FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Allerede inden sæsonstarten meldte han ud, at han går efter at blive Superliga-topscorer, og efter to spillerunder forløber tingene planmæssigt for Orri Oskarsson på den front.
FC Københavns islandske frontmand er kommet på tavlen mod både Lyngby og AGF, men det er ikke noget, der decideret overrasker Orri Oskarsson selv.
– Jeg havde meget selvtillid allerede fra begyndelsen af preseason. Jeg havde også forventet af mig selv, at jeg kunne bidrage med mål og gode præstationer allerede i de første to kampe. Men jeg tager det ikke for givet at score i de to første kampe. Det er selvfølgelig godt, men der venter stadig masser af arbejde, siger Orri Oskarsson.
En af de store rivaler til topscorertitlen er Conrad Harder, og de to angribere har allerede SMS'et om dysten. Orri Oskarsson har dog ikke hørt fra FC Nordsjælland-profilen siden weekenden.
– Nej, nej, det har jeg ikke, men jeg tænker, at det kommer til at køre løbende igennem sæsonen, lyder det med et smil fra Orri Oskarsson.
Tilbage til Haderslev
Der venter lige nogle kampe inden da, men i næste weekend skal Orri Oskarsson tilbage til Haderslev, hvor den islandske skarpretter i foråret 2023 tørnede ud for Sønderjyske som lejesvend.
– Jeg glæder mig til at skulle tilbage til Haderslev igen og se mange mennesker, som jeg kender godt og er tæt på. De hjalp mig rigtig meget, så det bliver fedt at se alle spillerne og trænerne, og selvom vi også havde en træningskamp mod dem, så bliver det godt at vende tilbage til Sydbank Park, lyder det fra Orri Oskarsson.
Din træner i Sønderjyske, Thomas Nørgaard, storroste dig, da han var gæst i 'Offside', men han sagde også, at du er 'kuleskør oppe i hovedet på nogle punkter'. Hvad mener han med det, tror du?
– Hehe, det ved jeg ikke. Alle har deres egne holdninger. Jeg tror måske bare det er fordi, at jeg har meget energi og jeg giver meget til holdet, selvom jeg er ung. Jeg prøver bare at give alt, hvad jeg kan og træne så godt, som jeg kan, og så ender det altid med, at jeg spiller meget godt, lyder det fra Orri Oskarsson med et glimt i øjet.
I et interview med Bold i foråret påpegede Thomas Nørgaard også, at man nogle gange kunne tage fejl af Orri Oskarssons attitude, fordi islændingen kunne 'virke lidt lad' og altid mødte op med 'morgenhår'. Sønderjyske-cheftræneren er dog ikke den eneste, der har påtalt Oskarssons hår.
– Der var et par gange i den sæson, hvor jeg ikke blev klippet så ofte, og så endte det med, at håret bagved røg lidt op. ‘Luke’ og ‘Pete’ (Lerager og Ankersen, red.) var også meget efter mig i sidste sæson. Det er meget sjovt. Det er noget, jeg har lært fra dem, at jeg skal blive klippet meget oftere, lyder det fra Orri Oskarsson med et stort smil.
Orri Oskarsson nåede at score fem mål i 14 kampe for Sønderjyske, og FC København-stjernen er ikke i tvivl om, at han fik meget ud af at spille under Thomas Nørgaard i Haderslev.
– Jeg fik bare en spilforståelse i forhold til at spille under pres i hver kamp, og at spille hver kamp. Der var pres på i hver kamp. Selvom det var NordicBet Ligaen, så lærer man meget som en 18-årig spiller. Det var en kæmpe læringsproces, i forhold til hvordan man skal opføre sig i forhold til medier og på banen. Det er altid vigtigt, lyder det afslutningsvist fra Orri Oskarsson.
Orri Oskarsson kan i aften komme i kamp igen, når FC København møder Bruno's Magpies i Parken klokken 19.00.
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
OPTAKT
Randers FC – AGF
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
– Det har man nok aldrig set før
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
STORT INTERVIEW