Overrasket over FCK-køb: En af ligaens bedste

FC København har ifølge O Jogo-journalisten Pedro Granja landet en af de bedste forsvarsspillere fra den portugisiske liga.



Det er til at forstå, hvis det ikke kun er på banen, at man i FC København har åndenød.

Også i klubbens sportslige udvalg bliver der løbet stærkt, for der går nærmest ikke en dag uden transferaktivitet hos københavnerne.

I de seneste dage er Christian Sørensen og Diogo Goncalves blevet sendt videre, mens man har hentet den brasilianske duo Robert og Gabriel Pereira. Hvor førstnævnte er en usleben diamant, så er sidstnævnte noget mere etableret.

Faktisk er han ifølge Pedro Granja, der dækker Gil Vicente tæt for O Jogo, en fremragende forsvarsspiller.

– Han er en af de bedste centrale forsvarsspillere i ligaen. Hans største kvaliteter er hans fart, han laver få fejl, er stærk i luften og har en næse for også at score mål som forsvarsspiller, fortæller han til Tipsbladet.

240807_pereira-1

Gabriel Pereira blev onsdag præsenteret som ny spiller i FC København. Han har skrevet under på en aftale for de kommende fem sæsoner. Foto: Alamy

Allerede i januar var der bud efter 24-årige Gabriel Pereira, og her var det en af Portugals sværvægtere i FC Porto, der var tæt på ham. Derfor kommer det også som lidt af en overraskelse for Pedro Granja, at han nu er i FCK.

– Han var meget tæt på FC Porto i januar. Frikøbsklausulen lå på 75 millioner kroner. Det var en perfekt handel for alle parter, lyder det.

Selvom handlen kollapsede, så var Gabriel Pereira i Gil Vicente på lånt tid, for han havde på meget kort tid etableret sig som en af ligaens bedste forsvarsspillere.

– Han udviklede sig voldsomt i 2022, hvor han spillede for en klub (Vilafranquense, red.) i den næstbedste portugisiske række. I hans første år i Gil Vicente startede han med det samme. Nu er han forsvarschefen. Gil har brug for pengene, da de er en lille og sælgende klub, og det her kan blive deres største salg nogensinde.

Gil Vicente har selv offentliggjort, at FCK har købt Gabriel Pereira for 37,5 millioner kroner, mens prisen kan stige til over 50 millioner på grund af bonusser på 15 millioner kroner.

Pedro Granja fortæller desuden, at Gabriel Pereira ikke snakker engelsk. Brasilianeren har underskrevet en femårig aftale med FC København.

Tipsbladet har også i samarbejde med Opta indsamlet data på Gabriel Pereira, og det underbygger bare Pedro Granjas pointer om en rigtig dygtig stopper. Læs den historie her.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Hylder Manchester United-stjerne

De 10 største handler i vinterens transfervindue

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

AGF og OB var enige om at spille søndag



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Medier fælder hård dom

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

– Han virker frustreret!

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Brian Riemer på plads til topkamp

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Brøndby IF – Randers FC

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Officielt: Her spilles AGF-OB

De vil have Martin Braithwaite



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tottenham boykotter Viaplay

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Spændende OB-nyhed

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Tror på overraskelse i startopstilling

Han kan blive den næste store profil!

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf