Det er til at forstå, hvis det ikke kun er på banen, at man i FC København har åndenød.
Også i klubbens sportslige udvalg bliver der løbet stærkt, for der går nærmest ikke en dag uden transferaktivitet hos københavnerne.
I de seneste dage er Christian Sørensen og Diogo Goncalves blevet sendt videre, mens man har hentet den brasilianske duo Robert og Gabriel Pereira. Hvor førstnævnte er en usleben diamant, så er sidstnævnte noget mere etableret.
Faktisk er han ifølge Pedro Granja, der dækker Gil Vicente tæt for O Jogo, en fremragende forsvarsspiller.
– Han er en af de bedste centrale forsvarsspillere i ligaen. Hans største kvaliteter er hans fart, han laver få fejl, er stærk i luften og har en næse for også at score mål som forsvarsspiller, fortæller han til Tipsbladet.

Allerede i januar var der bud efter 24-årige Gabriel Pereira, og her var det en af Portugals sværvægtere i FC Porto, der var tæt på ham. Derfor kommer det også som lidt af en overraskelse for Pedro Granja, at han nu er i FCK.
– Han var meget tæt på FC Porto i januar. Frikøbsklausulen lå på 75 millioner kroner. Det var en perfekt handel for alle parter, lyder det.
Selvom handlen kollapsede, så var Gabriel Pereira i Gil Vicente på lånt tid, for han havde på meget kort tid etableret sig som en af ligaens bedste forsvarsspillere.
– Han udviklede sig voldsomt i 2022, hvor han spillede for en klub (Vilafranquense, red.) i den næstbedste portugisiske række. I hans første år i Gil Vicente startede han med det samme. Nu er han forsvarschefen. Gil har brug for pengene, da de er en lille og sælgende klub, og det her kan blive deres største salg nogensinde.
Gil Vicente har selv offentliggjort, at FCK har købt Gabriel Pereira for 37,5 millioner kroner, mens prisen kan stige til over 50 millioner på grund af bonusser på 15 millioner kroner.
Pedro Granja fortæller desuden, at Gabriel Pereira ikke snakker engelsk. Brasilianeren har underskrevet en femårig aftale med FC København.
Tipsbladet har også i samarbejde med Opta indsamlet data på Gabriel Pereira, og det underbygger bare Pedro Granjas pointer om en rigtig dygtig stopper. Læs den historie her.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE