IKAST (Tipsbladet): Man kan se tegnene efter dem flere steder i international fodbold.
Når et hold stiller en eller flere spillere ved siden af forsvarsmuren på et frispark, er det en videreudvikling af noget, FC Midtjylland og Brentford sammen satte skub i, og det samme gælder brugen af lange indkast, de var med til at gøre populære.
Når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil.
Peter SandFodbolddirektør i FC Midtjylland
I de seneste to-tre år er FC Midtjylland blevet udfordret på dødbold-tronen i Superligaen, men ambitionerne om at dominere på området er tårnhøje.
Tipsbladet har talt med FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand til vores serie med Superligaens sportschefer.

Sands jobbeskrivelse er på flere punkter anderledes end kollegernes, fordi FC Midtjylland har så mange specialister ansat, så det bliver ikke direktøren, der designer de nye ‘plays’ på dødbolde eller rejser til fire lande i Sydamerika på en uge for egenhændigt at spotte nye luftvåben til startopstillingen.
I stedet har Sand det overordnede ansvar for retningen, hjælpe og sparre med de folk, der skal udføre opgaverne.
– Dødbolde er, også historisk, en så en vigtig del af vores spillestil. Vi vil dominere på dødbolde, og vi kan se, at vi har succes med det, så det er helt klart et indsatsområde, siger Peter Sand til Tipsbladet.
Verdens bedste
FC Midtjylland har Anders Holch Povlsen som ejer og chancen for at komme i Champions Leagues nye ligaspil, hvor præmiepengene på papiret er endnu større, end da FC København i forrige sæson fik 286 millioner kroner i præmiepengene, hvilket man så overgik i sidste sæson.
Men uanset de gode rammer er det indlysende, at FC Midtjylland ikke har en jordisk chance for at købe om kap med Europas topklubber eller klubber i Top 5-ligaerne, og ikke får det i mange år, med mindre fodboldverdenen ændrer sig til ukendelighed.
Så hvad gør man i stedet?
Jagter områder, hvor man ikke skal købe om kap med Manchester City eller Real Madrid.

– Det er vores ambition at blive verdens bedste dødboldhold, sagde Peter Sand for nylig i en podcast hos fanmediet Sort Snak.
Så når Mads Bech Sørensen ender i FC Midtjylland, er hans evner på indkast ikke noget, man på mirakuløs vis spotter ved de første træninger.
På samme måde går klubben efter spillere, der kan tage et propert hjørnespark, som kan heade, og som rager op – at de nye folk Ousmane Diao, Pedro Bravo og Denil Castillo er mellem 187 og 190 centimeter høje er intet tilfælde.
SPORTSCHEFERNE
NAVN: PETER SAND
TITEL: FODBOLDDIREKTØR
KLUB: FC MIDTJYLLAND
ANSAT: JANUAR 2024
ANSLÅET SPILLERBUDGET: 175-185 MIO. KR. (2. i Superligaen)
I SUPERLIGAEN SIDEN: 2000
SANDSYNLIG SLUTPLACERING: Mellem 1 og 3
– Det er noget af det fede i FC Midtjylland, at når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil. Vi går all-in og giver det et skud, og det virker, siger Peter Sand til Tipsbladet.
Hvordan FC Midtjylland specifikt vil jagte målet kan Peter Sand ikke sige.
Men dødboldene er et godt eksempel på, hvordan FC Midtjylland vil forsøge fortsat at finde fordele, som man har gjort i klubbens første 25 leveår.
– Vi lægger ikke skjul på, at vi faktisk er stolte af det. Det handler ikke bare om tro, vi kan se, det virker. Se vores kamp mod Randers i foråret. Vi spillede ikke en god kamp, men vi fik et langt indkast, der blev kastet ind, forlænget, og så scorede vi og vandt 1-0. Det er så vigtigt et indsatsområde, som vi tror på.
– Vi fokuserer på det, vi kan styre, og så må andre have deres holdninger, hvilket er fair. Og i forhold til spillet er det jo befriende, at alle hold ikke gør det samme. Det kan vi også se i Superligaen, hvor der er store forskelle, og det gør bare turneringen endnu mere interessant.
Læs mere om Superligaens budgetter og FC Midtjyllands muligheder her.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
Tuchel klarmelder stor profil
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
England – Argentina
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
EKSKLUSIVT