Overraskende Superliga-transfer: Kæresten var først med beskeden

Den samme trummerum og de samme øvelser uge efter uge. Kian Hansen trængte til ny luft efter sine år i FC Midtjylland.



For en måned siden ramte en transferbombe af de større i den danske Superliga. FC Midtjyllands stamspiller og lederskikkelse i det centrale forsvar Kian Hansen – manden med de frygtede lange indkast – skiftede med øjeblikkelig virkning fra FC Midtjylland til FC Nordsjælland.

Nogle af de overraskende elementer omkring skiftet var, at der slet ingen rygter havde været forud, og så det faktum, at skiftet fra en oplagt guldkandidat til en knap så oplagt, må betegnes som et skridt ned til en klub, der sjældent betaler penge for spillere til deres førsteholdstrup og da slet ikke for mænd på den forkerte side af de 30.

Men for Kian Hansen var FC Nordsjælland en oplagt ny arbejdsgiver, da muligheden bød sig.

– Jeg tror, at jeg første gang hørte om FC Nordsjællands interesse 10 dage før, det faldt på plads. Jeg var med Midtjylland på træningslejr i Polen, men min kæreste mødte min agent et eller andet sted i Lyngby. Han sagde så: ” Vi har lige været i Farum, og de er interesseret i Kian.” Jeg fik det først at vide fra min kæreste, men det ved min agent ikke, siger Kian Hansen med et smil til Tipsbladet Print, der er på gaden i dag. 

– Mange ville nok kigge på tabellen og så sige, at det er et skridt ned at tage til Nordsjælland, men jeg trængte til nogle nye udfordringer og nye øjne til at se på mig. Selv om man er 30, kan man stadig udvikle sig på mange punkter. Jeg tror, jeg trængte til ny, frisk inspiration. Og der er i hvert fald frisk inspiration herovre hver dag. Tingene bliver gjort på en fed og anderledes måde. Man er meget mere involveret. Det kan godt være, ens mening ikke bliver den endelige, og det er stadig træneren, der bestemmer, men man har en del at skulle have sagt, og det kan jeg godt lide.

– Jeg har været fire-fem år i det samme trummerum, de samme øvelser, den samme hverdag. Min tid i FC Midtjylland var helt fantastisk, men nogle gange er det fint at komme ud af sin comfort zone. Jeg tror nærmest ikke, jeg har haft den samme øvelse ude på træningsbanen, hvorimod jeg i Midtjylland kunne skemalægge ugen og vide, hvad vi skulle lave. Jeg har ikke noget imod Midtjylland som hold eller sted. Men der var for mange positive ting, som trak, til at jeg kunne sige nej til Nordsjælland,siger Kian Hansen.

Tipsbladet har mødt Kian Hansen til en snak om ambitioner, udfordringer og flere årsager til, at det for de fleste meget overraskende skifte faldt på plads tilbage i juli måned. 

Læs hele det store interview med FC Nordsjællands nye forsvarsgeneral i Tipsbladet Print. 





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afslører “useriøst bud” fra FC København

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Forventer kæmpe jobtilbud

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘Ronaldo vinder kampen’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Katastrofe for Jack Grealish

– Alt for meget kaos i Horsens

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Viaplay hæver priserne

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’