Overraskende Superliga-transfer: Kæresten var først med beskeden

Den samme trummerum og de samme øvelser uge efter uge. Kian Hansen trængte til ny luft efter sine år i FC Midtjylland.



For en måned siden ramte en transferbombe af de større i den danske Superliga. FC Midtjyllands stamspiller og lederskikkelse i det centrale forsvar Kian Hansen – manden med de frygtede lange indkast – skiftede med øjeblikkelig virkning fra FC Midtjylland til FC Nordsjælland.

Nogle af de overraskende elementer omkring skiftet var, at der slet ingen rygter havde været forud, og så det faktum, at skiftet fra en oplagt guldkandidat til en knap så oplagt, må betegnes som et skridt ned til en klub, der sjældent betaler penge for spillere til deres førsteholdstrup og da slet ikke for mænd på den forkerte side af de 30.

Men for Kian Hansen var FC Nordsjælland en oplagt ny arbejdsgiver, da muligheden bød sig.

– Jeg tror, at jeg første gang hørte om FC Nordsjællands interesse 10 dage før, det faldt på plads. Jeg var med Midtjylland på træningslejr i Polen, men min kæreste mødte min agent et eller andet sted i Lyngby. Han sagde så: ” Vi har lige været i Farum, og de er interesseret i Kian.” Jeg fik det først at vide fra min kæreste, men det ved min agent ikke, siger Kian Hansen med et smil til Tipsbladet Print, der er på gaden i dag. 

– Mange ville nok kigge på tabellen og så sige, at det er et skridt ned at tage til Nordsjælland, men jeg trængte til nogle nye udfordringer og nye øjne til at se på mig. Selv om man er 30, kan man stadig udvikle sig på mange punkter. Jeg tror, jeg trængte til ny, frisk inspiration. Og der er i hvert fald frisk inspiration herovre hver dag. Tingene bliver gjort på en fed og anderledes måde. Man er meget mere involveret. Det kan godt være, ens mening ikke bliver den endelige, og det er stadig træneren, der bestemmer, men man har en del at skulle have sagt, og det kan jeg godt lide.

– Jeg har været fire-fem år i det samme trummerum, de samme øvelser, den samme hverdag. Min tid i FC Midtjylland var helt fantastisk, men nogle gange er det fint at komme ud af sin comfort zone. Jeg tror nærmest ikke, jeg har haft den samme øvelse ude på træningsbanen, hvorimod jeg i Midtjylland kunne skemalægge ugen og vide, hvad vi skulle lave. Jeg har ikke noget imod Midtjylland som hold eller sted. Men der var for mange positive ting, som trak, til at jeg kunne sige nej til Nordsjælland,siger Kian Hansen.

Tipsbladet har mødt Kian Hansen til en snak om ambitioner, udfordringer og flere årsager til, at det for de fleste meget overraskende skifte faldt på plads tilbage i juli måned. 

Læs hele det store interview med FC Nordsjællands nye forsvarsgeneral i Tipsbladet Print. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Jubler over ny Brøndby-chef

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

I svime over Morten Hjulmand

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Benhård Brian Riemer-melding

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Liverpool vender dobbeltopgøret



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Presset træner vil rotere mod FCM

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Barcelona vandt 7-2

Nu forklarer Noah Nartey

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Kroater får klø i Alsace

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget