Fredag har Brøndby IF oplyst til fondsbørsen, at klubben er tæt på at komme på amerikanske hænder, da Global Football Holdings (GFH) har afgivet et købstilbud på aktiemajoriteten i klubben.
Et ejerskifte har været rygtet i noget tid, og flere af Brøndbys toneangivende fanfraktioner har protesteret voldsomt mod udsigten til at komme på udenlandske hænder.
Brøndby-direktør Ole Palmå mener dog ikke, at fansene har grund til bekymring.
– Igennem de seneste måneder har der blandt fans og medier været mange diskussioner om værdier og DNA i forhold til et potentielt ejerskifte i Brøndby IF, siger han til klubbens hjemmeside.
– De diskussioner og forskellige holdninger har alle bidraget til at skabe værdi i processen. Når vi står her i dag, så er jeg utrolig stolt over at være en del af en klub, der betyder så meget for så mange, og det er naturligvis noget, vi tager med os på arbejde hver dag.
Jan Bech Andersen går fra at have aktiemajoriteten i klubben til at blive næststørste aktionær. Samtidig fortsætter han som bestyrelsesformand, hvilket også bør berolige fansene ifølge Palmå.
– Vi var ikke, hvor vi er i dag, hvis det ikke havde været for Jan og hans kæmpe engagement i klubben. Det glæder mig derfor meget, at Jan fortsætter som bestyrelsesformand, og at man i aftalen med GFH kan se, at den er lavet med hjertet og hjernen det rette sted.
– For mit eget vedkommende, så kan jeg kun sige, at den ånd, jeg har oplevet i møderne mellem os og GFH, har været utrolig positiv. Jeg har oplevet fuld opbakning til vores strategi, og det er den selv samme strategi, som vi nu får muligheden for at sætte yderligere strøm til.
Brøndby vil på et pressemøde 13.30 fortælle nærmere om det forestående ejerskifte.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Portugal – Spanien
VM-vækkeuret: Eventyret fortsætter!
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW