Det er til at forstå, hvis det ikke kun er på banen, at man i FC København har åndenød.
Også i klubbens sportslige udvalg bliver der løbet stærkt, for der går nærmest ikke en dag uden transferaktivitet hos københavnerne.
I de seneste dage er Christian Sørensen og Diogo Goncalves blevet sendt videre, mens man har hentet den brasilianske duo Robert og Gabriel Pereira. Hvor førstnævnte er en usleben diamant, så er sidstnævnte noget mere etableret.
Faktisk er han ifølge Pedro Granja, der dækker Gil Vicente tæt for O Jogo, en fremragende forsvarsspiller.
– Han er en af de bedste centrale forsvarsspillere i ligaen. Hans største kvaliteter er hans fart, han laver få fejl, er stærk i luften og har en næse for også at score mål som forsvarsspiller, fortæller han til Tipsbladet.

Allerede i januar var der bud efter 24-årige Gabriel Pereira, og her var det en af Portugals sværvægtere i FC Porto, der var tæt på ham. Derfor kommer det også som lidt af en overraskelse for Pedro Granja, at han nu er i FCK.
– Han var meget tæt på FC Porto i januar. Frikøbsklausulen lå på 75 millioner kroner. Det var en perfekt handel for alle parter, lyder det.
Selvom handlen kollapsede, så var Gabriel Pereira i Gil Vicente på lånt tid, for han havde på meget kort tid etableret sig som en af ligaens bedste forsvarsspillere.
– Han udviklede sig voldsomt i 2022, hvor han spillede for en klub (Vilafranquense, red.) i den næstbedste portugisiske række. I hans første år i Gil Vicente startede han med det samme. Nu er han forsvarschefen. Gil har brug for pengene, da de er en lille og sælgende klub, og det her kan blive deres største salg nogensinde.
Gil Vicente har selv offentliggjort, at FCK har købt Gabriel Pereira for 37,5 millioner kroner, mens prisen kan stige til over 50 millioner på grund af bonusser på 15 millioner kroner.
Pedro Granja fortæller desuden, at Gabriel Pereira ikke snakker engelsk. Brasilianeren har underskrevet en femårig aftale med FC København.
Tipsbladet har også i samarbejde med Opta indsamlet data på Gabriel Pereira, og det underbygger bare Pedro Granjas pointer om en rigtig dygtig stopper. Læs den historie her.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT