Overraskende Superliga-transfer: Kæresten var først med beskeden

Den samme trummerum og de samme øvelser uge efter uge. Kian Hansen trængte til ny luft efter sine år i FC Midtjylland.



For en måned siden ramte en transferbombe af de større i den danske Superliga. FC Midtjyllands stamspiller og lederskikkelse i det centrale forsvar Kian Hansen – manden med de frygtede lange indkast – skiftede med øjeblikkelig virkning fra FC Midtjylland til FC Nordsjælland.

Nogle af de overraskende elementer omkring skiftet var, at der slet ingen rygter havde været forud, og så det faktum, at skiftet fra en oplagt guldkandidat til en knap så oplagt, må betegnes som et skridt ned til en klub, der sjældent betaler penge for spillere til deres førsteholdstrup og da slet ikke for mænd på den forkerte side af de 30.

Men for Kian Hansen var FC Nordsjælland en oplagt ny arbejdsgiver, da muligheden bød sig.

– Jeg tror, at jeg første gang hørte om FC Nordsjællands interesse 10 dage før, det faldt på plads. Jeg var med Midtjylland på træningslejr i Polen, men min kæreste mødte min agent et eller andet sted i Lyngby. Han sagde så: ” Vi har lige været i Farum, og de er interesseret i Kian.” Jeg fik det først at vide fra min kæreste, men det ved min agent ikke, siger Kian Hansen med et smil til Tipsbladet Print, der er på gaden i dag. 

– Mange ville nok kigge på tabellen og så sige, at det er et skridt ned at tage til Nordsjælland, men jeg trængte til nogle nye udfordringer og nye øjne til at se på mig. Selv om man er 30, kan man stadig udvikle sig på mange punkter. Jeg tror, jeg trængte til ny, frisk inspiration. Og der er i hvert fald frisk inspiration herovre hver dag. Tingene bliver gjort på en fed og anderledes måde. Man er meget mere involveret. Det kan godt være, ens mening ikke bliver den endelige, og det er stadig træneren, der bestemmer, men man har en del at skulle have sagt, og det kan jeg godt lide.

– Jeg har været fire-fem år i det samme trummerum, de samme øvelser, den samme hverdag. Min tid i FC Midtjylland var helt fantastisk, men nogle gange er det fint at komme ud af sin comfort zone. Jeg tror nærmest ikke, jeg har haft den samme øvelse ude på træningsbanen, hvorimod jeg i Midtjylland kunne skemalægge ugen og vide, hvad vi skulle lave. Jeg har ikke noget imod Midtjylland som hold eller sted. Men der var for mange positive ting, som trak, til at jeg kunne sige nej til Nordsjælland,siger Kian Hansen.

Tipsbladet har mødt Kian Hansen til en snak om ambitioner, udfordringer og flere årsager til, at det for de fleste meget overraskende skifte faldt på plads tilbage i juli måned. 

Læs hele det store interview med FC Nordsjællands nye forsvarsgeneral i Tipsbladet Print. 





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– Et kanon sted for ham

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ingen kontakt med AGF

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

LIVE: FCK taber i Barcelona

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub