Overraskende Superliga-transfer: Kæresten var først med beskeden

Den samme trummerum og de samme øvelser uge efter uge. Kian Hansen trængte til ny luft efter sine år i FC Midtjylland.



For en måned siden ramte en transferbombe af de større i den danske Superliga. FC Midtjyllands stamspiller og lederskikkelse i det centrale forsvar Kian Hansen – manden med de frygtede lange indkast – skiftede med øjeblikkelig virkning fra FC Midtjylland til FC Nordsjælland.

Nogle af de overraskende elementer omkring skiftet var, at der slet ingen rygter havde været forud, og så det faktum, at skiftet fra en oplagt guldkandidat til en knap så oplagt, må betegnes som et skridt ned til en klub, der sjældent betaler penge for spillere til deres førsteholdstrup og da slet ikke for mænd på den forkerte side af de 30.

Men for Kian Hansen var FC Nordsjælland en oplagt ny arbejdsgiver, da muligheden bød sig.

– Jeg tror, at jeg første gang hørte om FC Nordsjællands interesse 10 dage før, det faldt på plads. Jeg var med Midtjylland på træningslejr i Polen, men min kæreste mødte min agent et eller andet sted i Lyngby. Han sagde så: ” Vi har lige været i Farum, og de er interesseret i Kian.” Jeg fik det først at vide fra min kæreste, men det ved min agent ikke, siger Kian Hansen med et smil til Tipsbladet Print, der er på gaden i dag. 

– Mange ville nok kigge på tabellen og så sige, at det er et skridt ned at tage til Nordsjælland, men jeg trængte til nogle nye udfordringer og nye øjne til at se på mig. Selv om man er 30, kan man stadig udvikle sig på mange punkter. Jeg tror, jeg trængte til ny, frisk inspiration. Og der er i hvert fald frisk inspiration herovre hver dag. Tingene bliver gjort på en fed og anderledes måde. Man er meget mere involveret. Det kan godt være, ens mening ikke bliver den endelige, og det er stadig træneren, der bestemmer, men man har en del at skulle have sagt, og det kan jeg godt lide.

– Jeg har været fire-fem år i det samme trummerum, de samme øvelser, den samme hverdag. Min tid i FC Midtjylland var helt fantastisk, men nogle gange er det fint at komme ud af sin comfort zone. Jeg tror nærmest ikke, jeg har haft den samme øvelse ude på træningsbanen, hvorimod jeg i Midtjylland kunne skemalægge ugen og vide, hvad vi skulle lave. Jeg har ikke noget imod Midtjylland som hold eller sted. Men der var for mange positive ting, som trak, til at jeg kunne sige nej til Nordsjælland,siger Kian Hansen.

Tipsbladet har mødt Kian Hansen til en snak om ambitioner, udfordringer og flere årsager til, at det for de fleste meget overraskende skifte faldt på plads tilbage i juli måned. 

Læs hele det store interview med FC Nordsjællands nye forsvarsgeneral i Tipsbladet Print. 






FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Krisen er blevet til en katastrofe?

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rasmus Højlund revser konkurrent

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding

FC København-krisen fortsætter

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Silkeborg klasker Randers



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Topchef får nyt job i FCK

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

AGF – Brøndby IF

I svime over Pelle Mattsson

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Afslører vild transfer-historie

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Modtager stor ros fra Højbjerg

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow