IKAST (Tipsbladet): Man kan se tegnene efter dem flere steder i international fodbold.
Når et hold stiller en eller flere spillere ved siden af forsvarsmuren på et frispark, er det en videreudvikling af noget, FC Midtjylland og Brentford sammen satte skub i, og det samme gælder brugen af lange indkast, de var med til at gøre populære.
Når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil.
Peter SandFodbolddirektør i FC Midtjylland
I de seneste to-tre år er FC Midtjylland blevet udfordret på dødbold-tronen i Superligaen, men ambitionerne om at dominere på området er tårnhøje.
Tipsbladet har talt med FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand til vores serie med Superligaens sportschefer.

Sands jobbeskrivelse er på flere punkter anderledes end kollegernes, fordi FC Midtjylland har så mange specialister ansat, så det bliver ikke direktøren, der designer de nye ‘plays’ på dødbolde eller rejser til fire lande i Sydamerika på en uge for egenhændigt at spotte nye luftvåben til startopstillingen.
I stedet har Sand det overordnede ansvar for retningen, hjælpe og sparre med de folk, der skal udføre opgaverne.
– Dødbolde er, også historisk, en så en vigtig del af vores spillestil. Vi vil dominere på dødbolde, og vi kan se, at vi har succes med det, så det er helt klart et indsatsområde, siger Peter Sand til Tipsbladet.
Verdens bedste
FC Midtjylland har Anders Holch Povlsen som ejer og chancen for at komme i Champions Leagues nye ligaspil, hvor præmiepengene på papiret er endnu større, end da FC København i forrige sæson fik 286 millioner kroner i præmiepengene, hvilket man så overgik i sidste sæson.
Men uanset de gode rammer er det indlysende, at FC Midtjylland ikke har en jordisk chance for at købe om kap med Europas topklubber eller klubber i Top 5-ligaerne, og ikke får det i mange år, med mindre fodboldverdenen ændrer sig til ukendelighed.
Så hvad gør man i stedet?
Jagter områder, hvor man ikke skal købe om kap med Manchester City eller Real Madrid.

– Det er vores ambition at blive verdens bedste dødboldhold, sagde Peter Sand for nylig i en podcast hos fanmediet Sort Snak.
Så når Mads Bech Sørensen ender i FC Midtjylland, er hans evner på indkast ikke noget, man på mirakuløs vis spotter ved de første træninger.
På samme måde går klubben efter spillere, der kan tage et propert hjørnespark, som kan heade, og som rager op – at de nye folk Ousmane Diao, Pedro Bravo og Denil Castillo er mellem 187 og 190 centimeter høje er intet tilfælde.
SPORTSCHEFERNE
NAVN: PETER SAND
TITEL: FODBOLDDIREKTØR
KLUB: FC MIDTJYLLAND
ANSAT: JANUAR 2024
ANSLÅET SPILLERBUDGET: 175-185 MIO. KR. (2. i Superligaen)
I SUPERLIGAEN SIDEN: 2000
SANDSYNLIG SLUTPLACERING: Mellem 1 og 3
– Det er noget af det fede i FC Midtjylland, at når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil. Vi går all-in og giver det et skud, og det virker, siger Peter Sand til Tipsbladet.
Hvordan FC Midtjylland specifikt vil jagte målet kan Peter Sand ikke sige.
Men dødboldene er et godt eksempel på, hvordan FC Midtjylland vil forsøge fortsat at finde fordele, som man har gjort i klubbens første 25 leveår.
– Vi lægger ikke skjul på, at vi faktisk er stolte af det. Det handler ikke bare om tro, vi kan se, det virker. Se vores kamp mod Randers i foråret. Vi spillede ikke en god kamp, men vi fik et langt indkast, der blev kastet ind, forlænget, og så scorede vi og vandt 1-0. Det er så vigtigt et indsatsområde, som vi tror på.
– Vi fokuserer på det, vi kan styre, og så må andre have deres holdninger, hvilket er fair. Og i forhold til spillet er det jo befriende, at alle hold ikke gør det samme. Det kan vi også se i Superligaen, hvor der er store forskelle, og det gør bare turneringen endnu mere interessant.
Læs mere om Superligaens budgetter og FC Midtjyllands muligheder her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
DAGENS SPILFORSLAG
AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER