Overtog trommeslager fra AGF-træners dårlige heavyband

David Nielsen var både sanger og guitarist i et heavy-band – men så gik der fodbold i den, og Michael Møller kom forbi.



Vi er nødt til at starte denne artikel med at få styr på en myte, der for nogle år siden suste rundt på internettet: 

”I starten af 90’erne var David Nielsen en kort overgang forsanger i rockbandet Concrete Puppet Frog, som senere blev til moi Caprice,” stod der på den nuværende AGF-træners danske Wikipedia-profil, og det var en sjov tanke at lege med – David Nielsens dybe stemme, der sang de høje noter i smukke, drømmende indiepopnumre som ”To the Light-house” og ”Drama Queen”; et par af moi Capri-ces radiohits fra nullerne.

David Nielsen har selv afvist påstanden, og den findes ikke længere på hans Wikipedia-side, men en undren lurer stadig. For Nielsen og moi Caprice har begge oprindelse i det nord-ligste Jylland, og fodboldmanden og musikerne har nogenlunde samme alder.

Så er der en for-bindelse?

Michael Møller, ham der rent faktisk er forsanger i moi Caprice, må være den rigtige mand at spørge.

– Det er ikke helt farfetched. David Nielsen havde et heavyband i Skagen – jeg tror, det hed The Overlords. Da jeg mødte Christian, som jeg dannede moi Caprice sammen med, spillede han sammen med David Nielsen. Så vidt jeg kan huske, spillede de noget helt håbløst dårlig heavymusik.

– På det tidspunkt ville jeg vildt gerne være med i et band, for det havde jeg drømt om, siden jeg begyndte at skrive sange, og fordi David Nielsen ville til at koncentrere sig om fodbold, ville han ikke spille heavy længere, og så var der tale om, at jeg skulle være ny forsanger i det band. Men vi blev enige om at lave et nyt band, fordi vi også hellere ville spille noget andet musik. Så det er simpelthen, fordi jeg overtog hans trommeslager, fortæller 42-årige Michael Møller til Tipsbladet.

– Jeg kan huske, at jeg mødte David Nielsen én gang, hvor han sådan lidt henkastet sagde, at han ville satse på en fodboldkarriere.

– ”Good luck,” tænkte jeg.

– Det kommer helt sikkert ikke til at lykkes, det der. Det må man jo sige, at det gjorde. Men han sang og spillede guitar i det heavyband. De havde nogle dårlige demoer, jeg lyttede til. På et tidspunkt kan du prøve at få fat i David Nielsen. Et eller andet sted må der ligge en heavy metal-artikel og vente,” foreslår Michael Møller.

En artikel om David Nielsens fortid som heavy-sanger i Skagen? Det er bestemt ikke nogen dum ide. Men denne historie handler ikke om en fodboldtræners forhold til musik, men om en musikers forhold til fodbold. Nemlig Michael Møllers.

Og det kan du læse meget mere om i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet.

Læs også:UEFA: Sådan vælges Champions og Europa League-holdene ved aflyste ligaer
Læs også:Silkeborg-back vil forlænge sin kontrakt
Læs også:Medie: Superliga-start diskuteres på møde fredag
Læs også:Officielt: FC Midtjylland har historisk stort hovedsponsorat på plads






LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Landsholdet annoncerer to testkampe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FCM stanger lang karantæne ud til fan