– Pas på med at drikke for mange fadøl

Fanklubben: Silkeborg IF-fan Jesper Koerstz Jensen og AGF-fan Anders Søgaard er i debat og snak om pokalfinalen på torsdag.



TBF_Primary_RGB_250x257Det er dansk fodbolds største enkeltstående fodboldkamp, når der Kristi Himmelfartsdag er pokalfinale.

Denne gang er det Silkeborg IF, der møder AGF i et rent jyst opgør på et udsolgt Parken, og Tipsbladet har sat Silkeborg IF-fan Jesper Koerstz Jensen og AGF-fan Anders Søgaard stævne for at debattere og tale om pokalfinalen.

For pokalfinalen, ja, det er bare noget særligt.

– Det er en kæmpe oplevelse at være til en pokalfinale, især når man kommer fra sådan en lille klub.

– Jeg har et godt råd til dem, der skal prøve det for første gang: Pas på med at drikke for mange fadøl lige op til kampstart, for så risikerer man, at der er dele, man ikke husker så godt, som kampene fortjener, siger Jesper Koerstz Jensen, Silkeborg-fan, om pokalfinalen.

AGF vandt senest en pokalfinale i 1996, mens SIF senest vandt i 2001. Siden har begge klubber stået i en pokalifnale og tabt. For AGF var seneste oplevelse i 2016, mens SIF havde fornøjelsen i 2018.

For AGF var 1996 også seneste gang, at klubben formåede at vinde en titel. En lang tørke for en så stor klub som AGF.

– Jeg vil nok mest huske det for Mogens Kroghs trælse mål på Århus Stadion, hvis jeg skal være helt ærlig, hvor mesterskabet så glipper. Det er det, jeg husker ’96 mest for.

– Der var også en titel (i 1996), men jeg ville også gerne have haft to, når der var muligheden. Der har vi ikke haft i mange år, og hvem ved, hvor lang tid der går med det. Det var en træls situation, at man kunne have fået the double, men endte med kun én. Men det er jo også mere, end vi har fået de sidste mange år, siger Anders Søgaard, der nu glæder sig over igen at have muligheden for at vinde noget:

– Det betyder ekstremt meget, også for Århus’ selvforståelse som en stor klub. De sidste mange år har det været noget af en rutsjebanetur, godt nok også med nogle bronzemedaljer også, men pokalen har man jo spejdet langt efter. Man var godt nok i finalen i ’16, men den tabte man til FCK. Det er en god mulighed, og uden at forklejne Silkeborg er det en bedre mulighed, end hvis man havde mødt et af de store hold.

For Jesper Koerstz Jensen er det med at nyde øjeblikket, når man er i en pokalfinale – det oplevede han selv, sidst SIF var i pokalfinalen og kom foran mod Brøndby.

– Der er en regel om, at solen altid skinner, når Silkeborg er i en pokalfinale. Så der er garanti for godt vejr.

– Vi var så heldige at få to minutter i himlen, da den stærkt undervurderede georgiske angriber (Davit) Skhirtladze satte den ind til 1-0. Vi havde den jo nærmest mellem hænderne. Vi havde den der følelse af, at “vi vinder fandeme en pokal i dag”. Og den følelse havde vi i ét minut og 22 sekunder, inden Brøndby udlignede og det gik galt. Men en kæmpe oplevelse, siger Jesper Koerstz Jensen.

Det er klokken 17.00 torsdag, at de to klubber skal have afgjort, hvem af dem der skal være årets vinder af pokalfinalen, og hvilken der må nøjes med en andenplads.

Se de to fans tale om pokalfinaleoplevelsen i videoen øverst til denne artikel.





Stjerne peger på Højlund




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Laver aftale med Frederik Birk

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

– Han ender i Premier League

Tottenham under stregen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Brøndby IF – FC Midtjylland

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Randers FC – FC København

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Silkeborg-comeback giver håb

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

‘Det former ens karakter’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

AGF snubler i guldkampen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev