På dette område vil FCM være verdens bedste

FC Midtjylland sætter - bogstavelig talt – barren og kravene højt i de kommende år.



IKAST (Tipsbladet): Man kan se tegnene efter dem flere steder i international fodbold.

Når et hold stiller en eller flere spillere ved siden af forsvarsmuren på et frispark, er det en videreudvikling af noget, FC Midtjylland og Brentford sammen satte skub i, og det samme gælder brugen af lange indkast, de var med til at gøre populære.

Når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil.

Peter Sand
Fodbolddirektør i FC Midtjylland

I de seneste to-tre år er FC Midtjylland blevet udfordret på dødbold-tronen i Superligaen, men ambitionerne om at dominere på området er tårnhøje.

Tipsbladet har talt med FC Midtjyllands fodbolddirektør Peter Sand til vores serie med Superligaens sportschefer.

260873

Foto: Alamy

Sands jobbeskrivelse er på flere punkter anderledes end kollegernes, fordi FC Midtjylland har så mange specialister ansat, så det bliver ikke direktøren, der designer de nye ‘plays’ på dødbolde eller rejser til fire lande i Sydamerika på en uge for egenhændigt at spotte nye luftvåben til startopstillingen.

I stedet har Sand det overordnede ansvar for retningen, hjælpe og sparre med de folk, der skal udføre opgaverne.

– Dødbolde er, også historisk, en så en vigtig del af vores spillestil. Vi vil dominere på dødbolde, og vi kan se, at vi har succes med det, så det er helt klart et indsatsområde, siger Peter Sand til Tipsbladet.

Verdens bedste
FC Midtjylland har Anders Holch Povlsen som ejer og chancen for at komme i Champions Leagues nye ligaspil, hvor præmiepengene på papiret er endnu større, end da FC København i forrige sæson fik 286 millioner kroner i præmiepengene, hvilket man så overgik i sidste sæson.

Men uanset de gode rammer er det indlysende, at FC Midtjylland ikke har en jordisk chance for at købe om kap med Europas topklubber eller klubber i Top 5-ligaerne, og ikke får det i mange år, med mindre fodboldverdenen ændrer sig til ukendelighed.

Så hvad gør man i stedet?

Jagter områder, hvor man ikke skal købe om kap med Manchester City eller Real Madrid.

260873

Foto: Alamy

– Det er vores ambition at blive verdens bedste dødboldhold, sagde Peter Sand for nylig i en podcast hos fanmediet Sort Snak.

Så når Mads Bech Sørensen ender i FC Midtjylland, er hans evner på indkast ikke noget, man på mirakuløs vis spotter ved de første træninger.

På samme måde går klubben efter spillere, der kan tage et propert hjørnespark, som kan heade, og som rager op – at de nye folk Ousmane Diao, Pedro Bravo og Denil Castillo er mellem 187 og 190 centimeter høje er intet tilfælde.


SPORTSCHEFERNE
NAVN: PETER SAND
TITEL: FODBOLDDIREKTØR
KLUB: FC MIDTJYLLAND
ANSAT: JANUAR 2024
ANSLÅET SPILLERBUDGET: 175-185 MIO. KR. (2. i Superligaen)
I SUPERLIGAEN SIDEN: 2000
SANDSYNLIG SLUTPLACERING: Mellem 1 og 3


– Det er noget af det fede i FC Midtjylland, at når vi tror på det, går vi all-in. Og så må omverdenen mene, hvad den vil. Vi går all-in og giver det et skud, og det virker, siger Peter Sand til Tipsbladet.

Hvordan FC Midtjylland specifikt vil jagte målet kan Peter Sand ikke sige.

Men dødboldene er et godt eksempel på, hvordan FC Midtjylland vil forsøge fortsat at finde fordele, som man har gjort i klubbens første 25 leveår.

– Vi lægger ikke skjul på, at vi faktisk er stolte af det. Det handler ikke bare om tro, vi kan se, det virker. Se vores kamp mod Randers i foråret. Vi spillede ikke en god kamp, men vi fik et langt indkast, der blev kastet ind, forlænget, og så scorede vi og vandt 1-0. Det er så vigtigt et indsatsområde, som vi tror på.

– Vi fokuserer på det, vi kan styre, og så må andre have deres holdninger, hvilket er fair. Og i forhold til spillet er det jo befriende, at alle hold ikke gør det samme. Det kan vi også se i Superligaen, hvor der er store forskelle, og det gør bare turneringen endnu mere interessant.

Læs mere om Superligaens budgetter og FC Midtjyllands muligheder her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Viaplay deler stor nyhed

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Hemmelig samtale med storklub

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Rekordtransfer?

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

FBI Boston fælder dansk rigmand

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Mere aktivitet på vej i FC København