FC København, AaB, SønderjyskE og AGF er blandt de klubber, der har været på markedet med køb eller salg i dag, og i de kommende timer kan flere spillere bliver købt eller solgt fra Superligaen.
Der venter også en række lejeaftaler, og for enkelte klubber kan der også vente svære spørgsmål i de kommende dage, da eksempelvis transfervinduet i Tyrkiet stadig er åbent i en uge endnu.
Tipsbladet.dk har samlet et hurtigt overblik over de vigtigste spørgsmål, der mangler at blive afklaret i de 12 Superliga-klubber.
Brøndby IF
Er Brøndby IF færdige med at finde midterforsvarere, nu hvor norske Henrik Heggheim er kommet til, og skal der en højre back ind? I så fald ryger der nok mindst én back ud…
Et ekstra stykke med offensiv firepower ville givetvis også være lækkert for såvel cheftræner Frederiksen som fansene, men kommer det til at ske?
Sportsdirektør Carsten V. Jensen forsøger på ikke at skrue udgifterne mere op end højst nødvendigt.
FC København
Sten Grytebust eller Kalle Johnsson skal vel væk, så FC København ikke står med fire målmænd.
Bryan Oviedo skal også væk, hvis ellers han og FC København er enige om betingelserne for en afsked.
Barndomsklubben Saprissa og flere andre costaricanske klubber har været interesserede i ugevis i forsvarsspilleren, der gerne vil til VM med Costa Rica i 2022.
FC København skal have mindst én offensivspiller til efter Mohamed Daramys afgang.
FC Midtjylland
Svingdøren begynder snart for alvor at rotere.
Flere spillere, Mikael Anderson, Nicolas Madsen, Victor Torp og Awer Mabil rygtes væk.
Sory Kaba blev ved 18-tiden præsenteret som ny spiller i belgiske OH Leuven, der har samme ejer som Leicester.
Officielt: FC Midtjylland afskiber Sory Kaba #sldk #transferdk https://t.co/7sS76r5slo
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 31, 2021
Det er oplagt, at FC Midtjylland henter i hvert fald én offensivspiller til, og så lurer Jens-Lys Cajuste også.
Som tipsbladet.dk hører det, er chancen for et Cajuste-salg ikke længere ret stor trods stor interesse tidligere på sommeren.
Men ryger han, er der endnu flere midler til rådighed, hvis FCM føler, at den rette spiller er til rådighed.
Anfører Erik Sviatchenko skal til gengæld ingen steder, med mindre der sker noget vildt – det samme gælder midtbanemotoren Evander.
FCM-profil bliver trods kæk fly-teaser #sldk #transferdk https://t.co/oHlUFBBrEb
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 31, 2021
FC Nordsjælland
Der mangler stadig en forward, og FC Nordsjælland har det med at få handler på plads uden nogen former for foregående rygter.
Magnus Kofod og flere andre har været nævnt på rygtebørsen som mulige afgange, men det kommer næppe til at ske i dette transfervindue.
Læs om Ivan Mesiks skifte til Norge her.
AaB
Der skal være interesse fra Tyrkiet for Iver Fossum, men om det sker ved vi ikke – der er åbent på det tyrkiske transfermarked indtil 7. september.
AaB har tidligere på dagen hente makedonske Aleksandar Trajkovski, der spiller på kanten og er lejet fra Mallorca.
OB
Nordmanden Nicolas Mickelson er hentet på en aftale fra nytår, men man skal ikke udelukke, at OB får handlet backen fri af Strømsgodset allerede i dag.
Sportsdirektør Michael Hemmingsen afviser ikke, at der kan ske yderligere i de kommende timer – læs mere om det i dette interview.
Vejle
Endelig kom den længe ventede afklaring af Wahid Faghirs fremtid – han skal til Stuttgart.
Officielt: Wahid Faghir på plads i Bundesliga-klub #transferdk https://t.co/okl7kQeHJS
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 31, 2021
Og skal Allan Sousa til hovedstaden, hvor FC København og Brøndby har været i spil, til udlandet, eller beholder Vejle ham for ikke at miste begge offensive esser før endnu en svær sæson med overlevelseskamp?
Det er indlysende, at Vejle henter erstatninger, hvis en eller begge profiler bliver solgt.
Randers FC
Langt om længe fik Randers en aftale med Stephen Odey fra Genk – en nigeriansk offensivspiller, der for år tilbage tog til prøvetræning i FC Midtjylland uden at have fået lov af sin klub.(læs den historie her)
Randers præsenterer nigeriansk angriber #sldk #transferdk https://t.co/8UHDDO2JTC
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 31, 2021
For Randers har det været en prioritet at få en hurtig angriber, og så vil de sidste timer vise, om der dukker en ekstra god mulighed op.
Der har været rygter om et salg af Tosin Kehinde til Barnsley, men for Randers kan det givetvis også give mening at holde på truppen, indtil man har spillet Conference League-gruppespillet færdigt om 3½ måned.
SønderjyskE
Flere spillere kan være på vej ud, både Julius Eskesen og Rilwan Hassan har fået ok til at tage væk, hvis det rette tilbud kommer, mens der også er interesse for at tilknytte indtil flere nye spillere.
Læs et interview med klubbens direktør her.
Og se en vurdering af klubbens transferstrategi fra Tipsbladets chefredaktør.
Et modigt og farligt kursskifte af SønderjyskE #sldk https://t.co/K4YQ7MbjBv
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 31, 2021
Silkeborg IF
Får oprykkerne held til at få Julius Eskesen forhandlet fri af SønderjyskE før deadline?
Ellers købes og sælges spillere ikke ligefrem i bundter, heller ikke på deadlinedag, i Silkeborg.
Viborg FF
Viborg arbejder stadig på forstærkninger.
Se et interview med sportsdirektør Jesper Fredberg her.
AGF
Milan Jevtovic er sendt til Norge, AGF har ifølge Ekstra Bladet budt på FC Midtjyllands Mikael Anderson, og transfervinduet falder pladask midt i en svær periode, hvor mangt og meget er til overvejelse i Århus.
Der er bestemt brug for en offensivspiller, og med Jevtovic ude er der måske lidt luft i budgettet, især hvis man føler, at der er brug for at puste liv i et kriseramt hold.
Den handel kom så lige her i form af en aftale med Mustapha Bundu.
Officielt: AGF henter Mustapha Bundu #sldk #transferdk https://t.co/sMHJX0sIMQ
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) August 31, 2021
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
