Selv om det så svært ud, lykkedes det for Brøndby.
Tipsbladet kunne kort før formiddag afsløre, har Brøndby IF har købt målmand Patrick Pentz i Bayer Leverkusen – keeperen, der var så velspillende og dygtig for Brøndby, er dermed hos de blå-gule i de kommende fire sæsoner.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Brøndby ønsket at have fuld fokus på den spændende sæsonafslutning i Superligaen, hvorfor det var helt efter planen, at man her i ugerne efter har fået strikket et tilbud sammen til den 27-årige målmand.
Og man betaler ifølge Tipsbladets oplysninger 19 millioner kroner for at købe målmanden.
Patrick Pentz kom til Brøndby sidste sommer på en etårig lejeaftale, efter at man afhændede Mads Hermansen til Leicester for et stort beløb på over 50 millioner kroner.
Med raketfart blev østrigeren en publikumsyndling, og han steg hurtigt i graderne internt i klubben, hvor der ingen tvivl er om, at han er øverst i hierarkiet. Han har heller ikke lagt skjul på, at han elsker at være i Brøndby, ligesom hans bedre halvdel er nyder at være i København, hvor de bor med deres hund.
Spillet på banen og tiden i Brøndby har imidlertid også vækket interesse fra større udenlandske adresser, og det har set svært ud for Carsten V. Jensen at vinde kampen om førsteprioriteten til målmandspositionen, men ikke desto mindre lykkedes det for fodbolddirektøren.
Landsholdsmålmanden har i hvert fald fået bevist, at Brøndby er en platform, der giver ham startpladser for Østrig, og han er et sted nu, hvor han aldrig har været bedre, hvilket naturligvis har givet ham en EM-billet.
Netop slutrunden i Tyskland var værd at nævne i en sammenhæng med Brøndby, for ifølge Tipsbladets oplysninger gik Superliga-klubben efter en hurtig afklaring med Patrick Pentz, hvorfor beskeden var, at man ønsker en beslutning, inden EM er forbi.
Brøndby ville gerne have den vigtige post besat, før Superligaen-opstarten og de europæiske kampe står for døren, og det lykkedes.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER