Overrasket over FCK-køb: En af ligaens bedste

FC København har ifølge O Jogo-journalisten Pedro Granja landet en af de bedste forsvarsspillere fra den portugisiske liga.



Det er til at forstå, hvis det ikke kun er på banen, at man i FC København har åndenød.

Også i klubbens sportslige udvalg bliver der løbet stærkt, for der går nærmest ikke en dag uden transferaktivitet hos københavnerne.

I de seneste dage er Christian Sørensen og Diogo Goncalves blevet sendt videre, mens man har hentet den brasilianske duo Robert og Gabriel Pereira. Hvor førstnævnte er en usleben diamant, så er sidstnævnte noget mere etableret.

Faktisk er han ifølge Pedro Granja, der dækker Gil Vicente tæt for O Jogo, en fremragende forsvarsspiller.

– Han er en af de bedste centrale forsvarsspillere i ligaen. Hans største kvaliteter er hans fart, han laver få fejl, er stærk i luften og har en næse for også at score mål som forsvarsspiller, fortæller han til Tipsbladet.

240807_pereira-1

Gabriel Pereira blev onsdag præsenteret som ny spiller i FC København. Han har skrevet under på en aftale for de kommende fem sæsoner. Foto: Alamy

Allerede i januar var der bud efter 24-årige Gabriel Pereira, og her var det en af Portugals sværvægtere i FC Porto, der var tæt på ham. Derfor kommer det også som lidt af en overraskelse for Pedro Granja, at han nu er i FCK.

– Han var meget tæt på FC Porto i januar. Frikøbsklausulen lå på 75 millioner kroner. Det var en perfekt handel for alle parter, lyder det.

Selvom handlen kollapsede, så var Gabriel Pereira i Gil Vicente på lånt tid, for han havde på meget kort tid etableret sig som en af ligaens bedste forsvarsspillere.

– Han udviklede sig voldsomt i 2022, hvor han spillede for en klub (Vilafranquense, red.) i den næstbedste portugisiske række. I hans første år i Gil Vicente startede han med det samme. Nu er han forsvarschefen. Gil har brug for pengene, da de er en lille og sælgende klub, og det her kan blive deres største salg nogensinde.

Gil Vicente har selv offentliggjort, at FCK har købt Gabriel Pereira for 37,5 millioner kroner, mens prisen kan stige til over 50 millioner på grund af bonusser på 15 millioner kroner.

Pedro Granja fortæller desuden, at Gabriel Pereira ikke snakker engelsk. Brasilianeren har underskrevet en femårig aftale med FC København.

Tipsbladet har også i samarbejde med Opta indsamlet data på Gabriel Pereira, og det underbygger bare Pedro Granjas pointer om en rigtig dygtig stopper. Læs den historie her.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Den største genistreg i Superligaen?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske