Overblik: De 12 Superliga-klubbers sidste timer

Hvad skal der ske i de 12 Superliga-klubber frem mod transferdeadline ved midnat? Tipsbladet.dk har overblik.



FC København, AaB, SønderjyskE og AGF er blandt de klubber, der har været på markedet med køb eller salg i dag, og i de kommende timer kan flere spillere bliver købt eller solgt fra Superligaen.

Der venter også en række lejeaftaler, og for enkelte klubber kan der også vente svære spørgsmål i de kommende dage, da eksempelvis transfervinduet i Tyrkiet stadig er åbent i en uge endnu.

Tipsbladet.dk har samlet et hurtigt overblik over de vigtigste spørgsmål, der mangler at blive afklaret i de 12 Superliga-klubber.


Brøndby IF
Er Brøndby IF færdige med at finde midterforsvarere, nu hvor norske Henrik Heggheim er kommet til, og skal der en højre back ind? I så fald ryger der nok mindst én back ud…

Et ekstra stykke med offensiv firepower ville givetvis også være lækkert for såvel cheftræner Frederiksen som fansene, men kommer det til at ske?

Sportsdirektør Carsten V. Jensen forsøger på ikke at skrue udgifterne mere op end højst nødvendigt.


FC København
Sten Grytebust eller Kalle Johnsson skal vel væk, så FC København ikke står med fire målmænd.

Bryan Oviedo skal også væk, hvis ellers han og FC København er enige om betingelserne for en afsked.

Barndomsklubben Saprissa og flere andre costaricanske klubber har været interesserede i ugevis i forsvarsspilleren, der gerne vil til VM med Costa Rica i 2022.

FC København skal have mindst én offensivspiller til efter Mohamed Daramys afgang.

FC Midtjylland
Svingdøren begynder snart for alvor at rotere.

Flere spillere, Mikael Anderson, Nicolas Madsen, Victor Torp og Awer Mabil rygtes væk.

Sory Kaba blev ved 18-tiden præsenteret som ny spiller i belgiske OH Leuven, der har samme ejer som Leicester.

Det er oplagt, at FC Midtjylland henter i hvert fald én offensivspiller til, og så lurer Jens-Lys Cajuste også.

Som tipsbladet.dk hører det, er chancen for et Cajuste-salg ikke længere ret stor trods stor interesse tidligere på sommeren.

Men ryger han, er der endnu flere midler til rådighed, hvis FCM føler, at den rette spiller er til rådighed.

Anfører Erik Sviatchenko skal til gengæld ingen steder, med mindre der sker noget vildt – det samme gælder midtbanemotoren Evander.

FC Nordsjælland
Der mangler stadig en forward, og FC Nordsjælland har det med at få handler på plads uden nogen former for foregående rygter.

Magnus Kofod og flere andre har været nævnt på rygtebørsen som mulige afgange, men det kommer næppe til at ske i dette transfervindue.

Læs om Ivan Mesiks skifte til Norge her.

AaB
Der skal være interesse fra Tyrkiet for Iver Fossum, men om det sker ved vi ikke – der er åbent på det tyrkiske transfermarked indtil 7. september.

AaB har tidligere på dagen hente makedonske Aleksandar Trajkovski, der spiller på kanten og er lejet fra Mallorca.

OB

Nordmanden Nicolas Mickelson er hentet på en aftale fra nytår, men man skal ikke udelukke, at OB får handlet backen fri af Strømsgodset allerede i dag.

Sportsdirektør Michael Hemmingsen afviser ikke, at der kan ske yderligere i de kommende timer – læs mere om det i dette interview.


Vejle

Endelig kom den længe ventede afklaring af Wahid Faghirs fremtid – han skal til Stuttgart.

Og skal Allan Sousa til hovedstaden, hvor FC København og Brøndby har været i spil, til udlandet, eller beholder Vejle ham for ikke at miste begge offensive esser før endnu en svær sæson med overlevelseskamp?

Det er indlysende, at Vejle henter erstatninger, hvis en eller begge profiler bliver solgt.

Randers FC

Langt om længe fik Randers en aftale med Stephen Odey fra Genk – en nigeriansk offensivspiller, der for år tilbage tog til prøvetræning i FC Midtjylland uden at have fået lov af sin klub.(læs den historie her)

For Randers har det været en prioritet at få en hurtig angriber, og så vil de sidste timer vise, om der dukker en ekstra god mulighed op.

Der har været rygter om et salg af Tosin Kehinde til Barnsley, men for Randers kan det givetvis også give mening at holde på truppen, indtil man har spillet Conference League-gruppespillet færdigt om 3½ måned.


SønderjyskE

Flere spillere kan være på vej ud, både Julius Eskesen og Rilwan Hassan har fået ok til at tage væk, hvis det rette tilbud kommer, mens der også er interesse for at tilknytte indtil flere nye spillere.

Læs et interview med klubbens direktør her.

Og se en vurdering af klubbens transferstrategi fra Tipsbladets chefredaktør.


Silkeborg IF
Får oprykkerne held til at få Julius Eskesen forhandlet fri af SønderjyskE før deadline?

Ellers købes og sælges spillere ikke ligefrem i bundter, heller ikke på deadlinedag, i Silkeborg.

Viborg FF

Viborg arbejder stadig på forstærkninger.

Se et interview med sportsdirektør Jesper Fredberg her.

AGF

Milan Jevtovic er sendt til Norge, AGF har ifølge Ekstra Bladet budt på FC Midtjyllands Mikael Anderson, og transfervinduet falder pladask midt i en svær periode, hvor mangt og meget er til overvejelse i Århus.

Der er bestemt brug for en offensivspiller, og med Jevtovic ude er der måske lidt luft i budgettet, især hvis man føler, at der er brug for at puste liv i et kriseramt hold.

Den handel kom så lige her i form af en aftale med Mustapha Bundu.



Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby IF – FC Fredericia

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Danske klubber vil have ham

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

FC København-handling går verden rundt 

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-træner forlænger kontrakten

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Endelig er der godt nyt!

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr