbandelsen, da holdet mandag udraderede AaB med hele 2-5 i Aalborg. En gennemført klasse-præstation af oprykkerholdet, som havde hele 22 skud mod AaB’s mål i kampen. Dette er i sig selv ikke engang overraskende, for Viborg er det hold i ligaen, som har haft flest skud indtil videre.
Med sejren er Viborg dermed også ubesejret i de seneste fem Superliga-kampe, men holdet har som skrevet haft problemer med at vende de uafgjorte resultater til sejre. Derfor har de også blot et enkelt point ned til eksempelvis FC Nordsjælland på tiendepladsen.
Det bliver da også spændende at se, hvor meget selvtillid sejren over AaB har givet holdet. Younes Bakiz blev belønnet med en startplads efter et fint indhop mod Silkeborg forinden, og det krydrede han med en scoring.
Det samme kan siges om Clint Leemans, som udnyttede sin første startplads i Superligaen siden skiftet i sommer med en fin indsats og en flot scoring.
Årsagen til Leemans sjældne start var, at anfører Jeppe Grønning var blevet skadet til opgøret. Hvilken skade det drejer sig om vides endnu ikke, så derfor er der også tvivl om, hvorvidt Grønning er klar til søndagens opgør. Den normale førstemålmand Lucas Lund har også misset de seneste kampe med en skade. Det vides ikke, hvor langt han er fra at gøre comeback.
Helt sikkert er det dog, at Daniel Anyembe, Mads Frederiksen og Mads Søndergaard er ude. Førstnævnte har misset de seneste Viborg-kampe, og de andre har har været skadet i noget tid.
Brøndby IF
Nu begynder det for alvor at ligne noget for de forsvarende danske mestre. Forrige rundes dramatiske sejr over Vejle blev fulgt op på bedst mulig vis, da Brøndby fuldt fortjent slog FC København på Brøndby Stadion.
Sejren betyder, at Brøndby nu har hentet 14 point i de seneste syv Superliga-kampe, og det er et snit, som er et tophold værdigt i dansk klubfodbold. Særligt midtbanen med trioen Radosevic, Frendrup og Slimane var fuldstændig suveræn mod FC Københavns ditto, og det er et samarbejde, som Niels Frederiksen skal bygge videre på. Den trio har et stort potentiale.
Men er der noget, som Brøndby har lært i denne sæson, så er det, at træerne ikke vokser ind i himlen. Klubben får ingen sejre foræret, og der skal kæmpes for tre point hver gang.
Der skulle dog ikke kæmpes for sejren torsdag aften mod Serie 1-holdet Aalborg Freja i Sydbank Pokalen. 3-0 vandt Brøndby sikkert, og Niels Frederiksen roterede gevaldigt. Kun målmand Thomas Mikkelsen var genganger i startopstillingen fra sejren over FC København.
Alt var dog ikke lutter glæde mod FCK, for endnu engang udgik topscorer Mikael Uhre med ankelproblemer. Det er langt fra første gang i den seneste tid, at angrebsstjernens ankler har voldt ham problemer, og han er også tvivlsom til søndagens opgør. Assistenttræner Martin Retov har også været ude og udtale, at Uhre egentlig har brug for en længere pause, men at han nok først får den til vinterpausen.
Målmand Mads Hermansen er også tvivlsom på grund af den seneskade i foden, der har holdt ham ude siden seneste landskampstermin. Den nye midtstopper Henrik Heggheim har døjet lidt med lyskeproblemer, og han blev sparet mod Aalborg Freja. Det forventes dog, at han er klar igen. Sikkert er det dog, at Rasmus Wikström er ude.
Ellers kan Niels Frederiksen glæde sig over, at Blas Riveros startede inde mod Aalborg Freja, ligesom Peter Bjur også fik spilletid. Ingen af dem forventes dog at starte mod Viborg.
Karantæne
Viborg FF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Andersen – Putros, Kramer, Lauritsen, Sørensen – Bonde, Leemans, Lonwijk – Grot, Grønning, Bakiz
Brøndby IF (3-5-2): Mikkelsen – Heggheim, Maxsø, Rosted – Bruus, Slimane, Radosevic, Frendrup, Mensah – Uhre, Hedlund
Profilen:
Anis Ben Slimane spillede en suveræn kamp mod FC København, hvor han virkelig formåede at sætte sit aftryk på Brøndbys offensive spil. Finurlige driblinger, mod til at suge spillet til sig og afgørende aktioner på den sidste tredjedel af banen kendetegnede hans præstation. Han er i gang med at få sit helt store gennembrud i Brøndby i denne sæson. Topniveauet er rigtig højt, men han skal arbejde på at blive mere stabil. Derfor vil det klæde ham at følge præstationen fra FCK-kampen op med en ny stor indsats på en svær udebane mod en stærk midtbane.
Vidste du, at…
Der bør være dømt målgaranti i dette opgør, for vi skal helt tilbage til august for at finde den seneste gang Brøndby og Viborg hver især formåede at spille en Superliga-kamp uden at indkassere en scoring. For Viborg gjaldt det den 22. august mod AGF, og Brøndby gjorde det en uge senere mod FC Midtjylland. Sidst de to hold mødtes, kom begge også på måltavlen.
Dom:
Der skal nok falde scoringer i kampen. Fritskydende Viborg sender i hver kamp et stort antal skud afsted mod modstanderens mål, og Brøndby har så småt fundet melodien. Det bliver dog et højintenst opgør, hvor begge hold vil gå efter sejren.
Ingen af dem får den dog. Brøndbys sejrsstime stopper, og Viborg ryger tilbage på 1-1-vognen. Det er også det, kampen slutter.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’