Fredag har Brøndby IF oplyst til fondsbørsen, at klubben er tæt på at komme på amerikanske hænder, da Global Football Holdings (GFH) har afgivet et købstilbud på aktiemajoriteten i klubben.
Et ejerskifte har været rygtet i noget tid, og flere af Brøndbys toneangivende fanfraktioner har protesteret voldsomt mod udsigten til at komme på udenlandske hænder.
Brøndby-direktør Ole Palmå mener dog ikke, at fansene har grund til bekymring.
– Igennem de seneste måneder har der blandt fans og medier været mange diskussioner om værdier og DNA i forhold til et potentielt ejerskifte i Brøndby IF, siger han til klubbens hjemmeside.
– De diskussioner og forskellige holdninger har alle bidraget til at skabe værdi i processen. Når vi står her i dag, så er jeg utrolig stolt over at være en del af en klub, der betyder så meget for så mange, og det er naturligvis noget, vi tager med os på arbejde hver dag.
Jan Bech Andersen går fra at have aktiemajoriteten i klubben til at blive næststørste aktionær. Samtidig fortsætter han som bestyrelsesformand, hvilket også bør berolige fansene ifølge Palmå.
– Vi var ikke, hvor vi er i dag, hvis det ikke havde været for Jan og hans kæmpe engagement i klubben. Det glæder mig derfor meget, at Jan fortsætter som bestyrelsesformand, og at man i aftalen med GFH kan se, at den er lavet med hjertet og hjernen det rette sted.
– For mit eget vedkommende, så kan jeg kun sige, at den ånd, jeg har oplevet i møderne mellem os og GFH, har været utrolig positiv. Jeg har oplevet fuld opbakning til vores strategi, og det er den selv samme strategi, som vi nu får muligheden for at sætte yderligere strøm til.
Brøndby vil på et pressemøde 13.30 fortælle nærmere om det forestående ejerskifte.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah