På vej til BIF? Vil ikke snakke om andre klubber

Brøndby IF er angivelig blandt bejlerne til Christian Sørensen, men spilleren vil ikke forholde sig til transferhistorierne.



Christian Sørensen kan meget vel være i gang med sin sidste uges tid som Viborg-spiller. Andre klubber bejler til højre og venstre for at hente ham, og i sidste uge kunne B.T. fortælle, at Brøndby IF havde henvendt sig til Viborg FF for at købe backen fri.

Sørensen holder dog for sig selv, hvorvidt han er på vej til Vestegnen. Direkte adspurgt til Brøndby svarer han således over for Viaplay:

– Af respekt over for min arbejdsgiver, Viborg, så har jeg ikke lyst til at kommentere på andre klubber. Jeg har sagt hele tiden, at hvis jeg skal videre, så skal det være noget, der er rigtig godt for klubben og rigtig godt for mig. Hvilket klub det skal være, det må vi så se på, når den tid kommer. 

Se hele interviewet med Christian Sørensen efter Viborgs opgør mod Randers FC i videoen over denne artikel.

Uanset om Brøndby eller andre vil købe Sørensen fri, kommer det dog til at koste. Det slog sportschef Jesper Fredberg fast forud for søndagens opgør.

– Vi har Christian [på kontrakt] i to år endnu, så det skal da være voldsomt interessant og voldsomt godt, hvis vi skal lade ham gå. Vi er glade for den trup, vi har. Jeg kunne godt lukke vinduet nu her og gøre Superligaen færdig med den trup, vi har, fordi jeg synes, vi er rigtig konkurrencedygtige.

– Så hvis nogen er interesserede i at hente vores spillere, er vi ikke tvunget til at sælge, men så skal det være, fordi vi kan sige, at det bare er en rigtig, rigtig god aftale for os og spilleren, sagde han.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Bombe på vej i Real Madrid?

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Randers kæmper sig tilbage to gange