Vejle Boldklub spillede deres første Superliga-kamp, efter at de før sommerferien sikrede sig oprykning til Danmarks bedste række, og her løb de ind i et 4-2-nederlag til AGF.
Især i første halvleg havde oprykkerne problemerne. Efter 17 minutter var de bagud med to mål, og det så ud til at blive en sand ydmygelse. Vejle Boldklubs forsvarsspiller Mads Greve er heller ikke imponeret over sin og holdkammeraternes præstation.
– Vi kommer selvfølgelig bedre med i ande halvleg, men det, vi leverer i første halvleg, er virkelig skidt, siger han til TV3 Sport efter kampen og fortsætter:
– I en premierekamp som denne skal vi ud med det hele, og jeg synes, vi virker skræmte i første halvleg af en eller anden årsag. Vores pres sidder overhovedet ikke, og vi er bare langt fra. Det bliver bedre i anden halvleg og vi får pyntet på det, men det var generelt ikke godt nok i dag.
Mads Greve var ellers fortrøstningsfuld før kampen.
– Jeg havde en god fornemmelse inden kampen. Vi har haft en god opstart og spillet nogle gode træningskampe – træningskampe er selvfølgelig, hvad det er – men jeg følte at vi stod ganske fint. Vi kommer overhovedet ikke ud til kampen, som vi skal, og så taber man mod AGF. Det er et godt hold, siger forsvarskrigeren.
Vejle Boldklub skal forsøge at få deres første point i Superliga-sæsonen, når de i næste weekend møder SønderjysKE på hjemmebane. Det opgør spilles søndag aften.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Sprudler i MLS
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
