Optimisme i OB: Mere erfaring, fysik og boldsikkerhed

OB-træner Kent Nielsen er tilfreds med udviklingen på Fyn og spår gode muligheder for at komme i top seks.



Fredag er der to uger til sæsonstarten i Superligaen, hvor OB møder Silkeborg på hjemmebane i første kamp.

Fynboerne er i fuld gang med forberedelserne til den kommende sæson, og cheftræner Kent Nielsen ser gode tendenser i spillertruppen.

– Vi kommer aldrig til at være der, hvor vi gerne vil være. Uanset hvor meget eller lidt man har vundet, er jeg aldrig tilfreds. Vi har fået et klart billede af, at vi er blevet endnu mere boldsikre. Der er noget med relationerne, der skal forfines, og vi skal bygge videre på fysikken og det organisatoriske. Vi står fornuftigt, men vi er også tilfredse med, at der er 14 dage endnu, hvor vi blandt andet skal til Tyskland på træningslejr, siger Kent Nielsen til tipsbladet.dk. 

Han mener, at OB-truppen ser stærk ud i forhold til konkurrenterne.

– Alle gør sig sine spekulationer og overvejelser, men vi ved alle, at som træner kigger man ikke så meget på modstanderen. Vores klare ambition er top seks, og jeg føler også, at vores styrke er til det. Der er meget optimisme omkring tingene, og det er godt. Det er ikke jubeloptimisme, for vi skal stadig bygge på, men vi har en tro på, at det kommer til at lykkes for os, siger Nielsen, der mener, at der er fremgang i OB.

– Sådan skal man gerne føle det. Vi føler, at vi har bygget på i foråret. Der var en del spillere, der fik noget mere spilletid. Der er en del spillere, der har budt sig til, og vi har fået nye spillere, som vi har forhåbninger og tiltro til. Det er bare ikke nok; spillerne skal bevise sig nu. Nu begynder forfinelsen af startopstillingen, men vi føler, at vi har udviklet os. Der er en fin balance i truppen. Vi har fået mere erfaring og fysik i truppen, og vi har fået endnu mere boldsikkerhed. Vi har taget nogle skridt i den rigtige retning, siger Kent Nielsen.

Onsdag spillede OB træningskamp mod Malmö FF, og her kunne Kent Nielsen se sit hold tabte 0-1 til Allsvenskans aktuelle nummer ét trods stor spildominans.

– Vi er forbandede over, at vi ikke minimum fik uafgjort. Vi skabte muligheder, men vi tog ikke vare på dem. Vi producerede mange chancer – flere end jeg havde forestillet mig – det er vi tilfredse med. Vi fik nogle lærepenge til en af de unge, der lavede en fejl. Vi havde ellers godt styr på tingene i anden halvleg, og det så længe ud til, at de ikke var i nærheden af at score mod os. Men der var mange positive ting, og jeg må rose Jeppe Tverskov, der var banens bedste, siger Kent Nielsen.






Rundens Hold i Superligaen – 31. runde




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Overvejer AGF-forlængelse

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner