Det er dansk fodbolds største enkeltstående fodboldkamp, når der Kristi Himmelfartsdag er pokalfinale.
Denne gang er det Silkeborg IF, der møder AGF i et rent jyst opgør på et udsolgt Parken, og Tipsbladet har sat Silkeborg IF-fan Jesper Koerstz Jensen og AGF-fan Anders Søgaard stævne for at debattere og tale om pokalfinalen.
For pokalfinalen, ja, det er bare noget særligt.
– Det er en kæmpe oplevelse at være til en pokalfinale, især når man kommer fra sådan en lille klub.
– Jeg har et godt råd til dem, der skal prøve det for første gang: Pas på med at drikke for mange fadøl lige op til kampstart, for så risikerer man, at der er dele, man ikke husker så godt, som kampene fortjener, siger Jesper Koerstz Jensen, Silkeborg-fan, om pokalfinalen.
AGF vandt senest en pokalfinale i 1996, mens SIF senest vandt i 2001. Siden har begge klubber stået i en pokalifnale og tabt. For AGF var seneste oplevelse i 2016, mens SIF havde fornøjelsen i 2018.
For AGF var 1996 også seneste gang, at klubben formåede at vinde en titel. En lang tørke for en så stor klub som AGF.
– Jeg vil nok mest huske det for Mogens Kroghs trælse mål på Århus Stadion, hvis jeg skal være helt ærlig, hvor mesterskabet så glipper. Det er det, jeg husker ’96 mest for.
– Der var også en titel (i 1996), men jeg ville også gerne have haft to, når der var muligheden. Der har vi ikke haft i mange år, og hvem ved, hvor lang tid der går med det. Det var en træls situation, at man kunne have fået the double, men endte med kun én. Men det er jo også mere, end vi har fået de sidste mange år, siger Anders Søgaard, der nu glæder sig over igen at have muligheden for at vinde noget:
– Det betyder ekstremt meget, også for Århus’ selvforståelse som en stor klub. De sidste mange år har det været noget af en rutsjebanetur, godt nok også med nogle bronzemedaljer også, men pokalen har man jo spejdet langt efter. Man var godt nok i finalen i ’16, men den tabte man til FCK. Det er en god mulighed, og uden at forklejne Silkeborg er det en bedre mulighed, end hvis man havde mødt et af de store hold.
For Jesper Koerstz Jensen er det med at nyde øjeblikket, når man er i en pokalfinale – det oplevede han selv, sidst SIF var i pokalfinalen og kom foran mod Brøndby.
– Der er en regel om, at solen altid skinner, når Silkeborg er i en pokalfinale. Så der er garanti for godt vejr.
– Vi var så heldige at få to minutter i himlen, da den stærkt undervurderede georgiske angriber (Davit) Skhirtladze satte den ind til 1-0. Vi havde den jo nærmest mellem hænderne. Vi havde den der følelse af, at “vi vinder fandeme en pokal i dag”. Og den følelse havde vi i ét minut og 22 sekunder, inden Brøndby udlignede og det gik galt. Men en kæmpe oplevelse, siger Jesper Koerstz Jensen.
Det er klokken 17.00 torsdag, at de to klubber skal have afgjort, hvem af dem der skal være årets vinder af pokalfinalen, og hvilken der må nøjes med en andenplads.
Se de to fans tale om pokalfinaleoplevelsen i videoen øverst til denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Fryses ud i Barcelona før transfer
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
MEDIE
FC København byder på kantspiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
