Overrasket over FCK-køb: En af ligaens bedste

FC København har ifølge O Jogo-journalisten Pedro Granja landet en af de bedste forsvarsspillere fra den portugisiske liga.



Det er til at forstå, hvis det ikke kun er på banen, at man i FC København har åndenød.

Også i klubbens sportslige udvalg bliver der løbet stærkt, for der går nærmest ikke en dag uden transferaktivitet hos københavnerne.

I de seneste dage er Christian Sørensen og Diogo Goncalves blevet sendt videre, mens man har hentet den brasilianske duo Robert og Gabriel Pereira. Hvor førstnævnte er en usleben diamant, så er sidstnævnte noget mere etableret.

Faktisk er han ifølge Pedro Granja, der dækker Gil Vicente tæt for O Jogo, en fremragende forsvarsspiller.

– Han er en af de bedste centrale forsvarsspillere i ligaen. Hans største kvaliteter er hans fart, han laver få fejl, er stærk i luften og har en næse for også at score mål som forsvarsspiller, fortæller han til Tipsbladet.

240807_pereira-1

Gabriel Pereira blev onsdag præsenteret som ny spiller i FC København. Han har skrevet under på en aftale for de kommende fem sæsoner. Foto: Alamy

Allerede i januar var der bud efter 24-årige Gabriel Pereira, og her var det en af Portugals sværvægtere i FC Porto, der var tæt på ham. Derfor kommer det også som lidt af en overraskelse for Pedro Granja, at han nu er i FCK.

– Han var meget tæt på FC Porto i januar. Frikøbsklausulen lå på 75 millioner kroner. Det var en perfekt handel for alle parter, lyder det.

Selvom handlen kollapsede, så var Gabriel Pereira i Gil Vicente på lånt tid, for han havde på meget kort tid etableret sig som en af ligaens bedste forsvarsspillere.

– Han udviklede sig voldsomt i 2022, hvor han spillede for en klub (Vilafranquense, red.) i den næstbedste portugisiske række. I hans første år i Gil Vicente startede han med det samme. Nu er han forsvarschefen. Gil har brug for pengene, da de er en lille og sælgende klub, og det her kan blive deres største salg nogensinde.

Gil Vicente har selv offentliggjort, at FCK har købt Gabriel Pereira for 37,5 millioner kroner, mens prisen kan stige til over 50 millioner på grund af bonusser på 15 millioner kroner.

Pedro Granja fortæller desuden, at Gabriel Pereira ikke snakker engelsk. Brasilianeren har underskrevet en femårig aftale med FC København.

Tipsbladet har også i samarbejde med Opta indsamlet data på Gabriel Pereira, og det underbygger bare Pedro Granjas pointer om en rigtig dygtig stopper. Læs den historie her.







LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Tottenham under stregen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Cooper gav hård og ærlig besked

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

‘Jeg er rørt og glad’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hård kritik af FCM-profil

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Barcelona klager til UEFA

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Nu er han tilbage for Brøndby

AGF snubler i guldkampen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Liverpool – Fulham

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg