Ole Palmå: Ny ejer har disse kvaliteter

Brøndbys direktør forsøger at berolige fansene efter udmelding om ejerskifte, der har været kritiseret.



Fredag har Brøndby IF oplyst til fondsbørsen, at klubben er tæt på at komme på amerikanske hænder, da Global Football Holdings (GFH) har afgivet et købstilbud på aktiemajoriteten i klubben.

Et ejerskifte har været rygtet i noget tid, og flere af Brøndbys toneangivende fanfraktioner har protesteret voldsomt mod udsigten til at komme på udenlandske hænder.

Brøndby-direktør Ole Palmå mener dog ikke, at fansene har grund til bekymring.

– Igennem de seneste måneder har der blandt fans og medier været mange diskussioner om værdier og DNA i forhold til et potentielt ejerskifte i Brøndby IF, siger han til klubbens hjemmeside.

– De diskussioner og forskellige holdninger har alle bidraget til at skabe værdi i processen. Når vi står her i dag, så er jeg utrolig stolt over at være en del af en klub, der betyder så meget for så mange, og det er naturligvis noget, vi tager med os på arbejde hver dag.

Jan Bech Andersen går fra at have aktiemajoriteten i klubben til at blive næststørste aktionær. Samtidig fortsætter han som bestyrelsesformand, hvilket også bør berolige fansene ifølge Palmå.

– Vi var ikke, hvor vi er i dag, hvis det ikke havde været for Jan og hans kæmpe engagement i klubben. Det glæder mig derfor meget, at Jan fortsætter som bestyrelsesformand, og at man i aftalen med GFH kan se, at den er lavet med hjertet og hjernen det rette sted.

– For mit eget vedkommende, så kan jeg kun sige, at den ånd, jeg har oplevet i møderne mellem os og GFH, har været utrolig positiv. Jeg har oplevet fuld opbakning til vores strategi, og det er den selv samme strategi, som vi nu får muligheden for at sætte yderligere strøm til.

Brøndby vil på et pressemøde 13.30 fortælle nærmere om det forestående ejerskifte.

/ritzau/





Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Fyring lurer – Jürgen Klopp meldes klar

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Brøndby med transferscoop?

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

‘Han ryger 100 procent!’

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Elfenbenskysten – Norge