Fredag har Brøndby IF oplyst til fondsbørsen, at klubben er tæt på at komme på amerikanske hænder, da Global Football Holdings (GFH) har afgivet et købstilbud på aktiemajoriteten i klubben.
Et ejerskifte har været rygtet i noget tid, og flere af Brøndbys toneangivende fanfraktioner har protesteret voldsomt mod udsigten til at komme på udenlandske hænder.
Brøndby-direktør Ole Palmå mener dog ikke, at fansene har grund til bekymring.
– Igennem de seneste måneder har der blandt fans og medier været mange diskussioner om værdier og DNA i forhold til et potentielt ejerskifte i Brøndby IF, siger han til klubbens hjemmeside.
– De diskussioner og forskellige holdninger har alle bidraget til at skabe værdi i processen. Når vi står her i dag, så er jeg utrolig stolt over at være en del af en klub, der betyder så meget for så mange, og det er naturligvis noget, vi tager med os på arbejde hver dag.
Jan Bech Andersen går fra at have aktiemajoriteten i klubben til at blive næststørste aktionær. Samtidig fortsætter han som bestyrelsesformand, hvilket også bør berolige fansene ifølge Palmå.
– Vi var ikke, hvor vi er i dag, hvis det ikke havde været for Jan og hans kæmpe engagement i klubben. Det glæder mig derfor meget, at Jan fortsætter som bestyrelsesformand, og at man i aftalen med GFH kan se, at den er lavet med hjertet og hjernen det rette sted.
– For mit eget vedkommende, så kan jeg kun sige, at den ånd, jeg har oplevet i møderne mellem os og GFH, har været utrolig positiv. Jeg har oplevet fuld opbakning til vores strategi, og det er den selv samme strategi, som vi nu får muligheden for at sætte yderligere strøm til.
Brøndby vil på et pressemøde 13.30 fortælle nærmere om det forestående ejerskifte.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT