Ole Palmå: Ny ejer har disse kvaliteter

Brøndbys direktør forsøger at berolige fansene efter udmelding om ejerskifte, der har været kritiseret.



Fredag har Brøndby IF oplyst til fondsbørsen, at klubben er tæt på at komme på amerikanske hænder, da Global Football Holdings (GFH) har afgivet et købstilbud på aktiemajoriteten i klubben.

Et ejerskifte har været rygtet i noget tid, og flere af Brøndbys toneangivende fanfraktioner har protesteret voldsomt mod udsigten til at komme på udenlandske hænder.

Brøndby-direktør Ole Palmå mener dog ikke, at fansene har grund til bekymring.

– Igennem de seneste måneder har der blandt fans og medier været mange diskussioner om værdier og DNA i forhold til et potentielt ejerskifte i Brøndby IF, siger han til klubbens hjemmeside.

– De diskussioner og forskellige holdninger har alle bidraget til at skabe værdi i processen. Når vi står her i dag, så er jeg utrolig stolt over at være en del af en klub, der betyder så meget for så mange, og det er naturligvis noget, vi tager med os på arbejde hver dag.

Jan Bech Andersen går fra at have aktiemajoriteten i klubben til at blive næststørste aktionær. Samtidig fortsætter han som bestyrelsesformand, hvilket også bør berolige fansene ifølge Palmå.

– Vi var ikke, hvor vi er i dag, hvis det ikke havde været for Jan og hans kæmpe engagement i klubben. Det glæder mig derfor meget, at Jan fortsætter som bestyrelsesformand, og at man i aftalen med GFH kan se, at den er lavet med hjertet og hjernen det rette sted.

– For mit eget vedkommende, så kan jeg kun sige, at den ånd, jeg har oplevet i møderne mellem os og GFH, har været utrolig positiv. Jeg har oplevet fuld opbakning til vores strategi, og det er den selv samme strategi, som vi nu får muligheden for at sætte yderligere strøm til.

Brøndby vil på et pressemøde 13.30 fortælle nærmere om det forestående ejerskifte.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

USA – Belgien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’