Optimisme i OB: Mere erfaring, fysik og boldsikkerhed

OB-træner Kent Nielsen er tilfreds med udviklingen på Fyn og spår gode muligheder for at komme i top seks.



Fredag er der to uger til sæsonstarten i Superligaen, hvor OB møder Silkeborg på hjemmebane i første kamp.

Fynboerne er i fuld gang med forberedelserne til den kommende sæson, og cheftræner Kent Nielsen ser gode tendenser i spillertruppen.

– Vi kommer aldrig til at være der, hvor vi gerne vil være. Uanset hvor meget eller lidt man har vundet, er jeg aldrig tilfreds. Vi har fået et klart billede af, at vi er blevet endnu mere boldsikre. Der er noget med relationerne, der skal forfines, og vi skal bygge videre på fysikken og det organisatoriske. Vi står fornuftigt, men vi er også tilfredse med, at der er 14 dage endnu, hvor vi blandt andet skal til Tyskland på træningslejr, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk. 

Han mener, at OB-truppen ser stærk ud i forhold til konkurrenterne.

– Alle gør sig sine spekulationer og overvejelser, men vi ved alle, at som træner kigger man ikke så meget på modstanderen. Vores klare ambition er top seks, og jeg føler også, at vores styrke er til det. Der er meget optimisme omkring tingene, og det er godt. Det er ikke jubeloptimisme, for vi skal stadig bygge på, men vi har en tro på, at det kommer til at lykkes for os, siger Nielsen, der mener, at der er fremgang i OB.

– Sådan skal man gerne føle det. Vi føler, at vi har bygget på i foråret. Der var en del spillere, der fik noget mere spilletid. Der er en del spillere, der har budt sig til, og vi har fået nye spillere, som vi har forhåbninger og tiltro til. Det er bare ikke nok; spillerne skal bevise sig nu. Nu begynder forfinelsen af startopstillingen, men vi føler, at vi har udviklet os. Der er en fin balance i truppen. Vi har fået mere erfaring og fysik i truppen, og vi har fået endnu mere boldsikkerhed. Vi har taget nogle skridt i den rigtige retning, siger Kent Nielsen.

Onsdag spillede OB træningskamp mod Malmö FF, og her kunne Kent Nielsen se sit hold tabte 0-1 til Allsvenskans aktuelle nummer ét trods stor spildominans.

– Vi er forbandede over, at vi ikke minimum fik uafgjort. Vi skabte muligheder, men vi tog ikke vare på dem. Vi producerede mange chancer – flere end jeg havde forestillet mig – det er vi tilfredse med. Vi fik nogle lærepenge til en af de unge, der lavede en fejl. Vi havde ellers godt styr på tingene i anden halvleg, og det så længe ud til, at de ikke var i nærheden af at score mod os. Men der var mange positive ting, og jeg må rose Jeppe Tverskov, der var banens bedste, siger Kent Nielsen.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Chok: Uruguay færdige ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

Sydafrika – Canada