For en måned siden ramte en transferbombe af de større i den danske Superliga. FC Midtjyllands stamspiller og lederskikkelse i det centrale forsvar Kian Hansen – manden med de frygtede lange indkast – skiftede med øjeblikkelig virkning fra FC Midtjylland til FC Nordsjælland.
Nogle af de overraskende elementer omkring skiftet var, at der slet ingen rygter havde været forud, og så det faktum, at skiftet fra en oplagt guldkandidat til en knap så oplagt, må betegnes som et skridt ned til en klub, der sjældent betaler penge for spillere til deres førsteholdstrup og da slet ikke for mænd på den forkerte side af de 30.
Men for Kian Hansen var FC Nordsjælland en oplagt ny arbejdsgiver, da muligheden bød sig.
– Jeg tror, at jeg første gang hørte om FC Nordsjællands interesse 10 dage før, det faldt på plads. Jeg var med Midtjylland på træningslejr i Polen, men min kæreste mødte min agent et eller andet sted i Lyngby. Han sagde så: ” Vi har lige været i Farum, og de er interesseret i Kian.” Jeg fik det først at vide fra min kæreste, men det ved min agent ikke, siger Kian Hansen med et smil til Tipsbladet Print, der er på gaden i dag.
– Mange ville nok kigge på tabellen og så sige, at det er et skridt ned at tage til Nordsjælland, men jeg trængte til nogle nye udfordringer og nye øjne til at se på mig. Selv om man er 30, kan man stadig udvikle sig på mange punkter. Jeg tror, jeg trængte til ny, frisk inspiration. Og der er i hvert fald frisk inspiration herovre hver dag. Tingene bliver gjort på en fed og anderledes måde. Man er meget mere involveret. Det kan godt være, ens mening ikke bliver den endelige, og det er stadig træneren, der bestemmer, men man har en del at skulle have sagt, og det kan jeg godt lide.
– Jeg har været fire-fem år i det samme trummerum, de samme øvelser, den samme hverdag. Min tid i FC Midtjylland var helt fantastisk, men nogle gange er det fint at komme ud af sin comfort zone. Jeg tror nærmest ikke, jeg har haft den samme øvelse ude på træningsbanen, hvorimod jeg i Midtjylland kunne skemalægge ugen og vide, hvad vi skulle lave. Jeg har ikke noget imod Midtjylland som hold eller sted. Men der var for mange positive ting, som trak, til at jeg kunne sige nej til Nordsjælland,siger Kian Hansen.
Tipsbladet har mødt Kian Hansen til en snak om ambitioner, udfordringer og flere årsager til, at det for de fleste meget overraskende skifte faldt på plads tilbage i juli måned.
Læs hele det store interview med FC Nordsjællands nye forsvarsgeneral i Tipsbladet Print.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
‘Han er tilgivet’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
‘Jeg hadede verden’
Legender tager afsked med Sepp Piontek
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
