Afsløring: Så meget betaler Brøndby for Pentz

Brøndby betaler 19 millioner kroner for at købe Patrick Pentz i Leverkusen. Han har fået fire år på Vestegnen.



Selv om det så svært ud, lykkedes det for Brøndby.

Tipsbladet kunne kort før formiddag afsløre, har Brøndby IF har købt målmand Patrick Pentz i Bayer Leverkusen – keeperen, der var så velspillende og dygtig for Brøndby, er dermed hos de blå-gule i de kommende fire sæsoner.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brøndby ønsket at have fuld fokus på den spændende sæsonafslutning i Superligaen, hvorfor det var helt efter planen, at man her i ugerne efter har fået strikket et tilbud sammen til den 27-årige målmand.

Og man betaler ifølge Tipsbladets oplysninger 19 millioner kroner for at købe målmanden.

Patrick Pentz kom til Brøndby sidste sommer på en etårig lejeaftale, efter at man afhændede Mads Hermansen til Leicester for et stort beløb på over 50 millioner kroner.

Med raketfart blev østrigeren en publikumsyndling, og han steg hurtigt i graderne internt i klubben, hvor der ingen tvivl er om, at han er øverst i hierarkiet. Han har heller ikke lagt skjul på, at han elsker at være i Brøndby, ligesom hans bedre halvdel er nyder at være i København, hvor de bor med deres hund.

Spillet på banen og tiden i Brøndby har imidlertid også vækket interesse fra større udenlandske adresser, og det har set svært ud for Carsten V. Jensen at vinde kampen om førsteprioriteten til målmandspositionen, men ikke desto mindre lykkedes det for fodbolddirektøren.

Landsholdsmålmanden har i hvert fald fået bevist, at Brøndby er en platform, der giver ham startpladser for Østrig, og han er et sted nu, hvor han aldrig har været bedre, hvilket naturligvis har givet ham en EM-billet.

Netop slutrunden i Tyskland var værd at nævne i en sammenhæng med Brøndby, for ifølge Tipsbladets oplysninger gik Superliga-klubben efter en hurtig afklaring med Patrick Pentz, hvorfor beskeden var, at man ønsker en beslutning, inden EM er forbi.

Brøndby ville gerne have den vigtige post besat, før Superligaen-opstarten og de europæiske kampe står for døren, og det lykkedes.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

‘Den værste transfer nogensinde’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Han har været en decideret atombombe

Brøndby-stjerne med stor donation

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Supercomputer: Værste nogensinde!

Benhård transfermelding

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Ny nedtur for Ansu Fati

Det er til dumpekarakter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Klart ønske fra Ruben Amorim

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

AFCON inviterer til gratis fodbold

Eriksen med kontant udmelding

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!