IKAST (Tipsbladet): Man kan se tegnene efter dem flere steder i international fodbold.
Når et hold stiller en eller flere spillere ved siden af forsvarsmuren på et frispark, er det en videreudvikling af noget, FC Midtjylland og Brentford sammen satte skub i, og det samme gælder brugen af lange indkast, de var med til at gøre populære.
Når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil.
Peter SandFodbolddirektør i FC Midtjylland
I de seneste to-tre år er FC Midtjylland blevet udfordret på dødbold-tronen i Superligaen, men ambitionerne om at dominere på området er tårnhøje.
Tipsbladet har talt med FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand til vores serie med Superligaens sportschefer.

Sands jobbeskrivelse er på flere punkter anderledes end kollegernes, fordi FC Midtjylland har så mange specialister ansat, så det bliver ikke direktøren, der designer de nye ‘plays’ på dødbolde eller rejser til fire lande i Sydamerika på en uge for egenhændigt at spotte nye luftvåben til startopstillingen.
I stedet har Sand det overordnede ansvar for retningen, hjælpe og sparre med de folk, der skal udføre opgaverne.
– Dødbolde er, også historisk, en så en vigtig del af vores spillestil. Vi vil dominere på dødbolde, og vi kan se, at vi har succes med det, så det er helt klart et indsatsområde, siger Peter Sand til Tipsbladet.
Verdens bedste
FC Midtjylland har Anders Holch Povlsen som ejer og chancen for at komme i Champions Leagues nye ligaspil, hvor præmiepengene på papiret er endnu større, end da FC København i forrige sæson fik 286 millioner kroner i præmiepengene, hvilket man så overgik i sidste sæson.
Men uanset de gode rammer er det indlysende, at FC Midtjylland ikke har en jordisk chance for at købe om kap med Europas topklubber eller klubber i Top 5-ligaerne, og ikke får det i mange år, med mindre fodboldverdenen ændrer sig til ukendelighed.
Så hvad gør man i stedet?
Jagter områder, hvor man ikke skal købe om kap med Manchester City eller Real Madrid.

– Det er vores ambition at blive verdens bedste dødboldhold, sagde Peter Sand for nylig i en podcast hos fanmediet Sort Snak.
Så når Mads Bech Sørensen ender i FC Midtjylland, er hans evner på indkast ikke noget, man på mirakuløs vis spotter ved de første træninger.
På samme måde går klubben efter spillere, der kan tage et propert hjørnespark, som kan heade, og som rager op – at de nye folk Ousmane Diao, Pedro Bravo og Denil Castillo er mellem 187 og 190 centimeter høje er intet tilfælde.
SPORTSCHEFERNE
NAVN: PETER SAND
TITEL: FODBOLDDIREKTØR
KLUB: FC MIDTJYLLAND
ANSAT: JANUAR 2024
ANSLÅET SPILLERBUDGET: 175-185 MIO. KR. (2. i Superligaen)
I SUPERLIGAEN SIDEN: 2000
SANDSYNLIG SLUTPLACERING: Mellem 1 og 3
– Det er noget af det fede i FC Midtjylland, at når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil. Vi går all-in og giver det et skud, og det virker, siger Peter Sand til Tipsbladet.
Hvordan FC Midtjylland specifikt vil jagte målet kan Peter Sand ikke sige.
Men dødboldene er et godt eksempel på, hvordan FC Midtjylland vil forsøge fortsat at finde fordele, som man har gjort i klubbens første 25 leveår.
– Vi lægger ikke skjul på, at vi faktisk er stolte af det. Det handler ikke bare om tro, vi kan se, det virker. Se vores kamp mod Randers i foråret. Vi spillede ikke en god kamp, men vi fik et langt indkast, der blev kastet ind, forlænget, og så scorede vi og vandt 1-0. Det er så vigtigt et indsatsområde, som vi tror på.
– Vi fokuserer på det, vi kan styre, og så må andre have deres holdninger, hvilket er fair. Og i forhold til spillet er det jo befriende, at alle hold ikke gør det samme. Det kan vi også se i Superligaen, hvor der er store forskelle, og det gør bare turneringen endnu mere interessant.
Læs mere om Superligaens budgetter og FC Midtjyllands muligheder her.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
Manchester City – Real Madrid
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Kevin Diks skriver historie
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
STORT INTERVIEW