Kampfakta
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Energi Viborg Arena
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vffsif #sldk
Holdnyt;
Viborg FF
De var foran mod FC Nordsjælland, men blev sendt ud af pokalturneringen onsdag, hvor det endte med et nederlag. Dermed er der kun Superligaen tilbage at holde fokus på – her er der da også masser af ting at forholde sig til.
Viborg FF var igennem en sommer, hvor der blev lavet store salg af blandt andre Anton Gaaei og Elias Achouri.
Klubben ligger aktuelt nummer ni i Superligaen med 13 point efter 13 kampe. Der er fire point til nedrykningsstregen, så denne sæson handler om at få bygget et nyt hold op og redde sig i ligaen.
Samtidig er der rygter om Jacob Friis. Cheftræneren har været sat i forbindelse med Rosenborg BK, men pilen peger nu mod Augsburg. Derfor er det Jakob Poulsen, som har ansvaret til denne kamp.
Til opgøret mod Silkeborg er man uden Mads Lauritsen og Daniel Anyembe, der begge er skadet.
Silkeborg IF
De måtte nøjes med 0-0 hjemme mod OB i en rigtig dårlig fodboldkamp i weekenden, men ellers er der ikke meget at være ked af for Kent Nielsen og SIF for tiden.
Klubben fra Søhøjlandet er nummer tre i Superligaen inden 14. runde, og der er bare tre point til topholdet FCK. Meget tyder på, at SIF spiller med i top seks i foråret – i hvert fald er der ti point ned til Lyngby, der er uden for top seks, og som har spillet en kamp mere.
Samtidig gik man onsdag videre i pokalturneringen, hvor man slog Hvidovre IF ud med imponerende 5-1 på udebane.
Oliver Sonne er ude af opgøret mod Viborg FF med karantæne, og hans backkollega Robin Østrøm er fortsat ude med en skade. Til gengæld er Pelle Mattsson blevet klar igen.
Karantæne
Viborg FF: Ingen
Silkeborg IF: Oliver Sonne
Bud på startopstillinger:
Viborg FF (4-3-3): Lund Pedersen – Kuzmic, Bürgy, Zaletel, Bundgaard – Mbom, Grønning, Bonde – Said, Ementa, Junior
Silkeborg IF (4-3-2-1): Larsen – Musonda, Salquist, Busch, Poulsen – Klynge, Brink, Thordarson – Tengstedt, McCowatt – Lind
Dom:
De to klubber har det med at spille tætte, tætte kampe, og hjemmeholdet har brug for en sejr for at komme lidt væk fra nedrykningsstregen.
Selv om man har haft svært ved at score mål, og selv om SIF holder nullet ofte, tror vi, at hjemmeholdet tager en smal og tiltrængt sejr.
1-0 til Viborg FF.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
