På dette område vil FCM være verdens bedste

FC Midtjylland sætter - bogstavelig talt – barren og kravene højt i de kommende år.



IKAST (Tipsbladet): Man kan se tegnene efter dem flere steder i international fodbold.

Når et hold stiller en eller flere spillere ved siden af forsvarsmuren på et frispark, er det en videreudvikling af noget, FC Midtjylland og Brentford sammen satte skub i, og det samme gælder brugen af lange indkast, de var med til at gøre populære.

Når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil.

Peter Sand
Fodbolddirektør i FC Midtjylland

I de seneste to-tre år er FC Midtjylland blevet udfordret på dødbold-tronen i Superligaen, men ambitionerne om at dominere på området er tårnhøje.

Tipsbladet har talt med FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand til vores serie med Superligaens sportschefer.

260873

Foto: Alamy

Sands jobbeskrivelse er på flere punkter anderledes end kollegernes, fordi FC Midtjylland har så mange specialister ansat, så det bliver ikke direktøren, der designer de nye ‘plays’ på dødbolde eller rejser til fire lande i Sydamerika på en uge for egenhændigt at spotte nye luftvåben til startopstillingen.

I stedet har Sand det overordnede ansvar for retningen, hjælpe og sparre med de folk, der skal udføre opgaverne.

– Dødbolde er, også historisk, en så en vigtig del af vores spillestil. Vi vil dominere på dødbolde, og vi kan se, at vi har succes med det, så det er helt klart et indsatsområde, siger Peter Sand til Tipsbladet.

Verdens bedste
FC Midtjylland har Anders Holch Povlsen som ejer og chancen for at komme i Champions Leagues nye ligaspil, hvor præmiepengene på papiret er endnu større, end da FC København i forrige sæson fik 286 millioner kroner i præmiepengene, hvilket man så overgik i sidste sæson.

Men uanset de gode rammer er det indlysende, at FC Midtjylland ikke har en jordisk chance for at købe om kap med Europas topklubber eller klubber i Top 5-ligaerne, og ikke får det i mange år, med mindre fodboldverdenen ændrer sig til ukendelighed.

Så hvad gør man i stedet?

Jagter områder, hvor man ikke skal købe om kap med Manchester City eller Real Madrid.

260873

Foto: Alamy

– Det er vores ambition at blive verdens bedste dødboldhold, sagde Peter Sand for nylig i en podcast hos fanmediet Sort Snak.

Så når Mads Bech Sørensen ender i FC Midtjylland, er hans evner på indkast ikke noget, man på mirakuløs vis spotter ved de første træninger.

På samme måde går klubben efter spillere, der kan tage et propert hjørnespark, som kan heade, og som rager op – at de nye folk Ousmane Diao, Pedro Bravo og Denil Castillo er mellem 187 og 190 centimeter høje er intet tilfælde.


SPORTSCHEFERNE
NAVN: PETER SAND
TITEL: FODBOLDDIREKTØR
KLUB: FC MIDTJYLLAND
ANSAT: JANUAR 2024
ANSLÅET SPILLERBUDGET: 175-185 MIO. KR. (2. i Superligaen)
I SUPERLIGAEN SIDEN: 2000
SANDSYNLIG SLUTPLACERING: Mellem 1 og 3


– Det er noget af det fede i FC Midtjylland, at når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil. Vi går all-in og giver det et skud, og det virker, siger Peter Sand til Tipsbladet.

Hvordan FC Midtjylland specifikt vil jagte målet kan Peter Sand ikke sige.

Men dødboldene er et godt eksempel på, hvordan FC Midtjylland vil forsøge fortsat at finde fordele, som man har gjort i klubbens første 25 leveår.

– Vi lægger ikke skjul på, at vi faktisk er stolte af det. Det handler ikke bare om tro, vi kan se, det virker. Se vores kamp mod Randers i foråret. Vi spillede ikke en god kamp, men vi fik et langt indkast, der blev kastet ind, forlænget, og så scorede vi og vandt 1-0. Det er så vigtigt et indsatsområde, som vi tror på.

– Vi fokuserer på det, vi kan styre, og så må andre have deres holdninger, hvilket er fair. Og i forhold til spillet er det jo befriende, at alle hold ikke gør det samme. Det kan vi også se i Superligaen, hvor der er store forskelle, og det gør bare turneringen endnu mere interessant.

Læs mere om Superligaens budgetter og FC Midtjyllands muligheder her.



Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Fælder dom over Victor Froholdt

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

AGF nærmer sig angriber

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

FC København scorer 16 millioner kroner

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Bekræftet: Færdig

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Belønnes af FC København

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’